M-am intors de la mare cu dureri de urechi

22-08-2010
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
am fost la mare si m-am intors cu baiatul de 12 ani cu dureri de urechii, i-am pus otocalm si i-am dat zinat dar durerile tot nu au incetat ce este de facut?
8 comentarii
0
22-08-2010, ora 11:53
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
mergi la orl..asa a patit baiatul meu..e de la apa...otocalmul daca nu calmeaza atunci tre sa vezi un ore-list.Mie mi sa dat CIPLOX..SI ANTIBIOTIC..SI A FOST OK.
0
22-08-2010, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. asa este.
otitele difera de la caz la caz... asa ca trebuie sa vada urechea un medic ORL.
Otocalmul.. este un preparat uleios, NU contine antibiotic.. si NU are nici un efect pozitiv daca nu este administrat foarte cald !!! in plus.. la o otita externa, cand conductul este inflamat.. Otocalmul.. mai mult infunda urechea decat trateaza !!!
0
23-08-2010, ora 09:21
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
da are otita externa, aveti dreptate cu otocalmul mai rau se infunda, la noi in pitesti nu avem in spital sambata si duminica medic orl dar am reusit m-a primit cu baiatul la spital de adulti si mi-a dat tratament oxacilina, panadol si in ureche i-a pus un pansament si peste el sa-i torn rivanol si picaturi tobra dex, acum se simte mai bn. Va multumesc mult de tot.
0
23-08-2010, ora 15:05
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
pansamentul ala trebuie scos la 24 ore cred ca stii..la fel am turnat peste el rivanol ca sa nu se usuce acolo..iar picaturile separat...DOPURI in urechi alta data la apa, la mare, ca e jale cu otitele astea...
0
23-08-2010, ora 19:10
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
da stiu dar medicul a zis sa merg la control si il scoate maine dansul pansamentul, da toata lumea se vaita de urechi si dureri de gat, zici sa mergi la mare pt copii dar vi mai bolnav de acolo asta e in orice multumescpt sfaturi o seara buna.
0
24-08-2010, ora 19:46
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
dl dr urechea ia trecut, dar ne confrutam cu o tuse seaca, va rog frumos daca ati putea sa-mi recomandati ceva.o seara buna.
0
24-08-2010, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea seaca este de la iritatiea mucoasei faringelui.
NU.. bauturi acidulate, fructe citrice si acre. otet si muraturi
Da.. apa plata, bauturi calde
Gargara dupa fiecare masa
bioparox sprei
0
24-08-2010, ora 21:33
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
va multumesc din suflet o seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.