De un an incoace blefarite cu aparitia unor orjelete interne care se vindeca greu

16-10-2012
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
Fata mea in virsta de 14 ani face un an incoace blefarite cu aparitia unor orjelete interne care se vindeca greu.Analize de singe i-am tot facut are o usoara monocitoza, ige normal, astazi la exudatul nazal i-a iesit stafilococ auriu sensibil la oxacilina, gentamicina, biseptol.Intrebarea este cit timp trebuie sa faca tratament cu antibiotic si daca problemele de la ochi sint cauzate de infectia din nas.Are in plus dureri de cap, ameteli si nas infundat mai tot timpul
14 comentarii
0
16-10-2012, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da problemele de la ochi pot fi din cauza nasului.
Era obligatia med.oftalmo... sa va trinita la consult orl. Radiografie saf. Consult stomatologie
0
16-10-2012, ora 23:42
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
In tratamentul homeopat pt stafilococ aveti incredere ?
0
17-10-2012, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul Homeopat.. NU lupta contra microbilor
are menirea sa stimuleze..sistemul imunitar pentru ca el..sa.si faca datoria
0
18-10-2012, ora 16:05
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
In prima faza trebuie deci sa facem antibioticul conform antibiogramei si apoi putem apela la homeopatie sau merg si in paralel?multumesc!Cunoasteti cazuri care aveau prezent stafilococ auriu in nas si s-au rezolvat cu ajutorul homeopatiei?
0
18-10-2012, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dvs.. aveti ideia cate sute sau mii de microbi.. se opresc pe mucoasa nazala... zilnic?
acesta este rolul mucoasei si sistemului imunitar.. sa lupte cu miile de microbio care se filtreaza din aierul inspirat
0
21-10-2012, ora 15:11
yonitzica
Nu este medic/terapeut
yonitzica
Buna ziua.Eu ma confrunt cu o problema de vreo 2 ani de zile.Acum 2 ani m-a deranjat mult gatu in partea dreapta si am simtit ca un ganglion inflamat nu ma durea numai ca ma deranja.Am fost la ORL aici in Spania ca eu aici locuiesc si mia bagat un furtun cu o camera pe nas nu mai stiu cum ii zice la procedura aceasta in fine...si mia zis ca nu am nimica numai singurul fapt ca osul din partea dreapta care il avem toti nu stiu cum se numeste mi se inflemeaza si daca tot il ating a zis ca se va inflama mai tare.Mia dat niste pastile Seractil 400g intradevar mi sa mai ameliorat cam un an si ceva nu mai ma deranjat.Problema este ca acuma de vreo 2-3 saptamani iar a inceput sa ma deranjeze si parca si ma doare un pic, cateodata simt si partea dreapta calduta, parca si limba imi amorteste cateodata.Ce poate fi?Sa fie ceva grav?Astept raspuns.Va multumesc.
0
21-10-2012, ora 18:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie exclusa o problema stomatologica pe acea parte
Trebuie exclusa o problema gastrica cuvreflu...
Trebuie e clusa o orobkema de circulatie cerebrala caee poate da parwza si pareztezii pe limba si fari ge
0
23-10-2012, ora 20:57
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
Sa inteleg din raspunsul dumneavoastra ca e normal sa avem toti stafilococ auriu in nas si sa nu il tratam?
0
23-10-2012, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
peste 30 la suta din populutia sanatoasa sunt purtatori de stafilococ
homeopatia are cu totul alt efect asupra organismului uman... decat ati inteles.
produsele homeopatice doar ridica imunitatea dar nu distrug microbul...
0
23-10-2012, ora 21:18
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
Am facut r-grafie saf si e ok, problema ar fi ca azi dimineata i-a aparut din nou dupa 4 luni de la operatia de orjelet intern o mica umflatura pe pleoapa inferioara la baza genelor, umflatura este rosie cu ceva alb in mijloc.Ce ne sfatuiti ?
0
24-10-2012, ora 08:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti la oftalmologie
0
25-10-2012, ora 16:18
eugena
Nu este medic/terapeut
eugena
Ce tratament recomandati in cazul unei rinosinuzite alergice ?Fata are ige normal, o usoara monocitoza, saf normala, stranuta insa dimineata in mod repetat si simte o presiune la nivelul fruntii, intre ochi.Multumim.
0
25-10-2012, ora 16:27
yonitzica
Nu este medic/terapeut
yonitzica
Buna ziua.Am vazut ca mi-ati raspuns la intrebare.Va multumesc.Atunci totusi ce sa inteleg? Ce ar putea fi?Am fost iar aici la medicul de familie si mia zis ca este o glanda care se inflama, nu stiu cum se numeste, dar tot ma deranjeaza.Nu stiu ce ar putea fi, sa speram ca trece.Va multumesc pentru raspuns.O zi buna.
0
27-10-2012, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. yonitzica.
nu e nimic de inteles
ce ai... depaseste competenta med de familie
tre sa faci acele 3 consultatii recomandate la med. de specialitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Un plasture minuscul ar putea înlocui analizele de sânge
  • Un dispozitiv pentru prelevarea probelor de sânge fără ace
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • Persoanele care suferă de diabet au un risc crescut de a dezvolta infecții stafilococice
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  •