pupila marita

29-07-2008
mira~
Nu este medic/terapeut
mira~
Buna ziua!

De circa 3 ani de zile am pupila ochiului stang mai mare decat cea a dreptului. Pupila isi schimba dimensiunea in functie de lumina. De asemenea, vederea ochiului stang este usor mai tulbure fata de cea a ochiului drept. Se poate sa fie o impresie, pentru ca diferenta nu este mare, dar cred ca si irisul ochiului stang a devenit mai inchis la culoare. Aceasta modificare a aparut la cateva luni dupa o operatie de amigdalita, desi nu stiu daca acesta poate fi factorul declansator..

In urma unor investigatii neurologice si a RMN-ului a rezultat ca sunt sanatoasa. Am consultat trei medici oftalmologi care nu au reusit sa gaseasca o explicatie oftalmologica acestei asimetrii. Am aflat ca in unele cazuri o asimetrie este normala, insa pentru mine aceasta s-a declansat brusc si fara vreun motiv clar (nu m-am lovit, nu mi-a intrat nimic in ochi).

S-a constatat, de asemenea, ca am o deviatie de sept. si partea stanga a fetei usor mai cazuta. De curand am constatat (si eu si un medic) ca si ploapa stanga e mai lasata, iar uneori la trezire, ochiul stand se deschide mai greu decat dreptul.

Nu stiu daca poate fi o problema legata de sinusuri, dar nara stanga imi este si ea infundata uneori, mai ales noaptea. De asemenea, atunci cand apas cu degetul sub ochiul stang, sau uneori doar la o miscare a capului, se aude un sunet iar senzatie e cea ca sub ochi e o bula de aer (aceasta senzatie exista cu mult inaintea aparitiei asimetriei).

Voi incerca sa va redau rezultatul examenului oftalmologic:

astigmatism hipermetropic compus

Distanta:
0D: +, 50 (sf) -0, 25 (cyl) 90 (ax) 63 (DP)
0S: +0, 25 (sf)

Nu am inteles de ce reiese ca ochiul drept are nevoie de corectie, cand eu am vederea slabita la cel stang (imi dau seama mai ales citind subtitrarile la filme cu fiecare ochi alternativ).

Daca problema vederii poate fi ajutata de ochelari, pupila mea nu revine nicicum la forma initiala.
Sper ca nu v-am innebunit cu toate aceste date, insa toate mi se pare ca ar putea fi corelate problemei...
M-as bucura daca cineva m-ar putea indruma pe o cale mai clara, pana acum am primit doar raspunsuri foarte vagi. Multumesc mult !
2 comentarii
0
12-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inegalitatea pupilara poarta numele de anisocorie; etiologia anisocoriei este foarte variata; exista si anisocorie fiziologica la aproximativ 10% din populatie, caracterizata printr-o diferenta intre diametrul celor 2 pupile de aproximativ 0, 25-1 mm;Este important sa se stabileasca, in urma examenului clinic, care este pupila anormala:cea cu diametrul mai mare sau cea cu diametrul mai mic( o apreciere rapida se face urmarind reactia pupilara la lumina si apoi la intuneric);am inteles, din cele relatate de tine, ca pupila anormala este cea cu diametrul mai mare si ca vederea este mai "tulbure " la ochiul afectat; aceasta simptomatologie sugereaza pupila tonica Adie; Se intalneste la femei tinere, mai fecvent, poate debuta acut, unilateral si poate deveni bilaterala; reflexe tendinoase sunt adesea absente( in sindromul Adie);De asemenea, pupila afectata, in timp, poate deveni mai mica decat cea normala;Pupila afectata este hipersensibila la pilocarpina comparativ cu pupila normala( se face un test cu pilocarpina 0, 125%, 1 picatura in fiecare ochi, iar pupila tonica prezinta o constrictie mai accentuata comparativ cu pupila normala);Etiologie:idiopatica, infectie( putem lua in discutie si o complicatie a unei infectii de vecinatate, cum e sinuzita, e bine sa faci si un consult ORL), herpes zoster oftalmic, sdr Guillain-Barre; este necesar consultul neurologic pentru a elucida etiologia( avem in vedere ptoza, aceasta se poate intani in Sdr Horner, dar mai avem asociate pupila miotica si irisul este mai deschis la culoare;atunci ramane in discutie un alt sindrom neurologic cum ar fi sdr Gullain Barre); cat despre corectie, daca ti s-a facut cicloplegie, si s-a depistat un mic viciu de refractie, este utila prescriptia ochelarilor;in plus, se poate prescrie pilocarpina 0, 125%, 1 picatura in ochiul afectat, de 3 ori pe zi, pentru a ajuta acomodatia si de asemenea, cu efect cosmetic( pupila nu mai este dilatata);numai bine
0
13-08-2008, ora 00:00
mira~
Nu este medic/terapeut
mira~
Multumesc mult ! Desi am consultat mai multi medici, dupa ce cauzele cele mai probabile au fost eliminate nu am mai primit nici un raspuns la aceasta anomalie care persista, iar aceste informatii imi sunt de mare folos.

Pupila anormala este cea cu diametrul mai mare, unde irisul pare mai inchis la culoare (nu mai deschis). Am facut si consultul ORL, iar in urma unui consult neurologic s-a adus in discutie "miastenia", dar am inteles ca e o afectiune foarte rar intalnita.
Voi continua investigatiile cu ajutorul acestor informatii, desi m-am ciocnit de mentalitati destul de rigide pana acum...

M-am informat putin despre fiecare posibila cauza si am gasit unele potriviri cu sindromul Guillan Barre, insa simptomele corespunzatoare au trecut (cand am fugit la controlul neurologic aveam furnicaturi in partea stanga a corpului, mai ales partea stanga a scalpului si piciorului - am uitat sa mentionez asta; dificultate la inghitire, usoare ameteli si ramaneam fara aer chiar cand incepeam sa adorm)..Am facut un RMN cerebral, iar rezultatul EMG-ului a fost vazut de medic fara concluzii clare..Pana la urma au trecut de la sine...dar pupila nu pare sa vrea sa-si revina..Sper totusi sa-i dau de capat cat mai repede!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: