puls 113-130

31-10-2010
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
Buna ziua!Ma numesc Neagu Florina, am 36 de ani, sunt mama a doi copii de 16 si 18 ani.In luna iulie am inceput un tratament contraceptiv cu marvelon pe care l-am intrerupt in luna octombrie.Nu stiu daca este vreo legatura, dar cam din iulie am constatat ca am pulsul 113-130;mentionez ca am mai urmat anterior acest tratament si il intrerupsesem de 2 ani(am avut DIU), nu fumez, consum cafea, am in familie cazuri de HPA si AVC, respectiv mama si bunica mea, iar bunicul meu pe linie materna a avut insuficienta circulatorie cerebrala si diabet nedependent de insulina.Eu nu sunt luata in evidenta cu nici o boala cronica, iar tensiunea o am de 10/7.As dori un raspuns si eventual un sfat.Multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
3 comentarii
0
31-10-2010, ora 12:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Accidentele cerebrale vasculare si problemele cardiace la membrii familiei au inceput inainte de varsta de 50 de ani a acestora ?
0
31-10-2010, ora 12:18
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
mamei mele i s-a intamplat sa fie diagnosticata cu HPA in jurul varstei de 52 de ani, iar bunica mea a avut 4 AVC intre 76 si 78 de ani, in urma carora a decedat
0
31-10-2010, ora 18:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intrerupe Marvelon si nu mai lua pilule contraceptive.daca nu mai doresti copii trebuia sa ramai cu DIU.Fa si cateva analize daca in ultimul an nu ai fost la nici un laborator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •