puls marit

16-09-2007
razvan23
Nu este medic/terapeut
razvan23
Buna!
Am 23 de ani si am probleme de vreo juma de an cu pulsul.
Prima problema am avut-o in sesiunea de iarna(ianuarie) de anul acesta cand nu puteam sa dorm seara din cauza pulsului marit(110) si a "batutului" din urechi.
Am fost imediat la cardiologie, am facut un EKG si au spus ca nu am nimik si ca tensiunea e 12/8. Mi-am facut de asemenea colesterolul, fe mg, glicemia si erau ok.Am avut in aceea peroada si ceva dureri in zona plexului cu senzatia de nod in gat.Doctorul cardiolog mi-a spus sa iau calciu si mg.
Mi-a trecut pana mai ieri( septembrie)
A trebuit sa invat pt sesiunea de toamna si dupa o saptamana dupa ce m-am apucat de invatat m-au luat iarasi senzatiile( dureri in zona strnului, palpitatii 110( seara si dimineta) si senzata de nod in gat si senzatia de arsuri ).
Totodata am simtit si ceva dureri la stomac si nevoia de a ragai foarte des.
Ma puteti sfatui?
Poate sa fie ceva de la stomac, sau e stress?
Multumesc anticipat!
16 comentarii
0
16-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Doamne ! EXACT ca mine (tot puls 110-120 si tensiunea exaxt exaxt 12/8)
si tot in sesiunea de iarna mi-a aparut. Mie mi-a spus ca este SPASMOFILIE (lipsa de calciu si magneziu din cauza stresului, alimentatie nesanatoasa, perioada de stagnare, lipsa de miscare etc.) Teoretic se zice ca ar trece cu Ca Mg si Vitamina D (pt. fixarea calcliului) dar daca stresul exista in continuare simptomele pot reaparea pt. ca stresul duce la pierderi de calciu. Du-te si la un endocrinolog... acesta e mai indicat la lipsa de anumite substante + ca
iti poate zice daca e din cauza glandei tiroide. Eu ma indom in continuare cu Calciu, Magneziu si Vitamina D (facusem o pauza iar acum am reluat)... nu prea am sesizat schimbari, tot cam asa ma simt... :( oboseala, palpitatii, chef de nimic, nod in gat, simt ca nu mai am aer etc.
0
17-09-2008, ora 00:00
pisicacorina
Nu este medic/terapeut
pisicacorina
buna. corina ma numesc si am aceeasi problema, puls 110_120, tensiunea 10 cu..., 11cu... am fost la cardiolog, am facut ekg, a zis ca totul e ok, nu apare nici o modificare. mi s-a spus ca e din cauza ca +magneziu, ca am spasmofilie si distonie neurovegetativa. am luat si ca, vagostabil, dar pulsul e acelasi. ce e de facut? multumesc
0
15-02-2009, ora 21:47
Razeeel
Nu este medic/terapeut
Razeeel
sal/buna...am 18 ani si de la o vreme incoace am pulsul km mare...95 -105...tensiunea este 12/8...eu akum sunt si racit si tusesc puternic...nu fumez nu beau cafea...ink nu m-am dus la medic o s-o fac cat de curand deoarece pulsul marit imi creeaza o stare de disconfort...la fel imi vine sa ragai si in ultima perioada am simtit ceva imi gat in zona marului lui adam...de obicei sunt si km emotiv si pun toate la suflet...ce parare aveti ?multumesc
0
21-02-2009, ora 09:46
aura_lory
Nu este medic/terapeut
aura_lory
razeeel, nu mai pune toate la suflet, ai grija de tine, nici eu nu stau f bine dar e k, nu stiu ce sa zic eu am de exemplu astazi 9 cu 5 tensiune nu stiu cum e dar nu mi prea bine :(
0
08-03-2009, ora 13:33
cirmea
Nu este medic/terapeut
cirmea
destul de curios dar ar trebui sa ma alarmez daca am un puls constant de 90-95. problema cea mai mare este ca se intampla cateodata cand fumez sa urce la 130 si atunci este foarte stresant...apar stari de oboseala, imi vine foarte greu sa imi mentin echilibrul sau sa fixez un punct cu privirea etc. trebuie sa recunosc ca fumez de 3 ani si ca am prostul obicei de a consuma alcool zilnic in cantitati considerabile ( nu tot timpul) dar oricum in fiecare zi "beau ceva". evident ca astea sunt cauze(+ lipsa de somn & un pic de stres) dar as dori sa aud ceva pareri...ar trebui sa revin la un regim sanatos de viata stiu, dar este cazul sa ma duc la medic?
0
08-03-2009, ora 16:14
pisicacorina
Nu este medic/terapeut
pisicacorina
cirmea, ar trebui in primul rand consultat un medic si un regim de viata mai sanatos.sincer, eu fumez de 15 ani stiu ca acest lucru favorizeaza tahicardia, dar tot nu pot renunta definitiv. cel mai bine ar fi sa renunti la consumul de alcool zilnic, daca se poate renuntat la tigari, de facut analize, ekg.cel mai sigur este sa consulti un medic cardiolog.
0
08-03-2009, ora 20:06
razvan23
Nu este medic/terapeut
razvan23
Problema e "rezolvata".
Cauza pentru durerile astea in capul pieptului + stern si palpitatiile au fost si sunt din (ne)fericire date de o hiperaciditate la stomac.
Mi-am facut o endoscopie si asta e cauza si astea sunt simptomele.Nu fumez, nu beau cafea.Cica e pe fond nervos.Ma durea seara pt ca mancam tarziu si eram stresat in sesiune.La un moment dat stomacul a inceput sa dea semnale sa o las mai moale, cu mancatul seara cel putin.Ragait, dureri in piept, nod in gat, palpitatii, la mine au fost date de hiperaciditate.(acidul gastric urca pe tubul gastric pana in gat).De obicei un alt simptom e halena(o am si pe asta).Acum lucrez, mai am senzatii si iau de obicei Omeran.
Sper sa aflati si voi cauza cat mai curand.
Sanatate! :)
0
28-10-2009, ora 16:38
ARID UTOPIAN
Nu este medic/terapeut
ARID UTOPIAN
BUNA AM 25 DE ANI SI DE ANUL TRECUT DIN MAI STAREA MEA DE SANATATE E CONSIDERABIL SCHIMBATA SI MA SIMT NEPUTINCIOASA IN FATA SIMPTOMELOR CARE MA TOT DEMORALIZEAZA SI IN FATA DIAGNOSTICURILOR RIDICOLE PE CARE LE-AM PRIMIT. SIMPTOMELE PE CARE TOTI LE-ATI DESCRIS MAI SUS LE-AM AVUT SI EU DAR AU DEVENIT TOT MAI RARE SAU AU APARUT ALTELE NOI, CUM AR FI UN GANGLION SUB MANDIBULA, LA INCEPUT AM CREZUT CA AMIGDALA DREAPTA E INFLAMATA DAR DUPA 6 LUNI CONSTIENTIZEZ SI MI S-A SPUS CA IN URMA UNEI INFECTII PUTERNICE ACEST GANGLION S-A MARIT SI LUPTA IMPOTRIVA BACTERIILOR. BINE AR FI SA FIE ASA SI SA NU MA DOARA ASA DE TARE LA ATINGERE SAU GATUL IN MOMENTUL GLUTITIEI.
SIMPTOMELE CARE PERSISTA, REPET MAI RAR, ( DAR CU PRECADERE CAND NU AM ACTIVITATE SAU CAND AM EMOTII MARI BUNE SAU RELE, NU SE APLICA INSA DE FIECARE DATA POT APAREA DIN SENIN STAND IN PAT NUMAI): SUNT GRETURI DE DIMINEATA, ARSURI STOMACALE, DISCONFORT PEPTIC, ARITMIE BRUSCA SI SCURTA LA NIVELUL PIEPTULUI SAU GATULUI PE PARTEA DREAPTA UNDE AM SI GANGLIONUL DE ALTFEL, DURERI DE GAT, DE CAP, LA CEAFA, IN CAPUL PIEPTULUI, NOD IN GAT SI NEVOIA SA RAGAI PTR A MA SIMTI MAI BINE.
AM FACUT ANUL TRECUT IN MAI SI IUNIE 3 CRIZE CU PALPITATII PUTERNICE APARUTE DIN SENIN (E DREPT CA INAINTE DE PRIMA FUMAM F MULT SI TIND SA CRED CA DATORITA UNUI NR MARE DE TIGARI FUMATE CONSECUTIV INTR-UN TIMP F SCURT A FOST CAUZA INSOTITA DE FAPTUL CA AM DESTUL DE MULTE KG IN PLUS PE ATUNCI 81 DE KG, ACUM 76DE KG) DE FIECARE DATA AM FACUT EKG SI MI S-A SPUS CA INIMA E SANATOASA SI CA FUNCTIONEAZA PERFECT NUMAI PULSUL E MARIT, DREPT PTR CARE CARDIOLOGUL MI-A PRESCRIS TADOR SI MIDOCALM SI XANAX IN CAZ DE URGENTA SPUNANDU-MI CA CRIZELE SUNT PE FOND NERVOS. BINEINTELES CA NU AM LUAT XANAX, CI AM MERS LA ANALIZE LA SANGE SI M-AM LASAT DE FUMAT 3 LUNI PANA IN SEPT ANUL TRECUT, DUPA CARE AM INCEPUT SA FUMEZ 4-5 TIGARI PE ZI PANA ACUM 5 LUNI.
ANALIZELE AU ARATAT CA NU AVEAM CALCIU DELOC IN CORP LA FEL SI MG. ASA CA M-AM LASAT DE FUMAT SI AM LUAT ACESTEA TIMP DE 3 LUNI DESTUL DE REGULAT.
M-AM SIMTIT DESTUL DE BINE DAR DACA NU LE IAU DELOC APAR SIMPTOMELE DIN NOU, IAR DACA LE IAU DOAR SE RARESC. DE ACEEA TIND SA CRED CA EXISTA O PROBLEMA LA NIVELUL UNOR VENE IN SPECIAL LA NIVELUL GATULUI DAR NICIUN DOCTOR NU MA TRIMITE LA ANALIZE MAI AMANUNTITE PE MOTIV CA SUNT PREA TANARA SA AM O BOALA DE INIMA SAU PROBLEME DE CIRCULATIE.
DE CURAND M-AM CASATORIT SI IUBIREA DE VIATA M-A FACUT SA RENUNT DEFINTIV LA FUMAT AM APROAPE 5 LUNI SMOKE FREE SI SUNT F FERICITA, ALIMENTATIA E MULT MAI ECHILIBRATA DAR SIMPTOMELE AU RAMAS. NU POT DECAT SA MERG IN CONTINUARE LA CONTROL PANA MI SE VOR APLICA UN DIAGNOSTIC SI UN TRATAMENT CORECT CARE SA IMI PERMITA SA IMI TRAIESC VIATA CA SI INAINTE FARA PALPITATII SI DURERI DE STOMAC.
SFATUL MEU ESTE SA TRAITI VIATA LA MAXIM SI SA VA INGRIJITI, RENUNTATI LA TIGARI SI LA ALCOOL IN EXCES, O SA FIE UN PIC MAI BINE SI O SA FITI MULT MAI SANATOSI!
IN REST NU AM CU CE SA VA AJUT SAU SA MA AJUTATI, NUMAI BINE SI SANATATE MAXIMA!
0
28-10-2009, ora 17:12
dan-leonard
Nu este medic/terapeut
dan-leonard
salut! mama mea are tensiunea 14 cu 7 dar pulsul este de 2 zile 110 va rog spuneti-mi ce trebuie administrat Va multumesc! Multa sanatate!
0
04-11-2009, ora 14:58
dalia -oo
Nu este medic/terapeut
dalia -oo
Posibil ca mama dumeavoastra sa fie hipertensiva, tensiunea arteriala nu trebuie sa depaseasca valorile de 13 cu 8, dar nu va alarmati, sa consulte un medic cardiolog (EKG, doppler la inima) si cu un tratament usor, putina miscare (mersul pe jos in cazul mamei) si un regim alimentar bazat pe fructe si legume, carne pui si multa apa plata totul se va rezolva, fara fumat si cafea - total interzis. Principalul este sa nu neglijati sa mergeti la medic pt. ca totul sa nu se agraveze.
Pana atunci mama dumneavoastra poate lua un aspacardin/zi, se va simti mult mai bine.
Sper ca v-am fost de folos, va urez multa sanatate si in mod special mamei.
0
04-11-2009, ora 23:14
dan-leonard
Nu este medic/terapeut
dan-leonard
multumesc pentru sfat ! am fost la doctor si sa administrat un tratament cu extraveral 2/zi, lokren1/2 de doua ori pe zi si sintrom 1/2 la prinz MULTUMESC INCA ODATA MULTA SANATATE
0
05-03-2012, ora 15:30
Pitbull03
Nu este medic/terapeut
Pitbull03
Buna ziua, la fel ca persoanele de mai sus am si eu probleme cu pulsul 90-100-110 in diferite cazuri, tensiunea este 11 cu 7, iar mama mea are tensiunea 18/12.. sunt foarte speriat, daca imi puteti da un raspuns va multumesc mult !
0
05-03-2012, ora 15:48
Pitbull03
Nu este medic/terapeut
Pitbull03
Am uitat sa precizez, ca in diferite cazuri cred ca ajunge si la 135-140 pulsul..!
0
30-03-2013, ora 10:14
cornel1111111
Nu este medic/terapeut
cornel1111111
hmmm, la tensiune 14-7, nu se poate vorbi de o hipertensiune. adica, nu se intervine medicamentos, si oricum, se i-a tensiunea o luna si se face media. poti avea, in anumite momente ale zilei, tensiuni marite, ce ar fi ca toti sa luam medicamente, in cazul in care ne masuram tensiunea dupa un efort, cand suntem speiati, stres, oboseala, etc. sa dai sfaturi de medicamentatie la 14-7, este putin spus TAMPENIE.
0
26-09-2013, ora 11:26
marius22r
Nu este medic/terapeut
marius22r
Si eu am acelasi problema am facut ekg si nu mi-a gasit nimic mi-a dat sa iau Magnerot 2 x /zi si la medicu de familie mi-a dat sterscalin complex 1x /zi si imi este bine este din cauza stersului
0
04-05-2015, ora 19:53
Paulina04
Nu este medic/terapeut
Paulina04
Buna ziua m-a numesc Paula si de vreo 5 luni am probleme cu pulsul fără sa fac nimic dificil sa obosesc etc simt cum de odată începe sa mi se mărească pulsul ajungând la 174 nu ştiu ce sa fac acum nu i-l am aşa de mare in jur de 120 130 dar nu e bine ştiu dacă puteţi sa m-a ajutaţi cu orice sfat e bn venit, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  •