nara infundata

04-11-2009
totmir
Nu este medic/terapeut
totmir
buna ziua. ma numest mircea tot si am o problema de aproape un an. am stat in cluj intr-un camin destul de rece si din iarna trecuta a inceput sa mi se infunde nasul, cand pe o parte cand pe alta. chiar ma intorc noaptea in somn, cateodata sa mi se desfunde nara de dedesupt si sa pot dormii. de respirat pot respira, si chiar pe nara infundata intra aer, dar simt asa ca o presiune mai tare. am incercat cu tot felul de tratamente si leacuri: de la paracetamol sinus, la coldrex la olinth si bixtonim. dupa olinth era ok vreo jumate de zi dar spre seara era jale. am incercat si cu inhalatii de cimbru si menta, am baut o gramada de lamaie, chiar mi-am pus zeama din aia si in nas si e la fel. in general cand stau intr-o incapere se infunda, cand am ceva activitate pe afara e ok. ma gandesc ca dmv. ma puteti ajuta cu un sfat. aa inca ceva, nu ma doare capul, deci ma gandesc ca nu e sinuzita... probabil si de la incarepe ca e aerul foarte uscat...
4 comentarii
0
04-11-2009, ora 10:49
totmir
Nu este medic/terapeut
totmir
inca o precizare: nasul este foarte uscat!!! doar in aer liber incepe sa curga si la efort, in rest pot sa suflu pana ma satur ca nu iese nimic...
multumesc mult
0
04-11-2009, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o rinita cronica hipertrofica !
1.Sinupret 2 tab la 8 ore
2. Vit a uleioasa 4 pic la 8 ore
daca nu ai rezultat in 5-7 zile mergi sa te vada la ORL.. si imi scrii rezultatul
0
04-11-2009, ora 14:24
totmir
Nu este medic/terapeut
totmir
multumesc mult pentru raspuns. o sa revin cu detalii in cateva zile. sper ca detaliile sa fie de bine, pentru ca m-am saturat sa-mi tot spuna sotia sa nu ma mai intorc atata in pat :)
0
11-11-2009, ora 16:29
totmir
Nu este medic/terapeut
totmir
Buna ziua
Am revenit, as cum am promis dupa zilele de tratament. Din pacate e aproape ca inainte. secretia la fel de uscata si solida si chinurile suflarii narii infundate sunt la fel. asa ca am urmat sfatul dmv. si azi am fost la un doctor ORL. mi-a dat un tratament pe 14 zile, un spray Allergodil si mi-a zis ca e rinita cronica vasomotorie. multumesc mult pentru sfaturi si de data asta sper sa-mi treaca...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: