Am facut o angina aftoasa

08-07-2009
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna seara, se pare ca am facut o angina aftoasa, ma doare f f tare gatul, mai ales cand inghit, de 2 zile aproape nu pot manca.am mers azi la orl, dr mi-a pus diagnosticul de mai sus, plus ca am avut si febra 39.am luat pana acum si pastile de supt, adica faringosept si septogal.azi dr mi-a dat sa iau ospen 1000, am inceput deja tratamentul, trebuie sa iau 1 pastila la 8 ore timp de 5 zile, plus ca mi-a dat sa iau pastile de supt cu albastru de metil decasept, in plus dr mi-a dat in gat cu albastru de metil pe o bucata de vata. Spuneti-mi va rog ce parere aveti despre tratamentul care il iau, si cam ce regim alimentar e bine sa am in perioada asta cu gatul inflamat, plus ca ma intereseaza de la ce se face aceasta angina aftoasa, sau cam asa ceva se cheama.Era absolut necasar antibioticul?
45 comentarii 12 Înainte ›
0
08-07-2009, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. antibioticul este necesar.
tratam, entul este corect
regimul.. fara acru, rece si acidulat.
infectia se ia de pe fructele nu bine spalate.. de la sarut, sau din atmosfera.. la persoane cu imunitatea slabita.
dupa tratament sa ei Echinaceea 2 la 8 ore 10 zile!
0
09-07-2009, ora 00:43
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
multumesc frumos domnule doctor, vreau sa va mai spun ca am avut pana acum azi 5 scaune diareice si e abia a 2-a zi de ospen. ce pot face? asta inseamna ca trebuie sa le intrerup pt ca nu le suport? iau si vitamine B odata cu ospenul, ar mai trebui poate si niste BIOTICS? totusi poate mi-ar trebui altceva mai usor.Vreau sa stiu daca pot lua odata cu antibioticul si un antialergic gen XYZAL, de ex. pt a preveni oarecare reactie a antibioticului.
0
09-07-2009, ora 00:54
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
oare un exudat nu era mai bun inainte de tratament? deja dupa 2 zile vad ca tot nu ma lasa gatul, ma deranjeaza mai putin e adevarat, dar tot e aiurea.Diareea asta e aiurea, scrie si pe prospect la ospen ca trebuie anuntat medicul daca apare.
0
09-07-2009, ora 00:58
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
am uitat sa va mai spun ca stiu ca pot face candida in urma tratamentului cu ospen si as vrea sa evit acest lucru, nu vreau sa dau din asta in altceva.
0
09-07-2009, ora 01:06
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
si o ultima chestie, va rog.eu antibioticul il sfaram in dinti si apoi in inghit, nu il pot lua intreg pt ca nu pot lua pastilele decat mestecate, altfel nu pot sa inghit.are ceva?
0
09-07-2009, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.,. are !
pastila trebue luata integra.. este calculata ca sa actioneze si sa se dizolve in anumit loc a tractului digestiv.. ( precum si capssulele.. nu trebuesc desfacute, niciodata)
cred ca trebue sa mergi la medicul care ti.a dat tratamentul.
este o reactie nedorita.. si nu pot sa.mi asum un risc sa te trataez de la distanta!
exudatul acum nu are rost sa faci.., ai luat deja antibiotic.
Biotix.. este bine sa ei 10 zile indiferent de alte tratamente.
chear si carbune medicinal poti lua cateva pe zi pana se normalizeaza scaunul!
0
10-07-2009, ora 01:49
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
am luat smecta un pliculet si vad ca s-a reglat scaunul.Am vb cu dr la tel si a zis ca nu are importanta ca am sfaramat pastilele.maine merg la control.
0
19-07-2009, ora 20:13
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
domnule doctor, de azi dimineata ma doare iar gatul si acum am si febra peste 38, cred ca mi s-a intors boala sau nu stiu ce poate fi, ce as putea lua, totusi nu as vrea sa ajung iar la antibiotic, debia am terminqat acum o saptamana de luat, am luat si echinaceea, iau in continuare, plus septogal cu lactoferina, mi-e teama sa nu ma apuce iar febra mare si starile de slabiciune. dati-mi va rog niste sfaturi, ce sa fac?
0
20-07-2009, ora 06:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa eviti antibioticul.. este necesar sa ei
Paracetamol 2-3 pe zi.
eurespal 3 pe zi.. multe ceaiuri calde
multa gargara.
si regim alimentar fara rece, acru si acidulat!
Septogal tab de supt 4-5 pe zi.
0
23-07-2009, ora 16:26
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
am luat coldrex plicuri cu 750 mg paracetamol timp de 3 zile, de azi am inceput sa iau paracetamol sinus 2 pe zi, beau ceaiuri calde de tei cu miere, si de supt acum iau trachisan, cica e mai puternic.Dar am inceput sa am stari de sufocare, simt cum ma innadus. e de la viroza asta, o fi laringele inflamat, ce pot face, pot pune in nas bixtonim? si inca cave, daca pot lua si tinctura de valeriana, chiar daca are alcool 40 la suta. multumesc mult de tot.
0
24-07-2009, ora 08:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta poti sa ei si valeriana.. sa administrezi si bixtonim!
daca pana luni nu o sa fii mai bine.. iti recomand sa mergi sa te vada medicul!
0
24-07-2009, ora 18:45
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
am mers la spitalul sf spiridon la orl- eu sunt din iasi - si acolo m-a vazut doctorita de garda, nu am nimic, gatul este bine, crizele de respiratie sunt cica de la lipsa de calciu, mi-a dat sa iau 10 zile clorocalcin si osteocare, pe reteta scria la diagnostic LARINGOSPASM, am luat clorocalcin dar tot nu-mi trece senzatia asta de sufocare absolut deloc, , ce ziceti dvs? e grav laringospasmul asta? astept cat mnai repede un raspuns pt a fi mai linistita.
0
24-07-2009, ora 19:09
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
pot pune si picaturi de vitamina A uleioasa in nas? ajuta cu ceva la laringospasm? iau si valeriana in paralel cu calciu, dar nu imi trece deloc.deja ma sperii.
0
24-07-2009, ora 23:29
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
va rog ajutati-ma, senzatia asta nu-mi trece deloc!! poate am ceva mai grav decat a zis doctorita care m-a vazut, poate e ceva mai grav pe la plamani.
0
25-07-2009, ora 11:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai.. nu vad motiv sa te sperii.
ai fost la medic, a vazut ca nu ai nimic acolo.. deci ai motiv sa te bucuri ca nua i nici o problema in gat!
Inrest totul tine de tine, de capul tau si de modul tau de gandire.
mai putin stres si mai mult somn si totul va fii bina!
0
25-07-2009, ora 15:29
ica74
Nu este medic/terapeut
ica74
Vă rog să-mi spuneţi dacă e normal ca după 9 zile de la operaţia de amigdale a copilului (în data de 16 iulie a avut loc operaţia) azi - 25 - să facă febră 38 grade. Până acum starea lui în general a fost bună - acuza doar dureri de gât. Azi nu l-a mai durut gâtul, dar mi-a spus că-l doare capul - de la febră probabil.
0
26-07-2009, ora 21:40
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
intr-adevar am luat clorocalcin si mi-am mai revenit, numai ca, de azi dimineata m-am trezit iar cu durere mare de gat, in special pe partea dreapta, nu pot sa inghit ca ma doare de nu mai pot, plus ca nici sa casc nu pot bine...de durere.si imi curge si nasul, plus o tuse pt care iau sirop eurespal.Vad ca nu imi mai trece gatul asta definitiv, spuneti-mi ce tip de pastile sa sug, mai puternice, sau vreo solutie de aia de sprayat in gat este buna? ce ar fi eficient ca deja m-am saturat.
0
26-07-2009, ora 21:41
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
am uitat sa spun ca dimineata am avut si f f multa flegma in gat.
0
27-07-2009, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ica.
nu.. nu e normal sa faca febra la a 5 zi.
tre sa mergeti la medicul care va operat!
0
27-07-2009, ora 22:23
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
d-nule dr, gatul ma supara atat de tare ca nici sa vb nu pot.acum iau pastile de supt HEXORALETTEN N, am baut si lapte fierbinte cu miere, beau ceaiuri de tei, degeaba, ma doare de mor, maine fdimineata merg sa fac un exudat, o sa dau eu banii pt ca laboratoarele nu au fonduri, ca uite asa platim asigurari de sanatate si tot din buzunar dam cand avem nevoie.Plus ca de dimineata am si ochiul rosu tare, ochiul drept, oare are legatura cu gatul?in cat timp primesc rezultatul la exudat?
0
28-07-2009, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ochiul are legatura cu sinusul maxilar.
daca faci exudat.. dute si la radiologie pentru o Radiografie SAF
0
28-07-2009, ora 14:58
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
rezultatul la exudat o sa il am vineri, o sa va scriu atunci daca am ceva in gat sau nu, eu sper sa nu.o sa merg la med de fam sa imi dea bilet sa fac si radiografie SAF.si va tin la curent cu noutatile de vineri incolo. multa sanatate!!!
0
07-09-2009, ora 08:41
Havin
Nu este medic/terapeut
Havin
Domnule doctor, daca este sa scap de cazeumul din amigdale prin criptoliza nu va ingreuna foarte mult o eventuala scoatere a amigdalelor?
0
07-09-2009, ora 10:51
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
pt. thedream:poate intre timp ai rez problema.am vazut din intamplare mes tale, am avut aceiasi prob. 3 luni de zile m-am chinuit cu dureri groaznice de gat cu internari la orl cu milioane cheltuite cu nervii la pamant.am facut in iasi analize la 4 lab dif exudate negative, am ajuns la bucuresti unde am repetat exudatul aveam cultutri intregi de un stafilococ.in urma unei antibiograme am luat antibioticul la care era sensibil balaurul si am scapat de a doua zi.cere o antibiograma la ce iese la exudat vezi ca in iasi peste tot cauta doar streptococul beta hemolitic, daca e altceva nu ti spune
0
07-09-2009, ora 14:11
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna laura.mersi de raspunsul tau.mi-a trecut durerea de gat numai ca acum am f multa flegma, mai aled dimineata, daca ma uit in cerul gurii vad cum se scurge din nas in gat, vascoasa tare si galbena.nu stiu ce sa mai fac sa scap de ea.ajutati-ma va rog!!
0
26-10-2009, ora 10:16
Alexandra Vladislav
Nu este medic/terapeut
Alexandra Vladislav
Domnule doctor, am amigdalita criptica cazeoasa... vreau sa va intreb daca exista o legatura intre amigdale si urechi; deoarece dimineata ma trezesc cu un lichid in urechi iar atunci cand simt ca o mancarime in amigdala stanga, de exemplu, simt acea mancarime si in urechea stanga. e posibil ca infectia de la amigdale sa fi trecut si la nivelul urechilor? Ca sa nu mai vorbesc si de mirosul oribil care am inceput sa il simt si cand expir pe nas. Groaznic. Va rog mult sa imi raspundeti! Multumesc!
0
26-10-2009, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organizmul este un Integru.. si infectia are mai multe cai de propagare.. ( direct, prin sange, prin canale limfatice..s.a)
trebue sa mergi la ORL.
faci o radiografie SAF.. sa vezi daca nu ai sinuzita.
mergi si la stomatolog.
imi scrii rezultatele si mai vorbim!
0
26-10-2009, ora 13:30
alina-roxana
Nu este medic/terapeut
alina-roxana
buna ziua,
Domnule doctor, am intrat intamplator pe site, am rugamintea sa ma ajutati, am niste dopuri in gat si eu si sotul, dimineata avem secretii de culoare alb galbuie, seara avem nasul infundat uneori neaptea nu putem respira, aerul expirat are un miros urat, peste zi expectoram de multe ori, acel ceva din gat deranjeaza enorm nu stim cauza si nu am gasit solutii pentru rezolvarea situatiei, am facut radiografie de sinus nu aveam nimik, am fost la medic orl in spitalul Gerota, am facut exudate cu rezultat negativ, am facut gargara cu tot felul de solutii naturiste de la biter suedez pana la tinctura de propolis, am achizitionam un aparat de aerosoli si am facut aerosoli cu gentamicina, am luat antibiotice - Augumentin si din pacate nu am reusit nimik. Mentionez ca nici eu nici sotul nu am avut probleme cu plamanii, am avut un stafilococ auriu de care am reusit sa scapam imediat ce l-am contactat.Simtomele sunt identice si la mine si la sot iar toate solutiile mentionate mai sus le-am incercat si eu cat si sotul, nu sunrtem alergici la nici un medicament si la antibiograma a iesit ca nu avem restrictii la antibiotice si avem RUGAMINTEA SA NE AJUTATI CU O SOLUTIE SA SCAPAM DE ACESTE SECRETII.

MULTUMIM ANTICIPAT SI VA RUGAM SA-MI LASATI DATELE CABINETULUI DUMNEAVOASTRA DACA ESTE CAZUL SAU UN NUMAR DE CONTACT LA CABINET
0
26-10-2009, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cabinetul se afla in Pascani. 0744 196583.. pentru programare.
cred ca trebue sa repetati exudatul faringian si secretiea nazala.. la institul Cantacuzino.
sa faceti uhn consult la Gastrologie.
vorbim cand aveti rezultatele!
Pana atunci renuntati la bauturi acidulate, muraturi, otet si fructe acre( grefe, lamaie, portocale)
Nu mancati seara mai tarziu de ora 7.
Aerosoli cu ACC fiole 1 pe zi.
eurespal tab 3 pe zi..
Voseptol tab de supt!
0
26-10-2009, ora 14:38
alina-roxana
Nu este medic/terapeut
alina-roxana
MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS.
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.