Gura uscata, inghit greu lichide

23-04-2012
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
buna seara, am 23 ani, sunt baiat si am si eu o problema, de mai multe luni incoace am problema cu stomacul printre care balonari, eructatii cateodata greata(pt care iau de 6 luni esomeprazol 20 mg pt un presupus reflux gastroesofagian). Am facut 2 tranzite baritate, un exudat faringian, test helicobacter, analize sange complete toate au iesit bine. Problema care ma deranjeaza cel mai tare e ca in unele momente din zii, 80% am gura uscata, sterpeda, simt nevoia tot timpul sa beau lichid sa imi umezesc gura si buzele dar nu am si senzatia de sete;daca nu fac asta parca saliva imi da un gust sarat si foarte uscat aproape ca mi se face greata, am limba incarcata pe centru(alteneaza ba cand e mai incarcata ba cand se curata de la sine) si inca o problema pe care o am este cu inghitiul lichidelor in unele zile, parca mi se face un nod in zona faringelor, parca mi se strange gatul in zona amigdalelor si ma inec cu ele; trebuie sa le tin intai in gura pe urma sa inghit cate putin. plus ca in ultimul timp cum beau putin rece cum ma ia o usturime de gat, am devenit foarte sensibil. dar tin sa precizez ca nu tusesc. Si inca o chestie care am observato de dimineata asta mam uitat cu o oglinda in gat, mi se prelingea mucus dinspre nas pe faringe in gat, de culoare incolora, asta imediat dupa ce m-am trezit, e normal? ce parere si sfaturi imi puteti da? scuze de mesajul lung, sper sa aveti rabdarea sa il citit.
13 comentarii
0
23-04-2012, ora 22:30
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
am uitat sa precizez ca am citit multe dintre recomandarile dvs, deci de 6 luni am scos din meniu tot ce era acru, acidulat picant, mancaruri fierbiti sau prea reci... in schimb fumez cam 7-8 tigari pe zi si mai beau o bere 2 ocazinal. Am baut toate ceaiurile posibile(musetel, galbenele, sunatoare, obligeana) fara nici un efect in ambele planuri si orl si in dispepsia mea.
0
24-04-2012, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu faringele tau.. unde sa se vada bine amigdalele
atasezi pozele pe adresa personala pe hotmail.
ezomeprazolul.. poti sa nu.l mai ei..
daca un tratament nu isi face efectul in 3 saptamani trebuie schimbat complet planul de tratament
0
27-06-2012, ora 15:44
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
buna ziua dl dr., vroiam sa va mai intreb, ce pot sa fac ca sa nu ma mai ia gatul imediat dupa ce beau ceva rece? vam trimis pozele atunci si ati spus ca nu pare nimic in neregula. Dar vreau sa zic daca beau o bere rece in oras sau apa mai rece imediat simt gatul ca ma ustura. Cum pot sa imi 'intaresc' gatul sa nu mai fie asa sensibil?
Am observat ca simptomele mele sunt in mare majoritate cuprinse in simptomele halenei, doar ca nu am si respiratia urata, in schimb am dinti uscati, gura uscata, nevoie de a bea apa, limba incarcata. Halena se face si de la BRGE? Exista ceva ceaiuri, medicamente pentru asa ceva? Va multumesc
0
28-06-2012, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa tii un regim foarte strict alimentar cam 3 luni.. sa faci tratament la gastrologie corect si de durata..
si numia dupa ce se rezolva problema gastrica atunci isi revine si mucoasa faringelui
0
24-11-2012, ora 18:14
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Buna ziua.Doresc sa precizez ca mi se intampla (nu des) sa am dificultate la inghitire...ori imi simt gura uscata si beau apa desi nu mi-e sete-si tot nu pot inghiti bine, ori am saliva abundenta si nu pot inghiti prea des, simt jena mai degraba la inghitire, si mi se intampla sa intru in panica cand v ad ca incerc sa inghit si nu pot..nu am febra, nu am dureri..din cauza dificultatii la inghitire, imi vine o tuse...cu saliva(productiva cred).ce-mi recomandati?
0
30-11-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa citesti tot ce am scris la capitolul reflux gastric si faringite
0
01-12-2012, ora 10:42
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Mie v-ati adresat cand ati scris mesajul de mai sus(ultimul dvs mesaj)?
0
04-12-2012, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Dvs !
0
05-12-2012, ora 13:27
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Va multumesc frumos!O zi buna!
0
21-01-2013, ora 22:43
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Buna seara.Am citit ce mi-ati recomandat.dar sincera sa fiu nu am inteles mare lucru, sunteti amabil sa-mi raspundeti clar si la obiect?Multumesc frumos!
0
22-01-2013, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt Elena TIRON

pe forum am scris MII de postari si raspunsuri.. cu sfaturi.. ; ce trebuei sa faca persoanele care au probleme buco-faringiene din cauza refluxului gastric si a altor probleme digestive
acolo gasiti si ce regim trebuie adoptat
si ce tratament local ajuta sa scapati de acele simptome, descrise pe 24.11.2012
0
22-01-2013, ora 15:06
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Multumesc.Sa inteleg ca nu e ceva grav?
0
22-01-2013, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca e grav sau nu... lo sa aflati dupa ce faceti investigatii la gastrologie. orl. stomatologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •