puroi dupa extractie

08-02-2011
gotu
Nu este medic/terapeut
gotu
mi-am facut o extractie acum o saptamana la dintele din fata, pentru a -mi putea face o coroana.
cand m-am dus la control s-a constatatat ca aveam puroi?
oara antibioticele ma vor ajuta sa scap de puroi, fara a fii nevoie de o rezectie?
3 comentarii
0
08-02-2011, ora 14:37
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"oara antibioticele ma vor ajuta sa scap de puroi?"

Nu, caci antibioticele rezolva problema doar pe termen scurt. Si nici rezectia nu e prima indicatie in acest caz.
Prima indicatie este retratarea dintelui pe canal. Cu diga pt a obtine rezultate mai sigure.
0
08-02-2011, ora 14:39
gotu
Nu este medic/terapeut
gotu
pai daca dintele e extras cum s-ar putea trata pe canal?
0
08-02-2011, ora 14:57
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Se pare ca am inteles eu gresit. Am crezut ca faceti o confuzie de termeni. Se intimpla frecvent intre extractie si extirpare.

Daca dintele este extras, atunci nu inteleg la ce anume vreti sa faceti rezectie apicala. Rezectia apicala se face la dinti care ramin pe arcada, nu la cei care s-au extras.
Daca s-a constatat ca aveti puroi la o saptamina de la extractie, atunci un chiuretaj al alveolei este suficient. Se face sub anestezie, bineinteles.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: