Cand doarme respira pe gura

26-03-2013
doina2010
Nu este medic/terapeut
doina2010
buna ziua, am un baietel de 2 ani 7 luni operat de 3 saptamani de polipi la SMC ( Budimex) si timpanotomie si cand doarme respira pe gura, mai ales noaptea. i-am pus nasonex seara si respira bine, insa dc nu-i mai administrez respira pe gura. nu mi se pare ok. ce ar trebui sa fac? multumesc
24 comentarii
0
26-03-2013, ora 15:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa citesti tot ce am postat pe forum la acest subiect...si o sa gasestj toti pasii corecti
0
27-03-2013, ora 16:29
doina2010
Nu este medic/terapeut
doina2010
am citit si am retinut ca recomandati spalaturi nazale cu ceai de musetel si COLARGOL 1% dar nu stiu pentru varsta copilului meu ( 2 ani si 7 luni ) care este doza recomandata si nu am inteles cum se fac spalaturile nazale? Mai mult decat atat ma asteptam ca odata cu operatia de polipi problemele cu nasul infundat sa dispara, mai ales ca nu l-am mai dus in colectivitate.
multumesc mult
0
27-03-2013, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeti atent.. intelegeati ca...
1. la aceasta varsta..riscul de recidiva a polipilor este foarte mare
2 cauza problemelor NU este numai locala.. nasul si urechile au suferit din cauza probelmeleor de la distanta ( digestia si probelmele intestinale)
3.fara a scimba regimul alimentar si fara a exclude produsele alimentare producatoare de mucus si produsele alimentare cu potentila alergen, fara a trata parazitii intestinali.. NU rezolvati nimic numia cu tratamente ORL
0
02-04-2013, ora 11:32
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
buna ziua domnule doctor.cu vechea mea problema de urechi inffundate.am fost la neurolog si mi a spus ca ar putea fi 2 cauze.una neurovegetativa si una circulatia urechii interne.pentru a elimina una din ele trebuie sa fac angioct cerebral.ca tratament am serminon, betaserc milgama.arcoxia si anxiar.trebuie urmat 3 luni.dat tot mi se infunda.ai ales cand inspir mai adinc.dar curios cand las capul in jos se desfunda.totul sa fie de la circulatie?ca m am saturat la cati medici am fost
0
02-04-2013, ora 12:54
doina2010
Nu este medic/terapeut
doina2010
multumesc frumos.
0
02-04-2013, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: dimitrissad
O simpal TIMPANOGRAMA.. o sa arate daca este si ceva lichid in spatele timpanului sau Nu...in cesta caz.. poate fi si o probelem de catar tubar sau otita seroasa
audiograma.. impreuna cu Timpanograma.. ajuta la un diagnostic corect
0
02-04-2013, ora 20:50
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Multumesc frumos
0
03-04-2013, ora 09:25
mihai198823
Nu este medic/terapeut
mihai198823
Buna ziua domnule doctor am o intrebare legata de mine in privinta gatului meu, acum cam 1 luna am facut un flegmon amigdalian cu o mononucleoza virala iar acuma din fericire mi-a trecut dar am mai avut probleme cu gatu iar doctoru mi-a spus ca tre sa imi scot amigdalele, nelamurirea mea este daca pe timpul unei operatii laser pt scoaterea amigdalelor simti ceva durere si ai ceva riscuri dupa operatie pentru ca am o mare retinere in sensu ca nu rezist deloc la durere...Va multumesc
0
04-04-2013, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti face interventia cu anestezie totala
0
12-04-2013, ora 19:36
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Buna ziua domnule doctor.am facut timpanograma cum mi ati recomandat referitor lavinfundatul urechilor din senin.am fost diagnosticata cu catar ototubar bilateral.ca tratament trebuie sa urmez, , desloratadina actavis, , , , nostamine, nasonex, arcoxia si sedatif pc.eu urmez si tratamentul de la neurolog cu betaserc si serminon crezand ca am circulatie proasta.ce ma sfatuiti sa fac.va pot trimite timpanograma?
0
12-04-2013, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
timpanograma pe adresa mea, pe hotmail.
tratamentul e core t si in rest ce am mai scris pe forum
incalzit urechile, mestecat gume, umflat baloane.., s.a
0
12-04-2013, ora 20:55
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Multumesc frumos
0
10-05-2013, ora 22:22
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Buna seara domnule doctor,.Dupa o luna de tratament cu nasonex si nostamine pentru catar ototubar urechile nu se mai infunda atat de des dar tot am probleme mai rar.am fost la control azi si mi a dat inca o luna de nasonex si pastile xyzal.oare o sa ma vindec sau tratamentul e de lunga durata.
0
20-05-2013, ora 14:05
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Fac si insuflatii tubare.dar tot se infunda urechile
0
20-05-2013, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa tecaxezi pe lucruri mai importante
nu tw gandi la urechi...
o sa vina vindecarea fara sa constientizezi...
0
24-05-2013, ora 10:36
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Multumesc de raspuns.o sa urmez sfatul dumneavoastra
0
07-06-2013, ora 14:12
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Buna ziua.as avea o intrebare pt domnul FLueraru...am mai tot timpul nasul infundat dar cel mai tare noaptea cand ma pun la somn.de multe ori ma trezesc fara aer..am fost la orl in urma cu cateva luni pt ca aveam din cand in cand sange in nas.nu mi sa dat decat o crema pt nas uscat.ce ar putea fi? Sufar de anxietate, si stari de panica...si am si tensiunea mica(daca e bun tensiometru meu de acasa).la doctor am tot timpul 120 cu 80...acasa110 cu 65 in sezut iar cand stau intinsa extraordinar de mica (cam 7 cu 4) cand vad asa ceva ma panichez si mai rau..nu stiu ce se iintampla.Va rog din suflet daca ati putea sa imi spuneti ce asi putea sa imi cumpar de la farmacie(sunt in germania) si nu prea stiu ce asi putea cumpara.am 29 de ani, 1.73 si 65 kg.beau foarte putine lichide si nici cu mancatu nu stau prea bn, sar peste multe mese...va multumesc
0
07-06-2013, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa incepi sa mananci cate putin si des. si sa consumi lichide cat trebuie
altfel nu ai digestie buna si de aici si toate problemele din organism
doar de acolo se iau vitaminele, mineralele s.a substante necesare celulei umane
2 pe forum gasiti cum se fac tratamentele nazale cu inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, colargol, aromoterapie...
0
12-06-2013, ora 11:52
tatiana i
Nu este medic/terapeut
tatiana i
buna ziua domnul dr.Am o fetita de 5 ani, in noiembrie 2012 a facut mastoidita, a facut punctia timpanelor timp de 5 zile, s-a vindecat, apoi peste 2 luni, la prima raceala, am constatat ca nu mai aude bine.Am facut audiogr+timpanogr., au iesit prost, in martie 2013 am scos vegetatiile adenoide, iar acum, tot la prima raceala dupa operatie, de vreo 3 saptamani se plange de urechi infundate, si din nou nu mai aude.Are si mucozitati.Am facut tratament cu biorinil, otis-t, rinoneft, aerius in trecut, acum am terminat 6 zile de maxitrol intra nazal, face febra 39.5.Intrebarea e:scapam cu ceva tratament la otita asta seroasa bilaterala, sau trebuie facuta operatia aceea cu tuburile de dren?Va multumesc!
0
12-06-2013, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scapati de problemele cu otit anumai daca faceti toate tratamentele posibile pentru nas...
cand a sa aveti o respiratie nazala corecta probelmele cu otita o sa inceteze
conteaza si regimul corect alimentar pentru a evita toti alergenii alimenteri
0
13-06-2013, ora 22:10
tatiana i
Nu este medic/terapeut
tatiana i
Multumesc mult! Imi puteti spune ce tratament complet pot sa-i fac pentru nas, si cat sa dureze?Ma refer la faptul ca am facut 6 zile, se intampla ceva daca depasesc cu anumite picaturi sau spreiuri nazale?O seara placuta!
0
12-03-2014, ora 13:37
Tatiana Ioana
Nu este medic/terapeut
Tatiana Ioana
Domnule doctor, am o nepotica de 5 ani si 8 luni dupa nenumarate raceli acum au inceput siâangerari nazale, dese, am consultat un medic orl si a primit tratament;pinosol, sinupret, aerius, tantum protect, tarosin si otostap pentru o urechiusa infundata, dupa tratament a reinceput sangerarile, va rog ce trebuie sa urmam, multumim.
0
12-03-2014, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie schimbat regimul alimentar a copilului
vitaminele si mineralele se absorb in tractul digestiv.. si o digestie cu probleme duce la lipsuri de nutrienti pentru vasele sangvine..si devin fragile
Se exclud.. toate citricele si sucurile, se reduce cantitaea de dulce
se mananca zilnic.. ficat de vita, multe salate si legume gatite
ceai de maces
in nas se pune vit A uleioasa si se poate repeta tarosinul
0
12-03-2014, ora 18:54
Tatiana Ioana
Nu este medic/terapeut
Tatiana Ioana
multumesc, sanatate multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: