sufar de ani buna de o rinita cronica alergica

19-11-2012
melaleuka
Nu este medic/terapeut
melaleuka
Buna ziua dnul dr., daca aveti o recomandare in cazul meu: sufar de ani buna de o rinita cronica alergica (praf, fum, frig etc) care se manifesta mai ales in sezonul rece. Se poate tine sub control caci folosesc numai antiimflamatoare (ibuprofen sinus), solutii nazale cu apa de mare si uneori Clarinase; de obicei simptomele sunt nas infundat, rinoree (apoasa) si stare de 'cap inflamat si usor febril', ochi rosii cu lacrimare. Febra mare sau durere de cap insa nu apare.

In urma cu 3 saptamani am avut 2 operatii de lif sinus in vederea aplicarii unor implanturi dentare. Mi s-a prescris Augmentin pe durata celor 2 saptamani in care s-au efectuat operatiile.
Din pacate vremea rece a contribuit din nou in mod negativ, am avut un puseu de rinita, la fel cu rinoree etc, dupa Ibuprofen raceala si gripa s-au redus simptomele, iar operatiile au decurs normal fara edem semnificativ.

Insa pe tot parcursul acestei perioade rinoreea nu a incetat, chiar si dupa terminarea tratamentului cu antibiotice.
Dupa 2 saptamani de la lifting sinusul pe partea dreapta (la o saptamana dupa scoaterea atzelor de operatie), am observat umflarea zonei sinusului maxilar, exact pe partea operatiei. Senzatie de sinusuri congestionate, rinoree cu usoara secretie galbena, un pic de tensiune in obraz, umflatura nu a crescut masiv dar e vizibila...Fara febra, fara durere de cap, fara nas infundat, fara tuse.

Operatiile de lifting sinus le-am efectuat in tara in Bucuresti, deoarece eu nu locuiesc in Romania momentan.

Ce ar putea sa se intampla in acest caz?
Doctorul stomatolog care a efectuat operatiile mi-a spus la telefon sa incep din nou antibioticul si sa iau ceva pentru eliberarea de mucus din sinusuri. O sa vedem ce se intampla in cateva zile, se pare ca exista un efect iritant pentru sinusuri.

Ar fi posibil o infectie in sinusul maxilar? Va ceda la antibiotic si umflatura?
Cu as putea sa inteleg ce se imtampla? Am nevoie de o tomografie, sau CT scan? Apelez la un medic ORL sau dentist sa verifice starea mea?

Multumesc pentru o idee prompta. Cu salutari.
12 comentarii
0
19-11-2012, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. examenul ORL is investigatii a sinusului..erau OBLIGSATORII inainte de operatie la stomatolog
2. nu poate nimeni sa spuna acum daca este afectat si sinusul sau doar este o staza limfatica locala cu usor edem local.. fara investigatii imagistice a sinusurilor
3. din cele descrise.. secretiile apoase.. nu trebuie confundate cu secretiile purulente.. la care ajuta antibioticul
pentru ce aveti Dvs.. ca reactie alergica.. e cu totul alt tratament + mare grija la regimul alimentar + multe cure de dezintoxicare pentru ficat si intestine.. ca acolo posibil este problema
0
19-11-2012, ora 14:52
melaleuka
Nu este medic/terapeut
melaleuka
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt.

Am observat secretie usor galbena pe care de fapt o expectorez caci am contraindicatie sa suflu nasul dupa operatiile de lifting sinus. Secretia insa nu este abundenta si nu am observat sange sau granule de os ( din materialul de osteosinteza care a fost pus acolo).
Totusi aceasta umflatura a aparut dupa 2.3 saptamani de la efectuarea lifting sinusului care a decurs normal fara edem sau infectie. Firele au fost scoase acum o saptamana pe locul inciziei.

Imi recomandati investigatia sinusurilor maxilare, va referiti la tomografie, ct scan sau ce anume exact?
Inca o data multumesc.
0
19-11-2012, ora 18:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e suficient sio radiografie de sinus facial
0
28-01-2013, ora 09:22
martina1
Nu este medic/terapeut
martina1
Buna dimi.In urma cu un an e zile am fost diagnosticata cu rinosinuzita cronica.Am urmat tratament cu antiinflamator si spray nazal+ bromhexin.Acum in iarna aceasta au aparut din nou acele simptome urate..dureri de cap, nas care curge dimineata si o tuse seaca care ma tine((expectorez in fiecare dimineata cate ceva verzui).Ce as putea sa iau pt a expectora acea tuse?am si un reflux si de aceea va intreb..de la bromhexin am avut dureri groaznice de stomac.Va multumesc.
0
28-01-2013, ora 10:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci o radiografie SAF..si afli daca intradevar este sinuzita
2 citesti pe forum cum se fac inhalatii, spalaturi nazale, gargara, aromoterapie..si ce regim alimentar trebuie sa adopti
0
28-01-2013, ora 11:20
melaleuka
Nu este medic/terapeut
melaleuka
buna ziua domnule doctor,
daca ne puteti mentiona pe scurt care este recomandarea dvs generala pentru regimul alimentar in afectiunile ORL, este intr-adevar un subiect mult mai important decat medicatia etc.
Va multumesc anticipat.

PS: legat de cazul me, totul este in regula acum, a fost intr-adevar vorba de sinuzita maxilara dupa lift sinus, insa s-a rezolvat dupa tratamentul cu antibiotic si in plus n-am pierdut aditiile de os:-)
0
28-01-2013, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indicatiile generale suna cam asa
1. la persoanele cu secretii abundente nazale, faringiene..
se exclud toate produsele alimentere care produc MUCUS.. ( gasiti pe google)
2 la persoanele cu depuneri albicioase pe limba, candida a tractului digestiv si bucal...
se exclud Lapte dulce, dulciurile
http://www.eva.ro/sanatate/ginecologie/dieta-anti-candidoza-alimente-de-evitat-articol-22708.html
3 la persoanele cu faringite iritative, amigdalite.. procesul inflamator este intretinut de refluxul gastric
se evita toate produsele acre.. toate fructele citrice si sucurile din fructele acide si citrice..
0
12-05-2013, ora 13:08
martina1
Nu este medic/terapeut
martina1
Buna ziua.Ma lupt de ani buni cu o rinita cronica hipertrofica..am dureri de cap zilnice mai ales dimineata, scurgere nazala apoasa iar acum nu stiu de ce nu mai pot sa suport mirosurile tari(gen parfumuri, creme= migrene), iar de 2 sapt a inceput sa mi se scurga si sange din nas in faringe..As avea o intrebare..se poate ca o rinosinuzita sa dea dureri faciale si simt si niste furnicaturi in fata?uneori simt ca mi se aprinde fata..Va multumesc anticipat!
0
13-05-2013, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca evorba doar de rinita
e cazul de o radiografie SAF si un consult la ORL..eventual cu internare in clinica ORL. pentru a rezolva corect si complet problema
0
14-05-2013, ora 06:41
martina1
Nu este medic/terapeut
martina1
Buna dimineat.!Va multumesc pt timpul acordat!In legatura cu internarea acum 6 luni am fst internata la clinica ORL unde mi s-a facut un ct facia dar au spus ca am doar aplazie de sinus frontal si rinosinuzita cronica.In clinica mi s-a administrat Cefalexina injectabila si mi se punea ceva solutie pe niste bete cu vata aplicate in fiecare nara..Antiinflamator nu mi s-a administrat..Vreau sa va spun ca dupa acel tratament nu am simtit nici o amelioarere, dureri de cap tot aveam.Mentionez faptul ca dupa acel tratament mi s-a facut CT-ul si a iesit ca nu e sinuzita purulenta..Nu stiu ce se intampla si de unde sunt acele dureri.Deabea imi tin capul pe perna de durere, mai ales dimineata am niste dureri intre ochi, si in fata, simt si niste intepaturi in ceafa cateodata..Unde sa merg d-le doctor?Ce sa mai fac?:(Va multumesc anticipat!!
0
14-05-2013, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei facut examen Fund de ochi.consult Neurologie si verificat des Tensiunea arteriala
toatea acestea pot arata alte cauze a durerilor de cap
0
25-05-2013, ora 07:16
martina1
Nu este medic/terapeut
martina1
Va multumesc foarte mult pt timpul acordat!O zi placuta va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: