pubertate?

28-06-2012
dridih
Nu este medic/terapeut
dridih
Buna seara,
Fetitei mele in varsta de 9 ani si patru luni i s-a intarit (sau inflamat) un san. La inceput am crezut ca a fost ciupita de o insecta, dar au trecut doua saptamani si mugurasul este tot tare. Este posibil ca la acesta varsta sa ii creasca sanii? Nu este prea mica pentru acest lucru? Ce trebuie sa fac?
Va rog un raspuns.
Va multumesc.
7 comentarii
0
29-06-2012, ora 00:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergeti la un endocrinolog pentru teste de rutina. S-ar putea sa aiba si menstruatie mult mai devreme, sa intre in pubertate precoce. Sunt tot mai multe astfel de cazuri.
Sanatate!
0
29-06-2012, ora 07:34
dridih
Nu este medic/terapeut
dridih
Multumesc teodora m.
0
30-06-2012, ora 06:21
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@dridih

Este posibil. Si nepotelei mele cu un an mai mare decat fiica dvs. au inceput sa ii creasca sanisorii. In ziua de azi, cu toti hormonii din carne si alte alimente de baza, totul este posibil.
0
30-06-2012, ora 20:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, foarte corecta observatia. Oricum, sociologic si medical s-a demonstrat ca exista generatii intr-un secol care intra mult mai devreme in perioada pubertatii. Daca ne uitam azi la fetitele de 11-12 ani vom constata ca sunt foarte dezvoltate fizic in comparatie cu o generatie sa zicem de acum 20 de ani, de aceeasi varsta.
Nu stiu daca e adevarat, dar se zice ca ar fi de evitat sa consumam aripile de pui, acolo sunt injectate cu hormoni, local fiind in cantitate mai mare. Logic se sustine si nu prea, , , Oricum, sunt de facut evaluari endocrinologice. Si de urmarit pe parcursul anilor si ovarele, se pot dezvolta, la fel, un pic diferit, la fel ca sanii.
0
30-06-2012, ora 23:39
dridih
Nu este medic/terapeut
dridih
Da, asa este, sunt mai dezvoltate. Fata mea are 1, 30 m si 23kg. Nu mi se pare ca este dezvoltata pentru varsta ei, ba chiar din punct de vedere al greutatii cred ca e cam slabuta. Am sa fac o programare la Institutul Parhon pentru investigatii, cat de curand.
0
01-07-2012, ora 00:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie sa vada medicul daca, chiar i-a inmugurit sanul, daca e ceva legat de foliculina sau este altceva. Oricum e necesar sa-i faca cateva analize hormonale sa se asigure ca e totul in ordine la nivel de hipotalamus, pituitar, etc.
Succes si sa fie totul bine!
0
01-07-2012, ora 08:41
dridih
Nu este medic/terapeut
dridih
Da, sper din tot sufletul sa fie bine. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Pubertatea precoce feminina Pubertatea la fete

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obezitatea maternă și diabetul gestațional ar putea favoriza instalarea precoce a pubertății la fete
  • Chimicalele din produsele de îngrijire pot duce la apariția pubertății precoce
  • Pubertatea precoce asociată cu șanse mai mari de migrene la fete
  • Utilizarea excesivă a smartphone-ului poate duce la pubertate timpurie
  • Pubertatea precoce: semne de avertizare
  •