puroi masea

10-05-2011
Oo
Nu este medic/terapeut
Oo
Buna ziua!
Am de ceva timp o carie pe care am preferat sa nu o bag in seama din motive de timp, bani si frica. Vinerea trecuta a inceput sa ma doara foarte tare, sambata am facut o criza in care nu mai stiam ce sa fac sau sa iau si de atunci a inceput sa faca puroi, mi s-a umflat gingia, falca. Am senzatia ca ma doare toata partea stanga ( unde e si maseaua-problema) si ca am si inceput sa vad in ceata cu ochiul stang. Ieri am fost la dentist, insa dentista era plecata, locul fiind tinut de un chirurg maxilo-faciale. Mi-a prescris augmentin 875 de 2 ori pe zi si mi-a spus sa revin in cateva zile, dupa ce se mai trage puroiul. Am luat ieri insa situatia nu s-a imbunatatit cu mult ( azi-noapte cred ca am facut si febra) si acum, dimineata, ma doare iar si s-a reumflat.
Intrebarea mea este urmatoarea : se va trage in urmatoarele zile undeajuns de mult incat sa poata fi scoasa fara consecinte grave ( de genul germeni ajunsi in sange-inima) ?
Precizez ca nu am posibilitatea financiara de a merge la stomatolog pt drenaj si ca asigurarea mea medicala este pusa pe stand-by ( fiind studenta in anul I, am aflat abia recent ca trebuie sa imi duc adeverinta la casa de asigurari.
Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un sfat...:-s
4 comentarii
0
10-05-2011, ora 09:02
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Cu un drenaj se va reyolva mai repede problema, un drenaj nu este scump, in plus poti sa mergi la serviciul de urgenta de stat unde din cate stiu este gratis sau in orice caz nu este scump
0
10-05-2011, ora 09:15
Oo
Nu este medic/terapeut
Oo
Multumesc frumos pt raspunsu. Cred ca tot la urgente o sa ajung daca nu se mai potoleste macar un pic azi :)
0
10-05-2011, ora 14:57
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Pana ajungi la urgenta, ar fi bine daca ai pune gheata pe zona inflamata(punga de gheata va trebui sa o ivelesti intr-o batista de bumbac sau ceva de genul asta, deoarece in contact direct cu pielea poate da arsuri destul de urate).In privinta antibioticului, da ajuta, dar va trebui sa ai rabdare doarece de obicei se fac 5-7 zile de antibiotic(in plus nu stim cat de mult puroi ai, dar cum zicea si Dr.As cu un drenaj(sa-ti deschida canalele)ar trece mai usor.Sper ca odata cu antibioticul ti-a fost prescri si un gastroprotector tip Lansoprazol de 15 sau 30 mg.Se ia inaintea antibioticului, iar antibioticul dupa ce mananci, la 12 ore.Nu astepta, cred ca ar fi mai bine sa mergi la urgenta pt.drenajSanatate multa.
0
29-05-2011, ora 17:30
chiry
Nu este medic/terapeut
chiry
buna ziua, am o masea cariata si acum 2 zile a inceput sa ma doara foarte tare, mi s-a umflat si gatul, adik mi-au aparut ganglioni care dor ingrozitor si ma impiedica sa mananc, urechea ma doare, , , nu am dormit toata noaptea si in dimineata urmatoare am fost la medic si mi-a facut drenaj, si ma punea sa trag puroiul numai ca nu prea l-am tras eu, mi-a prescris oxacilina pt 5 zile si mi-a zis sa mai incerc acasa sa trag din masea ca trebuie sa iasa. pb e ca a mai trecut o zi, nu reusesc sa trag puroiul, nu ma mai doare atat de tare ca inainte sa merg la doctor dar tot ma doare inkt ma impiedik sa dorm...ce trebuie sa fac, mai astept sau ma duc iar la medic, treaba e ca eu ajung la stomatologul meu peste vreo 5 zile, acum l-am rugat pe acest doctor sa-mi faca ceva provizoriu sa nu ma mai doara, motivul fiind banii, o sa-mi treaca durerea pana ajung la doctorul meu?? ca nu cred ca mai rezist fara mancat si dormit normal atatea zile, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: