puls si tensiune mica

17-07-2013
magda_1965
Nu este medic/terapeut
magda_1965
buna seara.daca poate cineva sami explice de ce am tensiunea si pulsul mic ?asta insemnand 95 cu 68 sau pana in 100cu 65.ceea ce ma ingrijoreaza e ca pulsul ajunge pana la 43.
miam masurat chiar astazi de cateva ori dar pulsul nu a trecut de 50.
am mereu o stare de oboseala si somnolenta.un nod in gat, si ametesc iar uneori parca mi se intuneca in fata ochilor.daca ma ajuta cineva cu cateva detalii va multumesc din suflet
9 comentarii
0
17-07-2013, ora 19:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
-mananci sau esti la cura de slabire?
- mananci doar fructe?
- bei suficiente lichide:apa, ceai, sucuri.etc.?
- dormi suficient..6-7 ore/noapte?
-stai mult pe net?
sunt cateva din cauzele scaderii tensiunii.
p.s.
mie si de la suparare, imi scade tensiunea.
ce fac?beau apa..multa apa...
NU.1-2 cafele..e ok.
ci...APA
propunere:
bea un pahar de apa, inainte de-a te scula..sa ai langa tine-dimineata
iti va face f bine..
intrebare:
- te stii cu probleme de sanatate?.altele?
- esti cumva insarcinata? (scz.n-ai scris varsta)
cele bune,
0
17-07-2013, ora 21:45
magda_1965
Nu este medic/terapeut
magda_1965
am 48 de ani, nu fumez, nu beau alcool si beau doar 2 cafelute mici cel mult pe zi
lucrez in strainatate dar nu depun mare effort.dar si cand depun effort de ex astazi am facut un effort mai mare ca de obicei si eram curioasa sa vad pentru ca am transpirat f mult si ma simteam obosita si cand miam masurat tensiunea era 105 cu 77 si pulsul 43
da mananc suficiente fructe si consum apadar problema am vazut ca persista de cv timp insa in aceste ultime zile nu creste deloc
dar incerc sa ajung la un medic de aici.multumesc din suflet pt ajutor.
am si cv problem de sanatate si ceva stress in ultimul timp
0
17-07-2013, ora 22:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
MERGI LA CARDIOLOG!!!!!!!! AI O BRADICARDIE (PULSUL MIC) PERICULOASA!!!!

Tensiunea este in limite acceptabile si poti sa te simti normal cu ea, dar daca ai intr-adevar pulsul atat de mic, MAINE sa te duci la medic! De asta te si simti asa. O sa-ti faca toate investigatiile si o sa se vada cauza si ce tratemnt sa iei. Si numai o hipotiroidie daca ai si tot e absolut necesar sa iei medicatie, nu mai spun de alte cauze coronariene.
Sanatate!

Mergi la medic!
1
17-07-2013, ora 22:55
magda_1965
Nu este medic/terapeut
magda_1965
multumesc din suflet pt raspuns.da merg maine sa vad ce pot face
miam luat acu tensiunea si e 111 cu 65 si puls 63
dar simt un nod in piept si nu merge nici in sus nici un jos si ma ameteste in cap cand fac o miscare mai brusca a capului sau a corpului.multumesc si doamne ajuta
0
18-07-2013, ora 00:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sunt persoane care traiesc normal si cu puls mic, dar e necesar sa vezi daca nu e cauzata de ceva. Tensiunea e buna, nu-ti face probleme. Succes si vesti bune! Doamne ajuta!
0
18-07-2013, ora 16:38
magda_1965
Nu este medic/terapeut
magda_1965
doamne ajuta!am fost la medic si se datoreaza stresului
si oboselii.
mia prescris un medicament pentru 15 zile.multumesc pentru sprijin si ajutor, doamne ajuta!
0
18-07-2013, ora 17:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ti-a facut eco cardio si totul e in regula, foarte bine! Sa iti faci si analize de tiroida cand ai ocazia.
Ma bucur ca e bine! Sanatate!
0
27-06-2023, ora 21:03
Alexandruu21
Nu este medic/terapeut
Alexandruu21
@magda_1965 cum mai esti? A fost doar pe baza de stres acest puls mic?
0
28-06-2023, ora 04:00
Adrian279
Nu este medic/terapeut
Adrian279
Asa am și eu am în general când stau întins undeva la 100-109 cu 60, 53 dar pulsul este ok undeva la 60-68, când ma ridic din pat pe marginea patului am undeva la 110-115 cu 64-70 și 73-80 de bătăi pe minut, iar când ma ridic în picioare undeva la 117 cu 70 - 80 și puls 90-100 depinde cât de obosit sunt, dacă am făcut efort înainte și tot asa. Asa am fost și eu la cardiolog în urma unei dureri în piept care ma ținut câteva zile, tot asa ekg și ecografie normale, doar la ekg aveam tahicardie sinusala din cauza pulsului mărit, ca na frica de halat alb... Pana sa intru în cabinet am început sa ma agit... Dupa am început sa îmi iau filme. Si acum nu știu de ce am rămas cu o sensibilitate la cafea. După ce beau cafea încep stările de agitație și începe inima sa o ia la trap pentru câteva minute etc... Dar am renunțat la cafea între timp, și la oboseala eu având probleme cu somnul face urat vad de o luna și ceva, cu bătăi neregulate înainte sa ma pun la somn, dacă sunt obosit rău, tot asa dacă sunt nedormit și vreau sa adorm tresar înainte de a adormi. Menționez ca am 27 de ani... Si tot asa mi a spus doctorul sa nu am ori vreo inflamație în corp, ori infecție, ori tiroida. Mi a dat sa fac analizele de sânge dar încă nu am ajuns sa le fac dar trebuie sa ma duc. Dacă sunt odihnit si dorm normal nu am treaba. Dar dacă stau o noapte nedormit și merg la munca sau etc... Pai când vin acasă ma rupe pana adorm, asta din cauza oboselii, cu toate ca nu e normal dar cred ca se aduna cu timpul, ca episoade dinastea de nesomn am avut destule de când eram mic și na nu le bagi în seama și nu le tratezi pana nu ajungi la medic, cert este ca la mine nu a fost de la inima durerea aia, ca ma ținea când respiram, zicea medicul ca poate sa fie și junghi intercostal, dar acum vad ca umărul meu este terminat și ma doare de la clavicula cu tot cu pectoral dacă îl incordez ma doare toată partea stânga pana în stern la fel și cu dreptul la fel, cred ca am vreo inflamație a cartilajului. Ca ma doare doar la încordare sau când întind mâna, dacă ești tânără și etc nu ai de ce sa îți faci griji de boli coronariane sunt foarte rare în rândul tinerilor și trebuie sa fii prea sedentara și sa mănânci numa prostii, grăsime etc, sa fumezi exagerat de mult și sa fii obez/a în general la vârstele astea stresul este principala problema dar ma îndoiesc ca ar putea provoca un atac de cord sau etc. Doar sa fii prea stresat și etc. Eu zic sa stai liniștit / ă, dacă nu ai avut membri în familie cu boli de inima etc... Nu îți fa griji. Mai ales dacă ai o vârstă frageda. Eu nu zic ca este o regula, dar infarctul și astea nu se produc asa degeaba, trebuie sa fie o cauza declanșatoare grava mai ales la vârsta mica. Si fără antecedente familiale. Sănătate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •