puls slab (intre 49 si 60 batai pe minut)

12-12-2010
raul1987
Nu este medic/terapeut
raul1987
Buna ziua, e normal sa ai puls intre 49 - 60 de batai pe minut...ma simt cateodata obosit.am fost la un cardiolog...a zis ca am putin inima marita..in rest nimic sa-mi fac probleme.mentionez ca am 23 de ani
7 comentarii
0
31-01-2011, ora 18:04
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Pulsul este putin prea mic, se incadreaza in tabloul clinic al unei bradicardii, dar nu este grav in lipsa simtomatologiei. Sportivii au in general un puls mai scazut decat celelalte persoane. Cu inima marita exista anumite semne de intrebare: ce inseamna inima marita, in cadrul carui examen ti s-a dat acest diagnostic si ce anume este marit la inima? Ce examene medicale ai facut? Semne de inima marita apar la EKG si la radiografii toracice, dar diagnosticul se pune numai pe baza masuratorilor efectuate cu un ecograf.
0
03-02-2011, ora 22:46
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
sieu am momente cand am pulsul foarte slab adica40 50 batai ce tratament pot lua in caz de urgenta majora pana la venirea cadrelor specializate va multumesc
0
12-03-2011, ora 09:49
raul1987
Nu este medic/terapeut
raul1987
buna ziua dr. Alex T vreau sa mentionez ca nu sunt sportiv, am facut sport cand eram mai mic, cu inima marita mi sa spus la primul cadilolog la care am fost care mi-a facut ecografie si EKG, apoi am fost la o clinca privata unde mi-am facut urmatoarele, ecograf, EKG, test de efort, aici doamna doctor mi-a spus ca nu am nimic, inima marita nici nu se pune problema.La EKG mi-a iesit puls 76 stiu ca e bun.dar cred din pricina emotilor ca in rest la repauz am 49 - 60 de batai pe minut.Buletin Ecocardiografic VD 28, VS 42/29, SIV 9/12, PP 9/13, AS 31, AD 30, Aoinel 20, AOasc. 30, FE 60, FS 30.mi-am facut si un set de analize care au iesit perfect.Am mai fost la interne unde mi-a facut ecografie abdominala poate am ceva pe la ficat, pancreas nu am nimic.Nu stiu de unde am oboseala, ameteli o stare de moleseala pe care nu am avut-o inainte.Va multumesc
0
12-03-2011, ora 10:29
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Inima dumneavoastra este morfologic normala. Faptul ca aveti o frecventa cardiaca scazuta este un semn a faptului ca inima este sanatoasa si poate satisface nevoile metabolice a organismului fara sa bata repede. Problemele pe care le acuzati cel mai probabil in cazul dumneavoastra nu au legatura cu inima. Puteti sa va faceti suplimentar niste analize de sange. Faceti sport, cu mentiunea de a incepe gradat si incercati sa duceti o viata mai sanatoasa. Multa sanatate!
0
13-03-2011, ora 10:25
raul1987
Nu este medic/terapeut
raul1987
Va multumesc mult!
0
30-12-2011, ora 11:44
Iphone
Nu este medic/terapeut
Iphone
Buna ziua si scuzatima de deranj Inclusiv numele :D dar nu am gasit nimic disponibil.
Asa ma Numesc Marius sunt din bucuresti, am facut gimnastica 4 ani breck dance street dance parkour si acuma ma mentin la sala de fortza. de cateva luni am observat ca am pulsus inim cam scazut azi dimineatza aveam 13.6 tensiunea si 52 de batai la inima am depus efort mult de tot am alergat prin calsa flotari in fine aveam pulsul 15.8 si 81 de batai la inima nu inteleg de ce pulsul meu este atat de scazut ma simt si putin obosit cate odata, iar ceva ce ma framanta mai mult este ca am avut ekg pus am facut la inima multe teste si totul este perfect, ce mai patesc este seara inaite de a ma culca cand vin de la sala ma pun sa pap si dupa vro 10 minute ma apuca tremuratul nu pot sa manac nimika sau sa beau ceva tremur tot si nu pot sta pe loc trebuie sa fac miscare si simt cami sare inima din piept numi pot da seama din ce cauza este analizele am facut de 2 3 ori ia glicemia a iesit perfect si totul au iesit mai bine decat se poate nu sunt fumator nu beau nu consum energizane sau colo sau pepsi de vro 7 ani nu beau decat apa si cucuri naturale rar cate un pahar de fanta, doctorul de familie mia dat vagostabil si magne b7, DEci va rog mult de tot daca se poate sami raspundeti si mie sau sa ma ajutati cu ceva... cei de la ambulanta miau zis ca sar putea sa fie din cauza hormonilor sa am vro dereglare hormonala si stres si nervi si sa ma panichez si din cauza asta sa fac atac de panica si sa tremur dar nu cred asa ceva pentru ca eu stau foarte linistit... Astept raspuns daca stiti de la ce este sau undeva unde as putea sa ma duc sa ma analizeze din cap pana in picioare sa aflu de la ce este !!! Ador viata sanatoasa si Sportul !!! O zi buna
0
30-12-2011, ora 11:46
Iphone
Nu este medic/terapeut
Iphone
toata lumea imi spune ca nu am nimika... dar eu nu ma simt cum trebuie ma simt molesit cateodata nu am nici pofta de mancare am slabit... nu cred ca este in ordine... tinand cont ca mananc si santos si carne in fiecare zi nu pot sa stau fara ea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  •