puroi in gat

193 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›
0
06-11-2011, ora 16:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi cazeum sau micoza.
scoateti din aleimnetie laptele dulce si dulciurile
0
21-06-2012, ora 22:21
NicusorMuntean
Nu este medic/terapeut
NicusorMuntean
Am 14 ani, de 2 luni tot am facut puroi in cat de 3 ori. la primele 2 am loat axetina si gentamicina injectabile la 12 ore timp de 5 zile si ibuprofen in acelasi timp dupaia am continuar cu zinnat si barako 3-4zile, gargare cu apa cu sare ceaiuri multe. Dupa 10 zile de la terminarea antibioticilor dupa ce am facut a doua oara am fost de miam loat exudat din cat sa vad din ce cauza tot fac. Si inainte sa vina rezultate am inceput sa fac iarasi ferbra sa ma doara in cat. Am asteptat o zi pana au venit rezultatele si apoi am mers la medic, la analize arata ca nu am nici un microb dar in gat aveam puroi. Medicul mia prescris 5 zile de tratament cu zinnat si ibuprofen, si tantun verde. Nu stiti de ce oare tot fac puroi in cat ??:)
0
22-06-2012, ora 06:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult la un medic ORL..si daca medicul decide ca e mai bine sa operezi amigdalele.. asa sa faci
tratamentele continui cu antibiotice nu fac bine ficatului
citeste pe forum ce regim trebuie sa adopti ca sa protejezi mucoasa faringelui si amigdalele
0
19-07-2012, ora 00:01
iordachescu mihai
Nu este medic/terapeut
iordachescu mihai
buna seara, domnule doctor am si eu o problema la gat. de cateva zile simteam ca ma deranjeaza ceva in gat si cand m-am uitat in oglinda am observat ca crescuse asa ceva pe amigdalita din stanga, , , a doua zii am fost la orl si mi-a zis sa nu ma sperii ca sa ma duc la un spital de specialitate sa o taie si sa vada ce este si ca sa nu iau nici un medicament ca nu am nimic. dar la mine nu asta este problema nu ma deranjeaza aia pe mine ma deranjeaza in gat adica nu pot sa inghit prea bine, inghit putin cam fortat si ma ustura cand inghit, mentionez ca temperatura nu am, mi-am luat temperatura de mai multe ori pe zi si mereu iesea 36.6, , , , mentionez ca in urma cu doua zile am fost la un strand unde dupa ce am iesit din apa din strand an facut 2 dusuri cu apa rece acolo, , , este posibil sa fac puroi in gat dar mai jos decat amigdalitele??? am incercat sa ma uit dar nu am vazut nimic, ( in urma cu 6 luni am facut puroi la amigdalite si am facut cefort in vena pentru a ma face bine si de atunci nu am mai avut nimic ) acum amigdalitele nu ma deranjeaza e posibil sa se fi inflamat si altceva ????????
0
19-07-2012, ora 01:25
shumy
Nu este medic/terapeut
shumy
Am un baietel de 3 ani si 3 luni. De cand a inceput gradinita in luna iunie, au inceput si probleme de sanatate. Totul a debutat cu un aparent "curs de nas" si o usoara stare febrila. Am fost la doctor, dr ce i-a prescris augmentin, spunanduni-se sa-l dam doar in cazul in care febra nu cedeaza pana dimineata. A cedat asa ca nu i-am dat augmentin. I-am dat Sumetrolim, pana am terminat toata sticluta. S-a dus iarasi la gradinita 1 saptamana timp in care mai ramase cu o usoara tuse si "curs de nas" Am fost si la mare 5 zile timp in care a inceput sa tuseasca foarte tare cu accese de tuse interminabile!!!! Intorsi acasa ne-am dus la spital sa vedem ce este cu aceasta tuse, diagnosticul pus: pneumonie interstitiala(in urma ascultarii cu stetoscopul) Tratament: Axetine(750 mg - 1 la 12 ore) injectabil, 5 zile, iar 3 zile l-am asociat ci hidrocortizon hemisuccinat, tot una la 12 ore...aerosoli...cu dexa, ser fiziologic si acc...flavamed sirop si zyrtec...Dupa 5 zile de Axetine, dr. ne-a recomandat sa continuam cu Klacid...inca vreo 5 zile.prospan, inhalatii...Dupa a 3-a zi de Klacid a facut febra 39, 2.am ajuns la urgente cu el...i s-au facut analizele, i-au iest transaminazele incorecte, indicand infectie in organism(dupa toata suita de antibiotice!!!)...i-am facut si radiografie la plamani (au iessit hilii accentuati), am fost si la ORL-ist...i-a gasit gatul putin iritat si foita timpanului, nu stiu daca am spus bine, la urechea stanga matuita, nu clara asa cum trebuie...ORL-istul ne-a spus ca din punctul lui de vedere, pe "bucatica: lui nu necesita tratament cu antibiotice.
Cert este ca ieri copilul meu a facut toata ziua febra 39-40 care nu scadea nici macar la novocalmin.acum este internat in spital cu sotia, pe tratament cu Cefort si hidrocortizon, iar la internare i s-a facut intramuscular Arnetin cu gentamicina...Se para ca in sfarsit febra i-a scazut...sper sa treaca cu bine peste aceasta noapte.
Va rog din suflet sa-mi spuneti care este parerea dvs. vis-a-vis de acest caz. Sunt disperat. Nu a fost pana sa inceapa gradinita un copil bolnavicios, dar acum parca vrea sa recupereze...
Multumesc din inima!
0
18-09-2012, ora 18:55
felicia.stefania
Nu este medic/terapeut
felicia.stefania
buna ziua,

m am speriat foarte tare din unele mesaje pe care le am citit.am avut o raceala in iarna care se manifesta prin febra, puroi in gat, dureri cand inghiteam.am luat oxacilina, am baut ceaiuri, durerea s a ameliorat si am crezut ca mi a trecut, dar m am inselat si iar am facut puroi in gat, febra si aveam dureri..nu mai tin minte ce am luat dar m am tratat ca de o raceala normala si mi a trecut..in prezent, de 5 zile simteam ca ma deranjeaza in gat.am vazut ca pe amigdalita dreapta aveam o punguta mica de puroi alb.azi am dat cu sare si am reusit sa o si sparg, dar mi a ramas o gaura in locul puroiului. mentionez ca am baut foarte mult rece si acidulat in ultima luna.
ce ar trebui sa fac?
multumesc anticipat!
0
18-09-2012, ora 19:04
felicia.stefania
Nu este medic/terapeut
felicia.stefania
am uitat sa mentionez ca nu simt nicio durere si nu am febra.
0
19-09-2012, ora 17:09
mamama
Nu este medic/terapeut
mamama
buna ziua.ma numesc Mariana am27 de ani sunt casatorita, am si eu aceeasi problema cu gitul. de citva ani.tot ma lupt cu amigdalitele..si sotul a avut probleme cu ele, erau in permanenta inflamate si rosii cu puroi..si-a facut operatie si lea scos..la mine insa amigdalele sunt mici ca un bob de fasole nam ideie cum trebuie sa fie normale..
e destul sa beau ceva rece si adoua zi gitul rusu..si fac bilute de puroi pe ele urit mirositoare..nu cred ca e nevoie
de operatie, defapt asa cred eu.spunetimi varog ce tretament..trebuie sa fac...sa nu mai fiu asa sensibila...si cum sa scap de puroi.va multumesc
0
19-09-2012, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Se piate de micsorat definitiv amigdalele cu radiofrecventa.
Sau cititi pe forum tot ce am recomandat ca regim alimentar si tratament local pentru faringe
Daca doriti un tratament personalizat se face contracost pe adresa personala.
0
20-09-2012, ora 15:04
mamama
Nu este medic/terapeut
mamama
mersi mult...pentru raspuns
0
24-09-2012, ora 14:25
ana marya
Nu este medic/terapeut
ana marya
buna ziua. am o fetita de 3 ani si de cand am inceput gradinita, din pacate au inceput si problemele de sanatate. dupa prima zi de gradi a inceput sa-i curga nasul si tuseste si cand dadea semne ca i-a trecut cand o lua de la capat. mai rau e ca de vineri seara a inceput sa faca febra 38.7 cel mai mult si nu prea scadea la nurofen sau paracetamol si samb am descoperit bubite albe in gat, multe si maricele. am fost cu ea la urgente si ne-au zis ca e posibil sa fie viral si nu ne-au recomandat antibiotic. sambata seara a facut febra 39.3 si iar a cedat, apoi a crescut la 38.8 apoi cedeaza pana la 36.5. ieri la fel a oscilat toata ziua intre 37-38. asta-noapte a avut o repriza urata de tuse si a si vomitat. astazi temp la fel urca pana la 38. in schimb a inceput sa refuze mancarea pe motiv ca o doare in gat. starea ei e buna, se joaca bea apa... precizez ca are o bubita asa rosiatica si albicioasa si pe varful limbii si o iritatie rosiatica pe cerul gurii, pe langa acele puncte albe... ce imi recomandati sa fac? mai asteptam sa treaca de la sine sau apelam la antibiotic ? va multumesc
0
24-09-2012, ora 17:12
monnalisa
Nu este medic/terapeut
monnalisa
Buna ziua! Din joaca, uitandu-ma la baietelul meu de 3 ani si jumatate in gat, cu o lanterna, am observat pe o amigdala puroi. L-am intrebat daca il doare in gat si a spus ca nu. Acum suntem in alta tara si nu avem inca acces la sistemul medical de aici. Spuneti-mi va rog ce sa-i dau? Trebuie antibiotic?
0
24-09-2012, ora 18:48
monnalisa
Nu este medic/terapeut
monnalisa
Buna ziua! Din joaca, uitandu-ma la baietelul meu de 3 ani si jumatate in gat, cu o lanterna, am observat pe o amigdala puroi. L-am intrebat daca il doare in gat si a spus ca nu. Acum suntem in alta tara si nu avem inca acces la sistemul medical de aici. Spuneti-mi va rog ce sa-i dau? Trebuie antibiotic?
0
24-09-2012, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. ana maria
e normal ca u copil cand intra in contact cu noi microbi sa aiba reactii inflamatorii...
asa sistemul imunitar se apara... Dvs trebuie doar sa.l ajutati
nu e cazul de antibiotic, doar antitermice, echinaceea, multe bauturi calde, aromoterapie...
si regim alimentar fara acru, acidulate, fructe citrice...

pt.monaliza
nu e cazul de antibiotic, e doar un cazeum in cripte.
cititi ce am scris mai sus / fara antitermice/
0
24-09-2012, ora 23:16
monnalisa
Nu este medic/terapeut
monnalisa
Multumesc mult pentru raspuns, m-am mai linistit.
0
25-09-2012, ora 13:17
ana marya
Nu este medic/terapeut
ana marya
buna ziua, va multumesc f mult pt promptitudinea raspunsului. fetita nu mai face febra de ieri, temp urca pana la 37.5. in schimb au aparut parca mai multe bubite pe cerul gurii si sunt albe si pe margine f rosii, de marimea unui cos si se plange de dureri de gat. nu prea mai vrea sa manance si are reprize de plans care se termina cu tuse pana vomita. am inceput sa-i fac aerosoli cu dexa si acc. precizez ca ii mai curge si nasul, iar secretiile cand sunt galbui cand sunt transparente. bubitele ar trebui sa se vindece cam in cat timp? va multumesc anticipat.
0
02-10-2012, ora 23:53
catalinmanuel85
Nu este medic/terapeut
catalinmanuel85
buna. Am fost operat de amigdale in urma cu 6 luni. In prima luna dupa operati m-am simtit bine, dar dupa acea am lunar aceleasi simptome ca si inainte de operatie, adica durere in gat, febra, sensibilitate la frig sau rece, stare generala proasta. Am luat antiibiotic de fiecare data si dupa tratament 2 3 saptamani ma simteam bine, dupa aceea simptomele reveneau. Medicul mi-a recomandat penicilina, si un exudat faringian care a fost negativ. ce tratament as mai putea incerca, sau ce investigatii sa mai fac?
0
02-10-2012, ora 23:54
catalinmanuel85
Nu este medic/terapeut
catalinmanuel85
buna. Am fost operat de amigdale in urma cu 6 luni. In prima luna dupa operati m-am simtit bine, dar dupa acea am lunar aceleasi simptome ca si inainte de operatie, adica durere in gat, febra, sensibilitate la frig sau rece, stare generala proasta. Am luat antiibiotic de fiecare data si dupa tratament 2 3 saptamani ma simteam bine, dupa aceea simptomele reveneau. Medicul mi-a recomandat penicilina, si un exudat faringian care a fost negativ. ce tratament as mai putea incerca, sau ce investigatii sa mai fac?
0
03-10-2012, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e gresit sa ei antibiotic pentru rosu in gat
2 am scris mii de postari despre cum refluxul gastric irita faringele, provoaca rosu in gat si dureri
3 citesti toate postarile despre faringita, reflux gastric..si o sa intelegi ce ai de facut
0
27-01-2013, ora 20:30
maddie.cocaine
Nu este medic/terapeut
maddie.cocaine
Buna seara. De saptamana trecuta, mai precis de miercuri a inceput sa ma doara in gat, am avut stari febrile dar nu foarte mari. Vineri mi s-au umflat amigdalele si s-au umplut de puroi, aveam febra 39-40 si am fost la urgente la ORL, unde medicul mi-a prescris ZINACEF 750mg x 18 injectii la 8 ore. Astazi am ajuns la a cincea injectie si nu se observa nicio ameliorare, ba chiar ma simt mai rau ca inainte. Precizez ca pentru febra iau algocalmin fiole inainte de culcare, nurofen in timpul zilei(dar nu are efect durabil), tantum verde pentru durerile in gat. Nu pot sa inghit, nu pot sa mananc, beau numai ceaiuri..
Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere, puroiul mi s-a extins pe ambele amigdale consistent si febra nu scade deloc...
0
28-01-2013, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. inafara de antibiotic se ia si nistatina la 6 ore
2 se face gargara cat de des posibil
3 la 3 saptamani dupa vindecare te internezi la ORL si scoti amigdalele.. ( sigur se mai repeta amigdalita)
0
29-01-2013, ora 11:43
maddie.cocaine
Nu este medic/terapeut
maddie.cocaine
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! O sa iau in considerare sfatul de a-mi scoate amigdalele. Azi noapte am reusit sa dorm, nu am mai facut febra foarte mare si simt cat de cat o ameliorare.
0
07-02-2013, ora 01:40
daniel dan
Nu este medic/terapeut
daniel dan
buna ziua, ma numesc daniel, 35 ani, si am o problema (mai veche) cu amigdalele, nu ma dor, nu sunt umflate dar produc o secretie solida de culoare galbuie si urat mirositoare. aceasta secretie se acumuleaza in ambele amigdale si se aduna in "bobite" solide mai mici formand mici gramajoare, iar atunci cand sunt mai mari devin destul de jenante.De foarte multe ori le scot apasand cu degetul pe amigdale. intrebarea mea este cat poate sa fie de grav si cum se manifesta aceasta infectie, tin sa precizez ca am ceva probleme cu ariculatiile si dureri de spate, coloana. Este posibil ca aceste probleme de articulatie sa fi aparut ca urmare acestei infectii din gat. Ce ar trebui sa fac? va multumesc.
0
07-02-2013, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o amigdalita cronica cu cazeum..
este un focar de infectie
urmarile.. REumatizm, complicatii renale sau complicatii cardiace..sunt ca si obligatorii
calea corecta este scoaterea amigdalelor clasic
orice metoda cu laser sau radiofrecventa.. in acest caz.. risca cu acutizarea reumatismului sau celorlalte complicatii
0
12-02-2013, ora 01:21
daniel dan
Nu este medic/terapeut
daniel dan
Buna ziua, in urma descrierii pe care am facut-o aici, dv ati spus ca am amigdalita cronica cu cazeum, focar de infectie cu urmari grave, am facut analizele : hematologie, coagulare (plasma), imunologie (ser), bacteriologie. din cele pe care le-am expus nu rezulta infectie ( sau cel putin asa am inteles eu). Am o mare rugaminte la dv. sa ma ajutati sa inteleg ce am, de unde provine acel tip de infectie (ceva solid de culoare galbui inchis, foarte urat mirositor) din amigdale?
de cand am aflat ce urmari pot avea astfel de infectii nu mai sunt deloc linistit, cu atat mai mult ca am un baietel de 3 ani si imi este frica sa nu cumva sa se transmita si la el si la sotie, sau daca nu cumva au deja si ei. Va multumesc anticipat si astept ajutorul dumneavoastra
rezultate analize (doar o parte dintre ele)
BACTERIOLOGIE ANALIZE REZULTATE INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Cultura fungi (AUTO) Absent Candida spp.
Exudat faringian Absent Stafilococ auriu (coagulazo pozitiv), Absent Streptococ beta hemolitic
0
12-02-2013, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele au niste CRIPTE.. buzunare.. in care se cumuleaza resturi de mancare.. microbi..si acolo se petrece acel proces de formare a cazeumului
Mergi la ORL si rezolva problema
0
17-02-2013, ora 08:35
dbc14
Nu este medic/terapeut
dbc14
buna ziua.de 2 zile am o durere in gat(nu foarte mare).in prima zi cand m-am trezit aveam omuletul foarte marit, dar nu a stat asa decat pana la pranz.astazi cand m-am uitat am vazut o mica pata alba pe omulet(cred ca de puroi).ce inseamna asta?
0
17-02-2013, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o afta.. de la ceva alinente acide, acre, condimentate
faci investigatii la gastrologie
0
18-02-2013, ora 14:43
dbc14
Nu este medic/terapeut
dbc14
am luat ceva antibiotic...este bine?pana acum nu am fost la medic...
0
18-02-2013, ora 17:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu e bine.. e tocmai invers ce trebuie
antibioticu omoara microbii.. NU si micoza sau virusii
afta deobicei este Micotica !
Adaugă un comentariu / răspuns
193 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •