punct mare pe amigdala.va rog sa ma ajutati.

08-08-2008
sinel2
Nu este medic/terapeut
sinel2
la inceput a fost un punct mai mic alb pe lobul stang de la baza limbii...am luat un antibiotic, crezand ca e o infectie usoara, acum insa s-a facut mai mare, , e ca un mic"crater" alb...ma ustura si nu stiu ce sa fac..ma pot duce la medica luni, azi fiind la bunici la tara...imi puteti spune cum daca e ok sa iau in continuare cefalexina..sau ar trebui sa iau un alt antibiotic..nu am febra doar ma ustura in gat si am acea pata alba de forma unui mic crater...va rog sa ma ajutati..nu stiu daca am descris bine..dar sunt disperat..mi-e teama sa nu fie vre-o infectie si sa se agaveze..
multumesc anticipat!
35 comentarii 12 Înainte ›
0
08-08-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Hhhmmm..sa nu fie o ulceretie produsa de o candidoza.
0
09-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sinel!
Pana luni cpntinua cu cefalexina., mai adauga la tratament stamicina 1 la 6 ore.
Faci multa gargara cu ceai cald+ bicarbonat de sodiu.
si tii regim alimentar.
NIMIC acru, acidulat , condimentat!
Luni mergi la ORL.
0
09-08-2008, ora 00:00
sinel2
Nu este medic/terapeut
sinel2
Multumesc foarte frumos pentru raspuns..o sa tin cont!
Se poate sa fie de la o afectiune gastrica...am probleme si cu stomacul...doctorul mi-a prescris Omez, Maalox si Motilium, pastile care le iau de aproape 2 saptamani..
0
24-08-2009, ora 15:29
CatalinConstantin
Nu este medic/terapeut
CatalinConstantin
Buna ziua,

Am si eu o problema legata de amigdala dreapta. De 2 zile mi-au iesit 2 puncte albe pe amigdala, unul mai mare si vizibil iar altul tot pe amigdala dar la baza limbii.

Am inceput sa fac gargara cu ceai de musetel si salvie dar vad ca nu ajuta...cel putin deocamdata. Am inceput sa fac gargara cu ceai acum 2 zile.

Mi-e greu sa consult un doctor pentru ca nu sunt in tara si as dori sa stiu care ar putea fi problema si cauzele si ce pot sa fac sa treaca.

Daca doriti pot reveni cu detalii sau cu alte informatii care sa va ajute in opinia dvs.

Multumesc
0
25-08-2009, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
punctele albe pe amigdala.. sunt semn a unei inflamatii cronice acutizate!
garagara trebue sa continuati.
va luati ceva pastile de supt pentru 5-7 zile.
regim alimentar fara acru, rece si acidulat.
daca apare febra si durerea in gat.. trebue sa adaugati si un antibiotic.. daca nue cu febra.. nu trebue sa luati antibioticul!
0
25-08-2009, ora 11:01
CatalinConstantin
Nu este medic/terapeut
CatalinConstantin
Buna ziua,

Va multumesc mult de raspuns.

Aseara punctul alb de pe amigdala s-a spart, a ramas un mic crater curat, care nu s-a mai inflamat. Insa punctul de la baza limbii a ramas incontinuare.

Nu simt durere in gat si nu am nici febra. Simt doar cum ma jeneaza acele puncte cand mananc sau cand inghit.

Inainte de a vedea raspunsul dvs. am inceput sa iau strepsils miere si lamaie imediat dupa ce prima punga s-a spart.

Apoi cineva m-a sfatuit sa merg si pe un antibiotic si am inceput de aseara sa iau amoxicilina 500mg. Am luat 2 pana acum (1 la 6 ore)

Va rog sa imi spuneti daca este ok sa continui cu antibioticul sau ma opresc. Iar daca e sa continui sa il iau, pentru cat timp? Strepsils e bun pentru infectia mea?

Care ar putea fi cauza acestei infectii? De la ce s-ar produce ca sa stiu sa evit? In trecut am mai avut probleme cu amigdalele si am luat antibiotice si tratamente. Poate sa fie si asta cauza?

Astept raspunsul dvs. pana in ora 12 cand ar trebui sa iau urmatorul antibiotic.

Va multumesc.
0
25-08-2009, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un antibiotic odata inceput.. trebue luat cel putin 3 -5 zile.. !
0
04-01-2010, ora 04:29
marin_andreea2004
Nu este medic/terapeut
marin_andreea2004
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Niciodata n-am avut probl cu puroiul sau cu amigdalele. Acum 3 sapatamani mi-a aparut un punct alb maricel pe amigdala stg si avea un aspect ca de conopida).in acea perioada am fost si bolnava cu febra pentru ca am stat cu prietenul meu care a fost bolnav. Am fost la orl si mi-a spus ca acel punct este din cauza unei viroze respiratorii si ca de aceea am febra( mentionez ca dupa 3 zile de la aparitie a cazut singur fara tratament, pana sa ajung la orl). N-a trecut nici macar o luna ca mi-a aparut din nou tot in partea stg, dar poate putin mai sus.fara febra, fara sa fiu racita, doar ma durea locul ca si cum as avea o rana. A aparut vineri si acum a cazut iar.de data asta am simtit in gura si am scuipat niste bilute alb galbui ca niste pietricele destul de tari.eu credeam ca acel punc alb este lichid, dar de fapt de acolo au iesit multe bilute. M-am tot uitat la poze pe net, dar nu arata nici a abces si in nici un caz a puroi la amigdale.am observat ca acel puroi apare ca niste puncte albe destul de plate...iar la mine era un singur punct cu mai multe bilute iesit inafara.
0
04-01-2010, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un semn de amigdalita cronica.. trebue sa vada un medic ORL.. amigdalele si sa.i urmati recomandarile !
0
06-01-2010, ora 11:38
marin_andreea2004
Nu este medic/terapeut
marin_andreea2004
Am fost la orl si intradevar mi-a spus ca am amigdalita cronica, dar nu mi-a dat tratament...a zis din cand in cand sa ma spal cu apa si sare si sa folosesc glicerina cu stamicina...nu stiu ce sa fac ca nu mi se pare in regula sa stau asa de cate ori imi apare acel punct...oare ar trebui sa iau antibiotice?multumesc pentru sfat!
0
06-01-2010, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. antibioticul nu rezolva nimic.
dupa 10 ziel de tratament.. contactezi alti microbi!
este important sa faci tratament local antiinflamatpor si tratament general pentru stimularea imunitatii.
1. regim alimentar.. fara rece, acru, acidulate si fructe citrice.
2.gargara cu bicarbonat de sodiu ( care schimba PH local si face imposibila dezvoltarea microbilor )
3.tab de supt.. cate 4-5 zile si schimbat altfel de pastile
4. Echinaceea 1 la 8 ore.
5.dupa 3 saptamani de asemenea tratament mergeti iarasi la acelas ORL.. si vedeti ce zice de amigdale !
0
08-12-2010, ora 17:39
cecilia gavrila
Nu este medic/terapeut
cecilia gavrila
De caţiva ani am si eu probleme cu amigdalele.dar anu asta mi s-au umflat si din ele mi-au iesit multe puncte albe, cand tusesc sau rad un pic mai tare ma trezesc cu un miros ciudat in gura.Pe langa asta imi vine sa vomit aproape de la orice miros care nu imi place, de ex.nu pot tine mult pasta de dinti in gura si nu pot sta mult cu gura deschisa sa ma uit in oglinda la amigdale sa vad cum se comporta.acum sunt racita si amigdalele sunt foarte umflate.am luat paracetamol pt.raceala.daca ma duc la doctor ce o sa-mi faca, eu nu vreau sa le operez, ci doar sa le tratez astept raspunsul dv.multumesc
0
09-12-2010, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce cu timpul..starea lor se inrautateste.. poti sa te astepti numia la complicatii
poti sa faci amigdalite p[ultacee cu febra, flegmoane periamigdaliene, reumatizm, complicatii la inima sau rinichi
trebuie sa te decizi macar sa le micsorezi in volum cu radiofrecventa, daca nu vrei sa le scoti clasic.
acum poti face multa gargara dupa fiecre masa si sa tii regim alimentar strict fara acru, acidulate si fructe citrice.. care mentin inflamatia in amigdale si faringe
0
09-12-2010, ora 13:59
cecilia gavrila
Nu este medic/terapeut
cecilia gavrila
Multumesc frumos de rsp.Am o curiozitate:fac mereu cistita o fi din cauza asta?mi-am facut test la urina de 2 ori in scurt timp si infectie nu am.Am avut 2nopti de cosmar cu o durere de amigdale insuportabila, asteptam doar sa se faca zi sa ajung la farmacie.O sa prenotez o vizita la doctor sa vad ce o sa-mi zica.inca o chestie de ieri cu urechea stanga nu mai aud ca inainte, cand e liniste aud vajâit, am avut si durere dar mia trecut si tot nu aud bine.ast rsp multumesc
0
17-12-2010, ora 14:41
cecilia gavrila
Nu este medic/terapeut
cecilia gavrila
Buna ziua.Vroiam sa va spun ca am la doctoru de familie si eu am crezut ca o sa-mi dea trimitere la orl dar ma controlat la plamani, mia zis sa tusesc, dupa sa uitat in ureche mia zis ca sunt curata, nu sunt probleme.S-a uitat si la amigdale i-am zis tot ce am dar el mia zis ca e normal dupa o raceala sa mi se umfle amigdalele, cica era mai grav dak aveam febra.Mi-a dat un sirop de tuse, si plicuri care se dizolva-n apa pt.dezinfectie atata tot.vroiam sa stiu ce parere aveti?multumesc o zi buna
0
17-12-2010, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca din cauza amigdalelor potri face si cistita si alte complicatii si trebuie sa te vada la ORl de 2 ori
si cand esti bolnava, racita
is la 3 saptamani dupa vindecare
atunci se ea decizia daca amigdalele trebuie operate sau nu
0
19-01-2011, ora 14:05
pushy12345
Nu este medic/terapeut
pushy12345
buna ziua, de 4 zile am observat si eu un punct mare alb pe amigdala dreapta si am crezut ca e resturi de mancare, dar ma deranja cand inghiteam ma ustura... si am incercat sa indrepartez cu penseta dar mai rau am facut a inceput sa imi curga sange :(, va rog sa imi spuneti ce sa fac
0
19-01-2011, ora 14:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci gargara cu apa cu sare de 3-4 ori pe ziu
regim alimentar fara acru, acidulat si fructe citrice
tab de supt
daca in 3 zile nu trece mergi la ORL
0
19-01-2011, ora 15:00
pushy12345
Nu este medic/terapeut
pushy12345
va multumesc pentru raspuns, adiniauri am fost l farmacie si am cumparat oxacilina, e buna de luat?
0
20-01-2011, ora 06:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
0
20-01-2011, ora 11:33
stanotilia
Nu este medic/terapeut
stanotilia
Buna ziua,

Numele meu este Stan Otilia, v-am mai scris acum ceva timp, va spuneam ca am fost diagnosticata cu ozena de la varsta de 7 ani, boala care medicii spunj ca e mostenita genetic de la tatal meu, dvs mi-ati recomandat salina si muntele, am fost la munte, vreau sa spun ca in prima zi, mi-au iesit cruste si m-a bufnit sangele pe nas..iar capu ma durut ingrozitor..intr-adevar..dupa 1 sapt m-am obisnuit...probabil aeru ff tare...vreau sa mentionez ca in partea stanga a obrazului, imi lipseste o bucata de carne, mucoasa adunandu-se in acel loc si provocandu-mi dureri imense..intrebarea mea este: "AS PUTEA SA MA OPEREZE CINEVA?"..exista o operatie care sa ma ajute?...Dnu doctor Prof Buruiana Gheorghe de la Sp Marie Curie Bucuresti mi-a zis ca era o oportunitate de e lua carne de pe burta si ami lipio unde nu e...dar ca operatia este f grea si ca asa ceva pana akm nu a facut si ca as putea deveni experiment..imi este teama, sincer..apelez la experienta dvs.si va rog din toata inima sa ma indrumati spre o solutie..daca exista..sunt dispusa sa merg si in strainatate daca asta inseamna ca ma voi face bine.numai sa imi spuneti sigur ceva va implor...am doar 20 ani.si vreau sa spun ca aceasta boala desi nu e una care sa se compare cu cancerul, paralizia sau alte le mai grele...imi afecteaza viata si ma doboara incet-incet..asta pt ca am dureri de oase, stare de somnolenta, imi afecteaza stomacul si alte organe vitale.din cauze infectiei abundente ce se plimba in voie.VA ROG AJUTATI-MA!!
0
20-01-2011, ora 13:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ozena.. este o problema locala a nasului.
ce descrii TU.. ca simptome..este o problema generalizata ( nu ar trebui sa ai probleme la oase sau alceva de la ozena)
posibil ai ceva probleme de metabolizm care afecteaza toate organele,
in acest caz.. NU stiu cat de reusita va fi interventia din nas.
se fac asa gen de interventii si cu cartilaj..., dar tre sa gasesti medicul care vrea sa faca asta..fiindca El isi asuma reusita sau nereusita acestei interventii.
Pentru dereglarile de metabolizm.. ar trebui sa faci o scanare la Electrosomatograf...
posibil sa ai cateva solutii neasteptate si eficiente
0
21-01-2011, ora 01:36
pushy12345
Nu este medic/terapeut
pushy12345
Buna seara domnu doctor, revin cu o nelamurire : am luat tab de supt Hexoraletten si durerea mi-a disparut dar acea pata alba a ramas si amigdala mi-e tot umflata, imi fac putin griji, in timp o sa dispara ? si gargara cu apa cu sare am facut o singura data am crezut ca nu mai necesita din moment ce durerea a disparut, ar trebui sa mai fac gargara ? va multumesc
0
21-01-2011, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reciteste mes de pe 19
0
23-01-2011, ora 13:42
pushy12345
Nu este medic/terapeut
pushy12345
buna ziua, am continuat cu gargara cu apa si sare si mi-a iesit ceva dunga alba in gat care ma ustura plus trei besici albe si alea, ce poate fi?
0
23-01-2011, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 posibilitati
1. sa fie afte bucale
2 sa fie cazeum din amigdale
mergi la ORL..si vezi ce ai
0
30-01-2011, ora 18:52
albastrel
Nu este medic/terapeut
albastrel
buna seara, de un an am amigdala stanga marita si am fost la ORL de 2 ori ultima data acum o luna, si mi s-a spus ca nu este nevoie sa fie scoasa, am facut exudatul faringian de 3 sau 4 ori in ultimul an si a iesit negativ la infectii si la ciuperci. in ultima vreme am probleme si cu cistita. mai apare cate un punct alb destul de rar dar dupa ce se sparge nu mai am probleme. nu fac febra si nu ma doare gatul cand inghit. am probleme cu o tuse seaca dar dupa ce iau vitamine sau antivirale imi trece. totusi ce as putea sa fac sa scap de punctele alea si de cistita care am inteles ca e posibil sa fie din cauza amigdalitei?
0
30-01-2011, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu amigdalele si le trimiti pe mail
0
10-05-2011, ora 03:38
ovis1988
Nu este medic/terapeut
ovis1988
Buna seara,

Va scriu si eu, pentru ca sunt nedumerit in ceea ce priveste problema mea. De cand eram mic aveam mereu probleme cu gatul. Acum vreo 5 ani am avut ASLO foarte ridicat, am fost la ORL care mi-a recomandat sa ma operez atat pentru sinozita cronica pe care o aveam (si deviatia de sept nazal) dar si pentru scoaterea amigdalelor. In cele din urma am hotarat sa urmez un tratament cu Moldamin care a dat rezultate f bune, reusind sa reduc ASLO de la 400 la 180, valoare pe care o am si pana in prezent.

De vreo cateva luni insa, imi apar mereu pe amigdale, intai pe cea din stanga si acum si pe cea din dreapta niste puncte albe-galbui, ca niste conopide. Am incercat sa curat zona cu tinctura de propolis si sa indepartez respectivele puncte, insa imediat ce elimin un punct apare altul de parca ar fi acolo o infinitate. Deja a inceput sa ma deranjeze destul de tare, deorece acestea sunt urat mirositoare si imi afecteaza respiratia.

Cand am venit in tara, in vacanta de Paste mi-am refacut toate analizele si a reiesit ca am stafilococ auriu hemolitic. La antibiograma a reiesit ca sunt rezistent la penicilina si la piperacilina tazobac. Fiind sensibil la mai multe medicamente doctorita mi-a prescris
* eritromicina 200mg cate doua la 8 ore
* bioparox atat pt nas cat si pt gat
* paduden 200mg cate 1 la 8 ore

In plus am facut si vitamina c intravenos timp de 5 zile pt sistemul imunitar. Revenind in strainatate am constat ca punctele au ramas tot acolo si au inceput sa fie din ce in ce mai multe. Doresc sa precizez ca nu am febra, nu ma dor si nu ma deranjeaza, in afara de faptul ca miros urat.

Peste cateva saptamani voi veni din nou in tara si as dori sa stiu ce ma sfatuiti sa fac? daca mi se prescriu din nou antibiotice sa le iau? sa ma duc la un alt doctor? chiar as vrea sa scap de aceasta problema.

am auzit vorbindu-se de un vaccin stafilococic si de anatoxina stafilococica...credeti ca acestea ar fi bune? sa incerc sa vad un dr homeopat si sa urmez un astfel de tratament?

va multumesc din tot sufletul pt ajutor si astept un raspuns din partea dumneavoastra!

cu stima,
Ovidiu (22 de ani)
0
10-05-2011, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa faci cu amigdalele ceva chirurgical
sa le scoti clasic
sa le reduci in volum cu laser sau radiofrecventa
altfel risti reumatizzm, endocardita, probleme la rinichi s.a
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.