tratament mai mult de 10 zile pentru secretii nazale

20-03-2009
dear
Nu este medic/terapeut
dear
va rog sa-mi spuneti daca mai pot sa iau ACC200 fiindca astazi am zece zile de tratament, recomandat de d-voastra pentru secretii nazale (mi-a prins foarte bine ce tratament mi-ati recomandat) - acum pentru durerea asta de git -faringe usturime pina aproape la baza sternului pot sa mai fac tratament tot cu ACC200-nu este perioada prea mare ?
daca da, cu ce as putea sa-l inlocuiesc.
multumesc !!!!:dle doctor inca o data...
3 comentarii
0
21-03-2009, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ACC.. este un mucolitic.. daca aveti secretii vascoase.. se mai poate administra 4-5 zile !
dac nu sunt secretii.. intrerupeti!
Pentru usturimi si arsuri.. GASTROBEN !!
Tantum verde tab. de supt!
0
25-03-2009, ora 09:26
m_mioara
Nu este medic/terapeut
m_mioara
am 43 ani si de 3 luni sufar de o amigdalita hipertrofica linguala care nu raspunde la tratament. am fost internata, am urmat tratament cu amoxiplus 6 zile, claritomicina 10 zile, dar inflamatia nu cedeaza.dl.doctor de la spitalul din suceava mi a spus ca nu se poate face nimic si trebuie sa traiesc cu starea neplacuta in git.va rog sa mi spune ti cum as putea sa scap de acea inflamatie care da si dureri spre ureche si sub git.
0
25-03-2009, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
da, amigdala linguala cedeaza greu in volum.. au fost cazuri cand am fost nevoit sa fac ablati ecu Radiofrecventa pe suprafata ei.. pentru a o micsora in volum.
Va recomand sa faceti multa, multa gargara cu ceai de musetel in care adaugati 5 pic de Alcool Iodat!
iodul in cantitati mici este foarte bun antiinflamator local.
deasemenea se poate badijona.. amigdala linguala cu.. Vata infasurata pe un creion lung.. si inmuiata in solutia preparata.
1lingurita de miere de albini.
2pic de Vit A uleioasa
3 pic de alcool, iodat!.. acest amestec luat pe bat.. si badijonat baza limbii.
daca in 10 zile nu aveti un rezultat bun..
o sa faceti un drum pana la Pascani! cu Programare. 0744196583.
P.S..
regim alimentar strict.
NU.. rece, acru( muraturi, otet, grefe, lamaie. s.a.)condimentat!.. si ACIDULAT.. !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •