puls rar seara dimineata

23-07-2014
Sukirika
Nu este medic/terapeut
Sukirika
De ceva timp (1-2 ani), sunt momente cand simt pulsul rar ca si batai. Nu am observat un patter, dar mai mult seara cand ma un in pat la somn.
De cand am renuntat la fumat (3, 5 luni) momentele astea sunt un pic mai dese.
Spre exemplu seara cand ma pun in pat simt pulsul rar dar puternic ca si batai, ca si cum il simt in tot corpul.
Am citit ca se poate masura pulsul cu un conometru. Batai pe minut sunt intre 58-60 in aceste momente.
Altfel, peste zi, pulsul e undeva intre 70 si 85 bpm. Tensiunea cateodata 12/6, cateodata 13/8 dar mi s-a spus ca este in regula tensiunea.
Ultimul control la cardio a fost la inceputul acestui an. Controlul si EKG au fost in regula.
Am 33 de ani, merg pe jos (mai alert) 2.5km dimineata si 2.5km seara. Asta este minim de miscare fizica pe care il fac. Stil de viata ok, cu odihna, mancare de calitate etc.

Ma ingrijoreaza momentele cu pulsul rar insa bataile sunt puternice.

Exista va rog un medic care sa ma indrum?

Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
28-07-2014, ora 08:42
Sukirika
Nu este medic/terapeut
Sukirika
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns daca deseori e normal ca pulsul in repaos sa fie sub 60? (56-58bpm)
0
27-03-2016, ora 21:10
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Cu ta ma zbat si eu mam lasat de fumat si de atunci am si eu pulsul mic de cand mam lasat de fumat este jeale mai mult de 60 de batai in repaus nu am cand muncesc nust dar creste crezi ca este de la nenorocitu asta de fumat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •