ptoza palpebrala

16-04-2012
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
Buna sunt un tanar de 23 de ani iar in urama cu 2 ani am fost diagnostica cu ptoza palpebrala dobandita la ochiul stang, am facut controale, si tot felul de analize in tara si in stainatate si toate au iesit bune dar as dori sa fac o operatie estetica pt a egala pleoaopele.Imi puteti recomanta din cazuri concrete doctori ( oftalmologi sau esteticieni) care opereaza multe cazuri de acest gen si care au in palmares astfel de intervenii.Mentionez ca la mine este o chestie de finete deoarece ptoza este de 1-2 milimetri.Va multumesc! Astept raspunsul vostru!
11 comentarii
0
18-04-2012, ora 18:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! O ptoza de 1-2 mm nu cred ca este sesizabila...Poti posta o poza?
0
18-04-2012, ora 22:17
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
de aproape se vede destul de strident ptoza, mai ales cand sunt obosit aceasta coboara mai mult in spre 3-4 milimetri.Toti cei din jur observa ca este o diferenta si doresc sa o corectez ca deja am indurat prea multa umilinta din partea multor oameni.Va rog sa imi recomandati un medic competent si profesionist in asa ceva.Va multumesc!
0
26-04-2012, ora 22:50
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
Nu ma puteti ajuta sa gasesc un medic f bun pt tratarea acetei boli pe care am avut nefericita placere de a o avea.Va multumesc! Astept parerile dvs.!
0
30-04-2012, ora 19:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Iti recomand Clinica de Chirurgie Plastica ; Microchirurgie Reconstructiva a Spitalului Universitar Bucuresti. Numai bine
0
17-05-2012, ora 15:11
adina_86
Nu este medic/terapeut
adina_86
buna, cristy

si eu am aceasta problema- ptoza palpebrala dobandita- de multi ani, din copilarie.
abia de putin timp am hotarat sa caut informatii despre o eventuala corectie, interventie chirurgicala, si asa, documentandu-ma, am citit despre clinica Infosan si dr. Andreea Ciubotaru.
nu intentionez sa fac reclama clinicii sau medicului, vreau doar ca cei care au asemenea probleme sa afle ca mai exista o posibilitate, asta in cazul in care nu au auzit de clinica sus mentionata.
exact acum o saptamana m-am operat iar marti imi vor scoate firele. pana acum, eu nu vad vreo imbunatatire, dar doamna doctor e foarte multumita de evolutia post-operatorie.
mult noroc iti doresc!
0
17-05-2012, ora 21:47
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
pt adina_86 Imi poti da mai multe detalii despre interventia ta? ce fel de ptoza ai avut, cat era de grava, costul operatiei, evolutia dupa operatie si daca s-a remediat aceasta problema.iti multumesc din suflet ca imi dai anumite informatii.Si eu am fost la un control la doamna dr Ciubotaru dar sincer nu mi-a inspirat prea multa incredere si nu am fost incantat de dansa.Dar pe tine ma gandesc ca te-a operat cel cu care colaboreaza ea din germania, imi scapa numele. Astept raspunsul tau!
0
18-05-2012, ora 10:00
adina_86
Nu este medic/terapeut
adina_86
cristy,
ptoza mea era (caci sper sa vorbesc despre asta la trecut) medie, 3-4 mm ( ca si a ta), numai ca eu am mai avut o problema- in urma cu un an, am avut si o celulita orbitala la acelasi ochi, stangul- fapt ce a amanat interventia chirurgicala. dupa trei luni, anul trecut, in septembrie, am fost la control la dr. Ciubotaru, sperand sa fiu operata de dansa si de prof. Klaus Boergen. insa amandoi au fost fermi: e mai bine sa astept inca 6 luni, chiar daca pe pleoapa nu se mai cunoastea vreo urma de celulita. ei bine, am asteptat mai mult de 6 luni.
in definitiv, puteau sa ma opereze, nu? dar am apreciat profesionalismul, si aceasta mi-a dat incredere.
costul operatiei - 550 eur, cu anestezie locala. mai mult a durat pregatirea pt operatie, decat operatia in sine; cu totul, de la 11.30 pana la 13.15.
intr-o ora am plecat acasa iar a doua zi mi-au dat jos pansamentul. sigur ca eram umflata, frumos "machiata", inca mai am edemuri, azi dimineata iar m-am trezit cu ochiul umflat, nu se vede inca nicio imbunatatire, imi simt pleoapa grea si in coltul ochiului simt un usor disconfort, dar inca sper ca totul e ok.
datorita celulitei, care a fost depistata de dr.anestezit la palpat si care inca nu s-a vindecat total ( s-a putut observa asta la incizia pleoapei) procesul meu de vindecare, recuperare si revenire la normal e mai incet. asa mi-a spus dr. Ciubotaru si asa vreau sa cred.
e foarte greu sa iei o decizie si sa te hotarasti unde si cine sa te opereze; eu am oscilat intre dansa si dr. Schmitzer, insa am citit pe net opinii ale unor pacienti cu operatii nereusite. e foarte posibil ca nici operatia mea sa nu fie o reusita, chiar daca am ales-o pe dr. Ciubotaru, insa in toate e un risc, nu?
daca mai ai nevoie de informatii si mai vrei sa afli si alte detalii, nu ezita sa le ceri.
bafta!
0
18-05-2012, ora 10:05
adina_86
Nu este medic/terapeut
adina_86
tot ptr. cristy
cauta informatii si despre dr. Cristian Nitescu si clinica lui. eu chiar am corespondat cu dansul, mi-a raspuns prompt si la obiect la intrebarile mele, numai ca.tot respectul pentru dr. Nitescu, insa am preferat sa ma "las" pe mana unui oftalmolog.prejudecati, ce sa spun.
0
18-05-2012, ora 10:14
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
pt adina_86 as dori sa vb p mess cu tine despre aceasta problema, - astept sa vorbim doar daca tu vrei.
0
05-11-2014, ora 12:34
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Buna,

In special pentru adina_86... cum te mai simti? Care sunt efectele operatiei? S-a remediat? Am si eu o ptoza palpebrala la ochiul stang, e vizibila si nu stiu ce sa fac si la cine sa merg.
0
12-06-2017, ora 23:18
Simonique-taa
Nu este medic/terapeut
Simonique-taa
Pentru cei operati de ptoza? Pe cine ati ales pana la urma si care au fost rezultatele? Recomandari pentru medici? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Mediul de iluminare influențează calitatea somnului, pleoapele nefiind atât de capabile să stopeze trecerea luminii
  •