pt dna doctor Anisoara Balcan

03-07-2009
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna ziua
va rog dna doctor sa ma lamuriti cu un raspuns fiindca medicul meu de familie este in concediu.am sa va spun pe scurt:in urma cu o luna pt ca aveam o secretie care imi curgea din nas in git am mers la medic si mi-a dat un tratament cu eurespal prospan si olynth ha dupa care a doua zi am facut soc anafilactic.medicul mi-a intrerupt tratamentul pt a efectua niste teste alergologice, la care am reusit sa obtin programare abia peste doua saptamini.(eu stiam ca sunt alergica doar la algocalmin si augumentin).dupa o saptamina de la soc am facut o cadere de calciu si am ajuns la urgente.am facut 10 zile calciu b1 b6 si vit c intravenos.apoi am ajuns si la testul alergologic care mi-a iesit negativ dar medicul meu nu era convins fiindca inainte am luat am hidrocortizon si claritine(am spus medicului alergolog acestea m-a testat cu histamina si a spus ca pot face testul)recomandarea alergologului niste analize sa nu iau medicamente combinate si sa fac teste provocate la eurespal prospan si olynthha.
am luat pt sinuzita 10 zile claritromicina dar inca mai am secretii cei drept mult mai putine.astazi mi-am luat rezultatele de la analize si v-as ruga sa va da-ti si dumneavoastra cu parerea pina imi vine medicul din concediu. am sa vi le scriu doar cele care nu sunt in standarde:VSH1h-2h 21-39 valoare de referinta5-25
calciu total 4, 40 4, 5-5, 3
sumar urina bacteriurie pozitiv
leucocite pozitiv
sediment urinar frecvente leucocite, rare epitelii plate, flora microbiana abundenta.
copraparazitologic chisturi de lambrii
cam asta ar fi. cred ca am infectie urinara nu-i asa?vedeti ce, , bogata sunt"?
va rog sa-mi dati niste sfaturi mai ales cu privire la calciu ce sa fac sa nu mai ajung in situatia aceasta.iau calciu cu d3 in fiecare primavara si toamna dar nu stiu cum de am pierdut atita daca dupa 10 zile de intravenos mi-e tot sub limita inferioara.
dumneavoastra va doresc sanatate si putere de munca!
va multumesc!
2 comentarii
0
03-07-2009, ora 18:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Calciul este tot la limita inferioara ; daca dupa asocierea Ca + vit.C +vit.D nu se observa imbunatatiri cat de cat semnificative incearca sa faci o luna terapie cu Ca + magneziu. Vei gasi in farmacii aceasta formula de calciu asociata.Dupa o luna fa din nou dozarea calciului. Ai grija sa-l iei mai bine pe stomacul gol caci multe alimente pot inhiba absorbtia calciului determinand eliminarea lui [ spanacul, fasolea, grasimile etc.].Ai o parazitoza intestinala numita lambliaza [ giardiaza ] ce o poti trata si naturist, avand in vedere terenul alergic. Si o infectie urinara ce necesita si efectuarea uroculturii si care si aceasta trebuie tratata.Nu stiu de ce ai primit si Eurespal si Prospan, amandoua sunt antitusive. Problema este ca si Eurespal si Prospan si Olynth contin sorbat de potasiu si sorbitol, excipienti din aceeasi grupa cu proprietati alergizante care, prin sumarea celor trei medicamente e posibil sa-i fi declansat socul anafilactic.Ai grija ce iei pentru infectia urinara.Numai bine!
0
20-07-2009, ora 20:13
dear
Nu este medic/terapeut
dear
multumesc pt raspuns!
acum iau Cefaclor pt infectia urinara si dupa ce termin tratamentul o sa fac din nou urocultura sa vad daca e negativa.pt lambrii tinctura de cimbru deocamdata.
sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.