pt rana pe col... sa fac cauterizare sau nu?

21-08-2008
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Stimata doamna doctor. As dori sa-mi interpretati rezultatul de la Pap:

-Tip II Babes- Papanicolaou
-Frotiu satisfacator, hormonal compatibil cu varsta (27 ani)
-PMN FOARTE frecvente (indica o rana pe col???)
-Flora microbiana polimorfa abundenta (ce inseamna???)
-Celule levurice frecvente
-Nu se observa anomalii celulare
TBS: Frotiu negativ pt leziune intraepiteliala maligna.

Asta-i tot. Sunt un pic nerabdatoare sa va citesc parerea.
Ma anxieaza ideea ca doctorul ginecolog mi-a spus transant ca pt rana pe col urmeaza sa fac cauterizare, iar dna biolog de la cabinetul de citologie mi-a spus ca, daca si numai daca un tratament cu ovule nu ar fi eficient pentru a eradica rana, sa apelez la solutia extrema de cauterizare.

Va multumesc. Numai bine.
3 comentarii
0
21-08-2008, ora 00:00
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Pt dna Dr Frumuzache Iris - imi cer mii de scuze, dar m-am grabit.
0
14-12-2008, ora 11:24
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Imi cer mii de scuze, dar abia acum am vazut mesajul dumneavoastra, intamplator... in acea perioada eram in concediu si nici nu am fost anuntata prin e-mail de existenta acestuia avand in vedere faptul ca e postat la "Zona genitala" (foarte bine de altfel), iar eu sunt atentionata de site numai de mesajele de la "Analize medicale" si cele de la alte sectiuni la care am apucat sa raspund... asa ca mi-a fost imposibil sa stiu de existenta lui.
Rezultatul la aceasta investigatie este de tip inflamator, aveti o vaginita mixta bacteriana si fungica (Candida) pentru care trebuie sa fi facut deja un tratament. PMN foarte frecvente indica inflamatia.
Referitor la rana pe col este adevarat ca intai se incearca un tratamant cu ovule, cum ar fi Cervugid, in mai multe reprize...
Acum puteti sa-mi scrieti tot aici daca mai aveti ceva de lamurit pentru ca voi fi instiintata.
Numai bine!
0
07-01-2009, ora 19:42
mihut
Nu este medic/terapeut
mihut
in 2007 am facut o histerctomie totala interanexiala la cluj. acum am facut un ct abdomen + pelvis unde in fosa iliaca dreapta se evidentiaza 2 leziuni hipodense ce se incarca cu contrst predominant periferic ce amprenteaza pe vezica urinara. am facut ca 125 si este 4, 61. eu ma simt tot mai rau.medicii recomnda o noua operatie. de ce? nu am un diagnostic clar. CE AM?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •