pot da lucrarea dentara jos fara sa fie taiata, sa nu mai trebuiasca sa fac alta?

28-08-2010
irinamihaela
Nu este medic/terapeut
irinamihaela
am o lucrare care m-a supara de cand am fixat-o definitiv asta fiind de aproximativ 10 luni (problemele au inceput dupa fixarea definitiva) gingia este forte rosie si retrasa se vede marginea lucrarii si mai nou puroiaza nu foarte mult dar este si uneori simt o arsura mai mult sub lucrare foarte enervant de imi vine sa dau lucrarea jos. intrebarea mea este daca pot da lucrarea jos fara sa fie taiata, sa nu mai trebuiasca sa fac alta ? nu stiu daca dupa atatea luni ar fi trebuit sa fie probleme de genul acesta. poate fi o forma alergica la cimentul care a fost folosit la fixarea definitiva? e posibil ? pentru ca dupa obturarea de canal si dupa fixarea lucrarii am mai facut o radiografie si era totul ok m-a asigurat medicul...mai putin canalul obturat pana in virf.
ce ar fi de facut ? alti bani alta distractie.
3 comentarii
0
28-08-2010, ora 19:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
buna ziua!..depinde din ce material este puntea, ptr ca daca este din acrilat este posibila o reactie alergica la acest material.sau...ce metal are puntea; daca are in componenta nichel...asemenea. Ptr a da un raspuns treb facut un consult.iar ptr a da puntea jos...se poate descimenta, dar in aceslasi timp se poate crapa materialul din care este facuta in cursul acestei manevre. Greu de spus ce si cum fara un consult. O zi buna!
0
28-08-2010, ora 21:16
irinamihaela
Nu este medic/terapeut
irinamihaela
puntea este din compozit, scheletul metalic nu stiu din ce metal este.cineva mi-a spus ca poate fi si din cauza cimentului folosit VIVAGLASS LINER ce contine printre altele si aceasta substanta polyhydroxyethylmethacrylate si aceasta fiind foarte alergenica. poate ca nu am inteles eu bine.medicul tot amana decimentarea lucrarii
lucrarea si asa a fost slaba de la inceput s-a gaurit de la 6-luni si a trebuit sa-i puna plomba...
0
28-08-2010, ora 21:17
irinamihaela
Nu este medic/terapeut
irinamihaela
aaa, am uitat sa va multumesc pentru raspunsul dat.cu bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: