puncte rosii pe cerul gurii

08-06-2013
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua. De o saptamana mi-au aparut in cerul gurii puncte rosii si a inceput sa ma usture limba foarte tare si gatul in special cand mancam de exemplu fructe cu multa vitamina C - de asemeni aveam in gat si foarte multa flegma. Am presupus ca e candida, am fost si la doc. de familie care a zis ca da e candida si mi-a prescris fluconazol 7 zile o pastila pe zi. Totusi, vazand mai multe poze pe net cu candida in gat, pot zice ca la mine nu sunt depozitele alea albe deloc, poate doar pe limba dar limba mea a fost dintotdeauna asa. Totusi am luat deja 5 pastile de fluconazol si situatia nu s-a remediat totusi au aparut urmatoarele schimbari: s-au extins petele sau ce or fi si sub limba si pe interiorul buzelor, acuma culmea nu ma mai ustura cand mananc fructe ba din contra, ma ustura in schimb cand mananc mancare, poate de la sare, nu stiu. Intre timp si sotului i-a aparut asa ceva dar pare sa ii fi trecut dupa o zi doua si acum si unul din copii are dar doar pe interiorul buzei de jos. Simptomele cele mai rele in schimb le-am avut eu. Singurul lucru care a mai atenuat usturimea a fost apa cu 2-3 pic de ulei de menta. Amelioreaza dar problema nu dispare. Ce credeti ca poate fi? O sa fac si un exudat dar pe net vad o gramada de alte grozavii, herpes, HIV etc. Sa intrerup tratamentul cu fluconazol avand in vedere ca nu e nici o ameliorare?


Si inca o intrebare, in caz ca e vorba de un herpes, asta apare la exudat - deci e nevoie sa fac exudatul neaparat?
Va multumesc.
8 comentarii
0
08-06-2013, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial facti consult la orll... el decide daca este nevoue de exudat
faceti consult si la gadtrologie
0
08-06-2013, ora 20:07
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Pare a fi vorba despre stomatita virala luand in considerare manifestarile clinice si prezenta simptomelor si la alti membri ai familiei. Alimentele acide, sarate, etc va accentueaza disconfortul bucal, deci trebuie sa le evitati. Ati putea incerca badijonaj bucal cu sol. glicerina si bicarbonat. Exudatul faringian identifica prezenta bacteriilor, deci va ajuta la confirmarea sau infirmarea unei infectii bacteriene la nivel faringian. Ar fi bine sa consultati un medic ORL-ist daca simptomele persista. Multa sanatate!
0
08-06-2013, ora 21:11
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
va multumesc, dar azi e sambata si mai am de luat inca fluconazol. deci daca nu a avut nici un efect pana acum, sa mai iau si celelalte doze sau nu are sens? luni voi face exudat cu siguranta dar ce sa fac pana atunci, mai iau antifungicul?

am uitat sa mentionez, simt usturime cand inghit si pe esofag, in jos.
0
08-06-2013, ora 21:50
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Banuiesc ca antifungicul a fost recomandat pentru cel putin 7 zile, deci va sfatuiesc sa continuati tratamentul si sa efectuati cat mai urgent (luni daca este posibil) examen ORL. Poate fi interesat si esofagul si de aici disconfortul resimtit la deglutitie. Subscriu la recomandarea D-lui Dr. Flueraru Valeriu de a face si un consult gastroeneterologic. Sanatate!
0
09-06-2013, ora 15:21
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua din nou. Sigur o sa incep ziua de luni cu analiza, si apoi voi face consultul in aceeasi zi probabil dar mai tarziu. As vrea totusi sa stiu daca exudatul se refera doar la gat sau intereseaza si limba. Adica e posibil sa am ceva doar pe limba si sa nu iasa la exudat si atunci e nevoie si de o alta analiza pentru limba, special, sau este suficient exudatul?

Va multumesc inca o data, imi cer scuze pentru insistenta dar a devenit o problema stresanta in casa mai ales ca avem si 2 copii si ne temem de contagiozitate si altele.
0
09-06-2013, ora 16:24
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Va sfatuiesc sa incepeti evaluarea de maine cu examenul ORL. Daca programarea o aveti mai tarziu, puteti face dimineata exudatul faringian (pe nemancate, fara sa beti lichide, etc.). Recoltarea se face de la nivelul lojelor amigdaliene, deci exploreaza zona respectiva. Medicul ORL-ist va decide oportunitatea altor investigatii. Sanatate multa!
0
23-01-2016, ora 00:09
NikaVika
Nu este medic/terapeut
NikaVika
Deci ai fost la doctor? sieu am aceeasi chestie si tare as vrea sa stiu
0
13-06-2018, ora 22:46
Maria n.
Nu este medic/terapeut
Maria n.
Cineva care a rezolvat problema ma poate ajuta și pe mine? Am aceleași simptome. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: