durere insuportabila in gat si o tuse seaca si foarte persistenta...

21-01-2010
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Buna seara,

din cauza vremii reci m-am ales cu o durere insuportabila in gat si o tuse seaca si foarte persistenta; am incercat sa ma tratez cu ceaiuri, mi-am pus un prosop cald in jurul gatului ptr ca am observat ca-mi mai amelioreaza starea, iar de aseara am inceput un tratament cu BARAKA - imunostimulator si FARINGOSEPT, dar nu se observa niciun rezultat. nu expectorez mai deloc si dupa ce tusesc simt ca si cum mi-ar ramane un nod in gat, cand respir simt aerul rece si iarasi imi stimuleaza tusea, sunt foarte ragusita si uneori imi pierd vocea...
m-am gandit ca poate e prea slab tratamentul si din cauza ca nu pot ajunge la medic v-as ruga sa-mi dati un sfat cu privire la ERDOMED sau ce alt medicament m-ar putea ajuta; ar fi bine sa incep de maine dimineata tratamentul cu ERDOMED?

astept sfatul dvs. si va multumesc anticipat!
O seara frumoasa!
4 comentarii
0
22-01-2010, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea cred ca are legatura erdomedul.. ( care este indicat in tulburari a secretiei bronsice) cu ceia ce acuzati Dvs.
aR fi indicat sa ajungeti cat mai repede la ORL... findca simptomele de raguseala + durere.. pot fi cauzate de mai multe boli si nu pot sa stiu ce ar fi indicat in acest caz.
decat in linii generale..
1. Regim alimentar fara rece, acru si bauturi acidulate
2. multe lichide calde( ceai si lapte cu miere de albini)
3.daca aveti febra mare mai mult de 2 zile.. luati un antibiotic ( claritromicina, amoxicilina)
4. un antiinflamatr ( paracetamol sinus, flamexin, nurofen)
5 faceti inhalatii si gargara
chear daca starea se inbunatateste.. Tot trebue sa ajungeti la ORL.. sa vada hipofaringele si laringele !!!
0
22-01-2010, ora 09:36
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Va multumesc pentru indicatii. Tin sa mentionez ca nu am facut absolut deloc febra. In aceasta dimineata observ ca tusea nu mai este chiar seaca si gatul ma doare mai putin.
Evitam pentu moment sa merg la medic pentru ca ar presupune sa petrec cateva ore prin frig si m-am gandit ca imi agraveaza starea.
Credeti ca pentru moment tratamentul cu BARAKA, Faringosept si Paracetamol + ceaiuri calde este suficient?

O zi buna va doresc,
0
22-01-2010, ora 09:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da + regimul alimentar + tratamentul local !
0
22-01-2010, ora 10:31
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Va multumesc mult de tot, m-ati mai linistit! Am sa stau in casa si o sa urmez sfaturile dvs.

Numai bine si multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •