puroi in gat

193 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
14-05-2014, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicamentele se administreaza cu o seringa.. fara ac.., copilul tinut, gura deschisa si stropit in faringe.. de acolose inghite automat
amigadalita pultacee la acesta varsta.. vorbeste despre 2 lucruri
1 in familie este cineva purtator de infectie si trebuei investigati toti care sunt in contact des cu copilul
2 alimentatia copilului este gresita
produsele acre, acide, citricele trebei excluse..fiindca irita faringele si mucoasa gastrica.. de aici si problemele
0
14-05-2014, ora 20:29
Adelina G
Nu este medic/terapeut
Adelina G
Va multumesc pentru raspuns!
Imi puteti spune ce fel de alimente ar cauza amigdalita pultacee?
0
13-12-2014, ora 02:33
Simona I
Nu este medic/terapeut
Simona I
Domnule Doctor, Buna seara, vin si eu cu problema noastra, am fost la urgente in seara asta pentru ca nu mai scadea febra copilului, de ieri, are 10 luni si am pus febra pe baza iesirii dintilor, insa a fost diagnosticat cu puroi in gat. Ne-a dat ca si tratament Augmentin la 8 ore 7 zile si sirop junifen pentru febra, momentan suntem in spania. De la e posibila infectia aceasta? Sau ce as putea sa ii fac mai natural sa il ajute, pe langa antibiotic? Va multumesc, in speranta ca imi ve-ti raspunde.
0
13-12-2014, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza amigdalitelor pot fi alimentele acre, acide, fructele citrice, sucurile
acum necesita doar mancare moale si calda...2-3 saptamani si multe ceaiuri calde, spreu tantum verde..
0
14-12-2014, ora 01:49
Simona I
Nu este medic/terapeut
Simona I
Va multumesc. Asa am sa fac. Mai am o problema, Il alaptez fosrte greu, are nasul infundat si nu are mucozitati, trag cu pompa si nu iese nimic, totusi se aude ca si cum ar fi mucuzitati, este ceva care sa produca mucozitatile nazale? Sa poata curge nasul? Si cand doarme se aude un sforait. Multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.
0
19-02-2015, ora 04:33
Elena322
Nu este medic/terapeut
Elena322
Buna dimineata! De vreo 5 zile, ma simt foarte rau si nici nu sunt in Romania, sa pot sa am parte de o consultatie normala. Va rog frumos sa ma ajutati! Simptome: temperatura de 39C - 39.5C, iar dupa paracetamol nu a scazut mai mult de 38C; pe amigdale se vad niste basici, pline cu puroi; dureri mari in gat; dureri de cap si ameteli; senzatie de voma; senzatie ingrozitoare de slabiciune; nici in picioare nu pot sta; ma doare tot corpul, nu pot sa dorm, nu pot sa mananc.
Am baut doar ceai cu lamaie si ginger, mi-am pus de 2 ori albastru de metil in gat, frectie cu alcool medicinal si am mai luat un sirop de tuse. Dupa ce tusesc, scuip un mucus galbui.
Credeti ca ar trebui sa iau un antibiotic? Sau ce altceva? Trebuie sa mentionez ca sunt alergica la penicilina si nu sufar de alte boli. Ma ingrijoreaza faptul ca de atatea zile temperatura nu scade totusi. Vreau sa va spun ca niciodata nu mi s-a mai intamplat asa ceva. Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc!
0
19-02-2015, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu antibioticul.. posibil 2 antibiotice diferite in acelas timp
fiindca din ce am citit situatia este foarte grava
este o urgenta medicala si puteti merge acolo la o clinica ORL..sau Boli contagioase
0
15-04-2015, ora 17:15
AdrianV2015
Nu este medic/terapeut
AdrianV2015
Buna ziua,

Pe la jumatatea lunii februarie am avut o raceala care a trecut in cateva zile fara antibiotic, doar cu antiinflamatoare si lichide (ca simptome 'distincte' pot mentiona o durere puternica in articulatii, in special la genunchi, febra mare si frisoane puternice in prima noapte). In urma acestei 'raceli' am ramas cu o usoara durere in gat care radiaza in ceafa si la baza mandibulei (durerea se accentueaza daca aplec capul) si uneori o senzatie de fierbinteala sub ureche. De asemenea, am observat ca in gat a aparut un punct alb-galbui, ca o punga de puroi.
Acest punct de puroi este situat pe suprafata unui 'rest de amigdala' (aceasta este precizarea pe care am primit-o in urma consultului; ambele amigdale fiind teroetic extirpate la varsta de 7 ani).

Pentru tratarea acestui punct de puroi am primit pana acum: Augmentin (5 zile), Klacid+ Tantum Verde(7 zile) si Zinat+ Bioparox(7 zile). Mai am inca 2 zile de Zinat si punctul de puroi este la locul lui, la fel si simptomele aferente.

Imi puteti da va rog un sfat?

Mentionez ca sunt alergic la penicilina (administrata in abuz in copilarie), iar ca istoric - am sinuzita cronica (s-au efectuat deja cateva randuri de punctii), am avut polipii operati la varsta de 5 ani, dar s-au refacut, iar amigdalele au fost operate la 7 ani. La varsta de 19 ani (in prezent am 31) s-a intervenit chirurgical pentru drenarea unui flegmon faringian.
0
15-04-2015, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este un chist pe restul de amigdala
2 risti sa se transforme in nou flegmon
3.NU ajuta antibioticele
4 numia un medic ORL.. poate sa te ajute sub anestezie locala cu un sprey, sa sparga acel chist si sa.l dreneze complet cu aspiratorul.
sau mergi direct la un medic ORL care lucreaza cu radiofrecventa sa inlature acel rest de amigdala cu tot cu acel chist.
5 citeste ce am mai scris despre faringite si reflux gastro-esofagian
este valabil regimul alimentar si tratamentul local
0
27-04-2015, ora 13:43
Hermina Vlad
Nu este medic/terapeut
Hermina Vlad
Buna ziua domnul doctor,
Am un baietel de 3 ani si 8 luni. Tuseste si ii curge nasul si are 'panze de paianjan albe pe amigdale'.
NU ARE URMATOARELE SIMPTOME:
- nu are febra;
- nu il doare gatul;
- nu are stare generala proasta;

In afara faptului ca ii curge nasul si tuseste (in special noaptea sau cand doarme) si incearca sa expectoreze NU are nimic.
Ii dau Mucosolvan si GrinTuss.

Este nevoie de antibiotic? Nu as vrea sa-i dau daca nu are febra si nici dureri.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
0
27-04-2015, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. nu este nevoie de antibiotic
este nevoie de consult ORL
0
03-09-2015, ora 17:30
Andreeatrif18
Nu este medic/terapeut
Andreeatrif18
Buna ziua, ma numesc andreea si am aproape 18ani. Cand eram mica am fost operata de amigdalite si nu am mai avut probleme de atunci pana acum cateva zile. Totul a inceput duminica seara adica pe 30.08.2015, am inceput sa fac febra, sa am frisoane, imi curgea nasul si ma durea putin in gat (mi-a dat mama niste patile ptr raceala si gripa, ceai de lamaie si un antibiotic Cefalexin Atb ) luni si marti am avut aceleasi simptome doar ca ma durea gatulul mai tare..creezand ca e o gripa sau ceva de genul acesta. M-am uitat in oglinda si am vazut ca pe partea dreapta mi s-a inflamat si am puroi..am continuat sa iau cefslexin atb(una la 12 ore) si bioparox spray.. aseara nu am dormit deloc din cauza durerii, abia pot sa vorbesc, ma doare rau cand inghit pana si urechea si am asa zisa 'flegma'..de mancat si de baut nu mai spun si parca puroiul s-a extins putin mai mult. Am fost la medicul de familie si mi.a spus ca am amigdalita ceva de genul iar eu sunt operata nu le mai am dar a zis ca poti sa faci chiat daca nu ai, in fine nu prea am incredere in ce mi.a zis, sunt putin panicata de ce am in gat. Acestea sunt pastilele pe care mi le-a dat medicul de fam :Fromilid 500mg, zyrtec10mg (care din cate stiu este ptr alergii ), brufen400mg si sa continui sa ma dau cu bioparox.. va rog ajutati-ma ca nu mai pot suporta senzatia asta. Multumesc
0
19-11-2016, ora 18:47
Adinak
Nu este medic/terapeut
Adinak
Buna ziua ! Am o problema la nivelul amigdalelor, în urma cu câteva zile simțeam o usturime în gât dar nu i-am cam dat importanta, ieri am simțit cum mi s-au infundat urechile, iar azi dimineață m-am trezit cu amigdalele umflate, nu puteam să înghit, când m-am uitat am observat că acestea erau umflate iar pe suprafața lor niste pete albe si umpic în jurul lor roșii(sânge), presupun că e puroi, simțeam si un gust destul de neplacut, am observat că am si o infecție urinara. Ce as putea avea si as dori sa stiu daca se poate trata acasă și cum anume. Mulțumesc!
0
19-11-2016, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 usturimea in gat,... a fost rezultatul unui reflux gastro-esofagian in somn..dupa niste greseli alimentare la cina. daca foloseai un antacid atunci.. nu se mia inflamau amigdalele
2 acum sa suprapus infectia peste amigdale si posibil ai o amigdalita pultacee
doar un medic ORL..dupa ce vede gatul o sa puna un diagnostic corect si o sa ai un tratament corespunzator
0
19-11-2016, ora 22:06
Adinak
Nu este medic/terapeut
Adinak
Mulțumesc frumos !
0
24-01-2017, ora 17:09
flv1212
Nu este medic/terapeut
flv1212
Buna seara, am un copil de 2 ani jumate care in urma cu o zi a facut febra 39, 2, aceasta nu a scazut cu ajutorul paracetamolului si nurofen decat pana pe la 38 dupa care a oscilat intre 39 si 38. Am incercat si cu comprese cu apa dar tot nu a scazut sub 38 si am mers la spital unde am primit de la dna Dr.Pediatru diagnosticul de rosu in gat si putin puroi iar ca tratament antibiotic, tantum verde, biosept si paracetamol sau nurofen pentru febra. Astazi febra a scazut la 37.
As dori o parere si din partea dvs. Am vazut pe forum ca recomandati sirop cu echinaceea, functioneaza si in acest caz?se poate la copil asa mic? Trebuie neaparat antibiotic? Am si aparat de aerosoli daca imi puteti recomanda ce medicament sa utilizez in cazul meu.
Multumesc!
0
26-01-2017, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul pare a fi corect
da se poate administra dupa raceala, dupa vindecare 2 saptamani sirop de echinacee cu propolis..2 linguriti pe zi pentru a creste imunitatea copilului
aerosoli se fac cu Ceai clad de musetel 5 ml + 5 pic de Prospan picaturi
0
27-01-2017, ora 20:44
flv1212
Nu este medic/terapeut
flv1212
Multumesc!
0
13-02-2017, ora 22:44
Lillyanna
Nu este medic/terapeut
Lillyanna
Buna seara d.le doctor,

Sper din suflet sa imi raspundeti si mie.

