puls accelerat, stare de lesin, amorteala a mainii

08-05-2008
georgep
Nu este medic/terapeut
georgep
Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, as fi foarte recunoscator. Am 24 ani.

Aseara am tercut printr-o situatie pt mine noua si foarte neplacuta. Brusc mi s-a facut rau, puls foarte accelerat (dupa ce m-am linistit si mi-am laut pulsul aveam 90, presupun ca in momentul accelerarii lui era mult mai mare, simteam ca-mi iese inima din piept), stari de lesin. Simteam val de caldura tecand prin mine, oprindu-se la picioare, rezultand o amorteala partiala. Tin sa precizez ca nu sufar de nici o boala din cate stiu, acum 3 sapt. am facut analizele pentru job, a iesit totul ok, pana si glicemia.

Acum dupa mai bine de 15 ore, imi simt in continuare picioarele f putin amortite, si de asemenea degetul mic de la mana dreapta.

Pana la proba contrarie o pun pe seama oboselii. M-am trezit ieri la 6:20, cu ceva treaba, dupa care la 8:40 eram la munca unde am stat pana la ora 18:00(lucrez ca programator, stau destul de mult la calculator), am mancat abia la ora 15:00 si consumat si ceva suc cu multa cofeina(simteam o oarecare stare de rau), continuand cu un film la mall inca 2 ore(in sala de cinema sunetul mi se parea mult amplificat).

Daca imi poate da cineva ceva sfaturi, in continuare as fi foarte recunoscator. TIn sa precizez ca nu sunt fumator, beau ocazional, nu consum cafea si fac miscare cat mai des.
4 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
georgep
Nu este medic/terapeut
georgep
in plus, am observat si in decursul zilei de azi ca se mainifesta in general in aglomeratii, sau ca stare de nervozitate la anumite lucruri - puls usor accelerat astazi, amortirea degetelor de la maini si la picioare
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Probabil ca este expresia unor episoade de anxietate repetate.Va recomand remotiv 1cp/zi seara, un tratament anxiolitic pe baza de plante, fara efecte secundare.De asemenea va recomand o ionograma serica(sodiu, potasiu)magneziu, calciu, calciu ionic.
0
28-05-2008, ora 00:00
iliechristian
Nu este medic/terapeut
iliechristian
draga mihaela21355..te rog si eu ceva: ce ma fac eu care am un puls scazut rau? am 31 de ani, masculin, iar pulsul este uneori 47, 49, mai urca la 51, 55...imi tot iau tensiunea si am 11 cu 7, 10 cu 6, dar nu trec niciodata de 11 cu 6...ma poti ajuta? mrs!
0
06-11-2008, ora 19:56
jon
Nu este medic/terapeut
jon
buna sunt cata si vreau sa va spun k intr-o zi ma-m dus la o farmacie k era un aparat ffff bun de luat tensiunea si greutatea ma-m dus mi-a luat tensiunea si mi-a spus k este 6 cu 4 am ramas tablou ma intrebat daca ma simt rau dar nu aveam nimic ma-m speriat foarte tare am mers la medicul de familie si mi-a zis ca aparatul nu era bun dar mama mea si ea tensiunea si era fff buna asa ca nu cred k ma intrece nimeni la tensiune.glumesc in ziua aia ma-m simtit fff rau dupa ce am aflat vestea asta.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •