ptr.Casa drhouse despre eozinofile

24-01-2009
Daniela Vasilescu
Nu este medic/terapeut
Daniela Vasilescu
Multumesc pntru explicatii! Ceea ce vreau sa va zic este ca un pic m-am linistit dar nu in totalitate. Alergie la praf si polen stiu ca am, am facut si ex. coproparazitologic, dar nu am inca rezultatul si intr-adevar am un catelus de casa, vaccinat si deparazitat la timp (?), dar este posibil si de acolo...Ceea ce nu intelg este de ce acum 2 luni eozinofilel erau 2, acum patru luni erau tot 2, iar atunci cand am descoperit boala erau 0, cu toate ca animalutul il am de 3 ani. Tocmai acum dupa 6 luni eozinofilele sunt 8?Din cate mi s-a spus nu exista markeri tumorali pentru cancerul de tesuturi moi (pentru ca la mine problema a fost la coapsa).Imi este foart greu sa iau legatura cu medicul oncolog care s-a ocupat de mine pntru ca nu se afla in orasul in care locuisc eu. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da o sugestie in legatura cu ce markeri tumorali as putea face. Astept cu mii de multumiri.
1 comentarii
0
24-01-2009, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Markerii tumorali nu sunt specifici unui anumit tip de neoplasm, de aceea spun ca oncologul ar fi cel mai in masura sa recomande ceva [ cum ar fi un antigen carcinoembrionar, LDH ], sa te consulte, sa arunce si el o privire pe analize si sa spuna o parere.La 6 luni de la operatie e nevoie de un control.Oricum, valoarea eozinofilelor nu este mare si nu cred ca ii putem atribui neaparat o anumita incadrare patologica.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.