Acum o saptamana am fost la ORL ptr ca am avut puroi pe amigdala (cred ca asa se spune corect) stanga.
Mi-a dat urmatorul tratament : cexyl 500 mg unul la 6 ore, orofar spray, decasept si parasinus 2 pe zi.
Am fost la un control ulterior acum 4 zile, mai aveam doar un puncticel mic de puroi si mi a prelungit antibioticul pana maine (in total 7 zile).
Problema este ca de ieri a inceput iar sa ma doara, m-am uitat in oglinda si am vazut ca puroiul care disparuse a revenit partial.
Am baut ce-i drept niste apa rece si nu am avut cum sa stau doar in casa.. M-am gandit ca din moment ce deja imi trecuse binisor si iau si tratament ii ok sa ies afara.
Ma gandeam sa iau 10 zile in total de antibiotic sa vad cum decurg lucrurile.. Ce parere aveti dvs? Va dati seama ca daca Doamne Fereste nu imi trece voi merge inapoi la ORL si probabil o sa-mi dea gentamicina injectabil (Asa a zis dl dr prima data cand am fost; daca nu trece cu cexyl sa trecem pe gemtamicina - dvs ce ziceti despre injectiile astea?)

Sper ca m-ati inteles si sa va dea Dumnezeu multa sanatate !

Va doresc numai bine si multumesc frumos!
0
14-02-2017, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum
1.Doar persoanele cu reflux gastro esofagian din copilarie.. mai au amigadlele mari si fac amigdalita
2 acidul gastric este cauza recidivelor si acelor pungute care se formeaza in cripte
3 cititi ce am scris pe forum despre Amigdalita cronica cu cazeum
4 consult la gastrologie
0
14-02-2017, ora 13:10
Lillyanna
Nu este medic/terapeut
Lillyanna
Va multumesc pentru raspuns. O sa ma interesez si probabil va urma un consult la gastrologie.
O zi buna!
0
10-06-2017, ora 21:58
BeatriceM
Nu este medic/terapeut
BeatriceM
Buna seara! De aproximativ 2 luni ma confrunt..cred eu cu amigdalita pultacee..am infectie in amigdala stanga si oarecum cateva puncte si pe gat...ideea e ca am luat de ori antibiotic...ospamox..sau ceva de genul si cefaloxin..n au avut niciun efect..n am facut exudat sau analize...cefaloxin am luat la recomandarea medicului de familie...vreau sa ma duc cat mai curand la un control...insa imi este putin teama...poate sa fie ceva grav? Care ar fi cea mai grava afectiune in urma unei infectii de genul? Sa nu mai zic ca imi miroase gura a puroi si simt ca am ceva mereu in gat sau ma strange ceva. Mentionez ca sunt si fumatoare..se poate sa fie de la fumat? Multumesc..
0
10-06-2017, ora 22:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit ce s-a scris ma sus de la 1 la 6 pagina??
0
16-08-2017, ora 12:26
Anisia maria
Nu este medic/terapeut
Anisia maria
Buna ziua,
Am un baietel de 1 an si 11 luni (13 kg) cu puroi in gat de 3 zile si febra tot de 3 zile pe care incercam sa o tinem sub control cu Nurofen la 8 ore si Panadol intre, deoarece ii reapare intre cele 8 ore. Pt puroiul in gat (amigdalita pultacee) ii administrez Klacid 4 ml dar dupa 3 zile de tratament nu exista nici o imbunatatire. Acum o luna a avut exact aceleasi probleme cu acelasi tratament si dupa 2 zile starea lui era foarte buna nefiind nevoie de antitermice dupa 2 zile. Se poate sa fii dezvoltat o rezistenta la Klacid avand in vedere ca l-a luat si acum o luna (7 zile)? Tin sa mentionez ca acest tratament a fost acordat de pediatru fara un exudat sau alte analize. As avea nevoie de parerea d-voastra daca sa continui cu Klacid sau nu. Va multumesc
0
17-08-2017, ora 21:37
Irinamiha
Nu este medic/terapeut
Irinamiha
Bună ziua am 31 ani sunt operata de 1 an de amigdale.deși legam scos pe fiecare luna răcesc simt ca mă doare în gat strănut și mă junghie oasele nu fac febra.Nu pot sa beau nimic rece sau sa mănânc înghețată. Am consultat 3 doctori Orl diferiți toți îmi spun ca am gatul larg și din cauza aceasta...chiar nu se poate face nimic???? Ajutati - mă va rog nu mai știu ce sa fac :( :(
0
17-08-2017, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pentru Anisia Maria
DA acu trebuei continuat tratamentul cu antibiotic + tantum verde sprey in gat
DAR trebuie sa stiti ca amigdalitete se repta fiindac copilul este almentat gresit si face reflux gastro-esofagian
acidul gastric este acel care irita si inflameaza amigdalele

2 pt. Irina Miha
esti o persoana cu probleme gastro-intestinale de mica, faci reflux gastro=esofagian in somn
asta este cauza de ce ai avut amigdallele marite..
fatul ca ai scos amgdalele nu a rezolvat Nimic
acidul gastric urca, irita faringele si duce la inflamati faringiene si laringiene
0
17-08-2017, ora 22:43
Anisia maria
Nu este medic/terapeut
Anisia maria
Buna seara,
Va multumesc pt raspuns. Ce inseamna alimentat gresit? Nu mananca prajeli sau citrice, fructe acre. In meniul lui zilnic este doar lapte dimineata si seara, o masa de fructe cu biscuiti sau iaurt de oaie (banana sau fruct dulce), supe si legume cu carne fierte. Atat. Foarte rar mananca paste cu sos de rosii
As aprecia raspunsul d-voastra pt ca, chiar as dori sa stiu daca gresesc cu ceva.
Daca ii scot masa de fructe ( in general ii dau fructe de sezon : banane iarna si piersici sau mere vara) de unde isi mai ia vitaminele?
Va multumesc
Anisia
0
17-08-2017, ora 23:59
Irinamiha
Nu este medic/terapeut
Irinamiha
Da cred ca aveți dreptate cu refluxul am avut și helicobacter în trecut și am și acid gastric.dar ce este de făcut în aceasta situație ?? Ce ar trebui sa fac sa tratez sa nu mai răcesc așa ??
0
19-08-2017, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pt anisia mariia
1 Laptele consumat direct inainte de culcare poate provoca refluxul
2 corect fructele se consuma inaite de masa..niciodata drect dupa masa si nu seara
3 despre iaurtul de oaia..nu stiu ce sa zic..nu am gustat niciodata
trebuei sa Gustati tot ce dati copilului..sa nu fie acru, cu lamai, usturoi, otet, rosii
4 conteaza si cantitate .. tot ce este mai mult de 100-150 ml deja risca sa produca reflux
0
02-05-2018, ora 06:06
Alexandru Nicolae Orian
Nu este medic/terapeut
Alexandru Nicolae Orian
Buna ziua, nu stiu daca o sa mi raspunda cineva, ma cheama Alexandru si am 17 ani, o sa spun pe scurt, am aceasi problema cu amigdalele inca de cateva luni bune, din decembrie pana la jumătatea lui ianuarie am fost internat la Matei Bals, pe 9 martie am avut operatie de micșorare a amigdalelor, problema e ca inca fac puroi si Infecții, doctora care m-a operat a spus ca nu stie ce am si ca nu a mai vazut asa ceva, ceea ce a dat cu moralul meu de pamant, ideea e ca iau antibiotic, imi trece, a doua zi apare iar puroi, acum sunt sub alt tratament, pentru ca aparent in gatul meu am si ciuperca.
Vreau sa Menționez faptul ca m-am lasat de fumat din decembrie(de 4 luni) si mananc cat se poate de sanatos, evit mancarea fierbinte sau rece si prajeala, am grija de gatul meu, sunt sportiv, din cauza acestor amigdale m am lasat de sport acum 6 luni.(fac sport de la 6 ani)
Analizele au iesit bine toate, globulele albe bine, totul bine, nu inteleg de ce mi se intampla.Sunt usor frustrat pentru ca, cum am spus, m am lasat si de sport, nu mai fac nici efort fizic din cauza lor..ce as putea sa fac?sa le scot?cu toate ca am avut operatia de amigdale...acum nu stiu.
Termin maine tratamentul pentru puroi si ciuperca, dar inca mai am pe amigdale si e cam lafel cum erau si la inceputul tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •