puncte de puroi

08-03-2012
vio b
Nu este medic/terapeut
vio b
buna ziua. Am un baietel de 1.9 luni si in luna decembrie am descoperit ca are amigdalele inflamate si pline de puroi, rezultatul dupa un exudat= streptococ betahemolitic grup b. Am facut tratament cu Claritromicina 10 zile apoi am recoltat un alt exudat care a iesit negativ. Tin sa precizez ca nu a facut febra in tot acest timp, a mincat bine. Acum i-a aparut de aproximativ o luna un punct foarte mic de puroi pe o amidgala, i-am administrat iar claritromicina 7 zile, bine inteles nu are febra, este activ ( temperatura lui este de 37, 2- 37, 5 cand este treaz iar cand doarme ajunge la 37, oo- 37, 1 si aici un lucru care ma nedumereste). Nu i-a trecut acel punct nici dupa antibiotic, bineintels am fost la medicul lui pediatru care mi-a spus ca nu este nimic concludent si totusi sa ii fac iar un exudat si sa-l dau cu tantum verde, lucru facut dar intre timp ia mai aparut un punct. Exudatul inca nu a venit. Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac.
2 comentarii
0
08-03-2012, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa scoateti din aliemntati tot ce tine de acru ( bors, muraturi, otet), fructele citrice si sucurile
2. sa consultati un medic ORL.. numai acolo o sa aflati adevarata stare a amigdalelor si dacaeste nevoie de un tratament local pentru amigdale
3 sa faceti exudat faringian si secretie nazala.. toti adultii si copiii care intra in contact cu acest copil
sigur este cineva purtator care iil contamineaza
0
08-03-2012, ora 14:13
vio b
Nu este medic/terapeut
vio b
Multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.