de vreo 4 luni au inceput sa imi apara niste noduli limfatici foarte durerosi

25-01-2012
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
dl.dr.de vreo 4 luni au inceput sa imi apara niste noduli limfatici foarte durerosi, mai intii laterocervicali, iar mai tirziu si axilari.ecografic mi s-a spus ca sint si inghinali si supraclaviculari, dar sint mici si sint de natura reactiva.ecograful l-am facut si la inceput si acum citeva zile.cel mai mare e un ganglion inghinal de 19 mm.cei laterocervicali, cei care au fost examinati initial, au ramas la aceleasi masuri.am facut tot felul de analize la singe si sint toate negative, ecografie mamara, abdominala, genitala, rx torace si toate au fost bune.citeodata ma dor, alteori nu.acum medicul meu de familie mi-a dat o luna un tratament cu cortizon.problema mea este ca sint foarte speriata si medicul de familie nu vrea sa ma trimita la hematolog sau oncolog ptr alte investigatii, spunindu-mi ca fiind de natura reactiva nu e necesar.va rog foarte mult dati-mi un sfat, spuneti-mi ce credeti despre cazul meu si ceea ce ar trebui sa fac in continuare.va multumesc mult!
4 comentarii
0
25-01-2012, ora 16:36
popi9517
Nu este medic/terapeut
popi9517
buna..am si eu o problema asemanatoare..acum 2 saptamani am depistat un nodul la sanul stang..la palpare se simte destul de mare..pana acum nu am avut dureri..dar de 2-3 zile ma doar ingrozitor..inca nu am fost la medic..imi este foarte teama de diagnostic..este posibil sa fie ceva grav ?
0
26-01-2012, ora 18:21
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
pentru a va raspunde Raul postazi pe TUMORI BENIGNE SI CANCER, asa va gaseste mai usur, el fiind medic oncolog.
0
26-01-2012, ora 18:47
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
ptr.popi.problema ta nu este asemanatoare cu a mea deoarece eu nu am noduli la sani, am limfoadenopatie axilara, dar cred ca e necesar sa mergi cat mai repede la un control ginecologic si sa faci si o ecografie mamara.problemele de sanatate trebuiesc rezolvate cat mai repede ptr ca teama de a descoperi adevarul nu ajuta la nimic...succes!multa sanatate!
0
26-01-2012, ora 18:51
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
ptr.vasi.multumesc de sfat.asa o sa fac.sper ca voi primi un raspuns ptr ca am mare nevoie de el!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: