punte dentara strange

11-06-2013
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
In primul rand buna ziua si multumesc anticipat pt raspunsuri;acum un an si jumatate mi-am pus o punte dentara in dreapta jos formata din 4 masele;acrilat cu cobalt, asta mi-am permis atunci(stalpii fiind situati la extemitati) insa de jumatate de an a inceput sa ma stranga tare(1 an nu m-a strans deloc) si sa imi pocneasca articulatia;mi-am facut o radiografie panoramica si am fost la dentistul care mi-a pus puntea si mi-a zis ca totul e ok, ca lucarea e ok...apoi am fost si la un chirurg bmf si mi-a zis acelasi lucru.insa radiologul mi-a zis ca am spatiul articular restrans in partea dreapta(unde am si lucrarea)..acum ma dor radacinile maselelor stalp(ca si cum ar vrea sa smulga maselele din radacina) iar lucrarea ma strange de" imi ies ochii" si ma doare toata partea dreapta, inclusiv partea inferioara a nasului.nu am piatra formata sau altceva, lucarea este curata.ce este de facut?ultima masea stalp migrase mult in fata;ce este de facut ?ca nu mai rezist...va multumesc anticipat
2 comentarii
0
11-06-2013, ora 16:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pana-ti raspunde cineva competent,
fa un ceai concentrat din musetel si
la o cana de 200-250 ml de ceai
adauga si dizolva o lingurita cu bicarbonat.
Clateste gura cu aceasta
cat de des poti..
(NU inghitii)
macar NU te va mai durea.
Oricum
tot un dr stomatolog treb. sa-si de-a cu parerrea.
sanatate
0
26-08-2013, ora 10:23
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Suferinta articulara este din cauza dezechibrului ocluzal. Dintii stalpi fiind suprasolicitati dezvolta aceasta simptomatologie. O echilibrare ocluzala ar trebui sa rezolve suferinta articulara si a dintilor stalpi. Echilibrarea ocluziei este anevoioasa, necesita multa pricipere si rabdare din partea ambelor parti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: