puroi la masea

25-11-2011
rely77
Nu este medic/terapeut
rely77
Acum 3 zile mi-am scos o masea care avea o punga cu puroi pe gingie.I-am spus medicului ca am puroi la masea si daca nu trebuie sa fac un tratament inainte...mi-a spus ca nu e nevoie, ca dupa ce este scoasa se curata singura.Mi-am scos-o si mi-a pus si 2 fire, ca nu mi s-a mai oprit sangele si acum mi s-a facut puroi aproape de masea.Ar trebuii sa merg la doctor, sau o sa treaca ?:((
8 comentarii
0
25-11-2011, ora 19:05
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"I-am spus medicului ca am puroi la masea si daca nu trebuie sa fac un tratament inainte...mi-a spus ca nu e nevoie, "
Are dreptate medicul dvs.

Daca aveti dureri, mergeti la dentistul dvs. Este posibil sa fi facut o alveolita. Sau sa fie alta masea cu probleme in zona.
0
26-11-2011, ora 14:31
rely77
Nu este medic/terapeut
rely77
Dna, dr.Nicoleta Grosu

Nu am dureri, decat o tinere... ma doare sub maxilar parca am ca si un bob de mazare acolo...ma doare cand il ating.Sa fie puroi?:(
0
26-11-2011, ora 14:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cel mai probabil este un ganglion inflamat. Va trece. Puteti lua antiinflamatoare (ibuprofen).

Daca apar totusi probleme, mergeti la medic. Online nu se pot da raspunsuri de certitudine, ci doar aproximative.
0
26-11-2011, ora 14:49
rely77
Nu este medic/terapeut
rely77
multumesc mult...
0
13-12-2011, ora 20:02
rely77
Nu este medic/terapeut
rely77
Ma doare foarte tare dupa cap in partea stanga, de vre-o 4 luni...imi creste o masea de minte...oare de la ea sa fie provocata durerea?...tin sa mentionez ca parca ma si arde in cap.
0
20-08-2013, ora 14:57
Mariusyka
Nu este medic/terapeut
Mariusyka
Buna ziua, numele meu este Marius si am cateva intrebari daca se poate.
Am o masea umflata in partea stanga sus a fetei, prima data cand mi s-a umflat maseaua am folosit amoxicilina 500 mg si in decurs de 4-5 zile maseaua s-a desumflat si si-a revenit aproape complet, am simtit un "fir" de puroi dar f putin langa nara stanga pe care daca il apasam se desumfla si se umfla putin mai jos sau mai sus...Dupa ce mi-am revenit complet peste 1 saptamana s-a umflat la loc, am fost la medic mi-a spus ca "inseamna ca amoxicilina nu mai este folositoare si sa trecem pe ospen 1500mg, 1 la 8 ore timp de 8 zile"...din momentul in care am inceput sa beau ospen sunt in dureri cumplite, s-a format o punga mare de puroi langa nara stanga nu f departe de ochi care este foarte sensibila si ma doare ingrozitor de tare daca o ating, mentionez aici ca daca vreau sa mananc si asta e un chin ptr mine...Ce vreau sa spun aici, am mai avut o asemenea problema acum cativa ani si din cate am inteles se formase un furunc care a dus la eliminarea puroiului prin exteriorul fetei, imi perforase fata. Mie teama sa nu se ajunga la asta, medicul a spus ca nu are ce sa-mi faca ptr ca este umflata, nu pot deschide gura decat foarte putin, pana nu se desumfla nu o putem scoate...Va rog din suflet ce pot sa fac????
0
27-08-2013, ora 08:58
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Poate trebuie incizata "umflatura" sau drenat dintele... astea pot ajuta! tine si rece pe obraz ( nu gheata direct pe piele!). Poti merge intr-un serviciu de chirurgie OMF daca tot nu s-a ameliorat; trece puseul acut, dar daca nu te ocupi de dinte, se va repeta. Bafta!
0
05-02-2015, ora 12:35
danaalvaro
Nu este medic/terapeut
danaalvaro
buna ziua numele am si eu cateva intrebari.Acum 2 saptamani mi-am scos o masea ma durea dupa cum era normal dar durerea nu a incetat s cred k am facut si puroi acolo simt asa ciudat p nas si un miros nu foarte frumos :(:(:(:(sunt f speriata pentru ca dentistul mi-a spus ca a scos maseaua fara probleme si etc am luat antibiotic si tot nu imi trece nu stiu ce sa fac daca ma puteti ajuta:)

Alta intrebare in partea stanga mi-am scos 3 masele si as vrea sa fac un punte dar nu stiu daca sa astept pana ajung in romania daca este mai ieftin aici preturile sunt fffff mari exagerate. imi puteti spune niste preturi.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •