Copilul are febra chiar daca ii administrez antibiotic

30-01-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna seara
Baietelul meu de 4, 6 ani /23 kg, a facut saptamana trecuta febra foarte mare 39, 4 care nu prea a scazut la antitermice, dupa 3 zile medicul pediatru i-a prescris antibiotic-Augmentin, dar a continuat sa faca febra si sub antibiotic, asa ca dupa alte 2 zile de febra mare ne-am reintors la pediatru care ne-a trimis la un medic ORL. care i-a pus diagnosticul de amigdalita pultacee si ne-a prescris penicilina -800.000/2 pe zi timp de 5 zile dupa care sa continuam cu Ospen 500-3*7 ml / zi. Mentionez ca inca de la prima doza de penicilina i-a scazut febra. Intrebarea mea este daca nu este prea mult antibioticul?
In luna noiembrie a anului trecut i-am scos polipii si l-am tinut acasa pana au inceput gradinita luna aceasta, dar n-a rezistat decat o saptamana, mi s-a spus ca daca-i scot polipii nu va racii des, dar vad ca iar o luam de la capat. Anul trecut mergea o saptamana la gradinita si 2 -3 saptamani statea acasa.. Nu stiu ce sa mai fac, analzele i-au iesit bune, problema cred ca e imunitatea scazuta. Ce sfaturi imi dati?
Va multumesc.
8 comentarii
0
30-01-2012, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa continuati tratamentul administrat 10 ziel ( nu e prea mult antibioticul) dar trebuie sa.i administrati si probiotic cu prebiotic
2 trebuie sa intelegeti ca amigdalele au stransa legatura cu alimentele care trec spre stomac prin faringe si trebuie excluse in totalitate alimenteel acre, fructele citrice, sucurile, ciocolata
3 tatamentul local cu inhalatii, gargara, spreiuri faringiene, aromoterapie.. o sa ajute la cresterea imunitatii locale
4 tratament cu echineceea, ginseng o sa ajute la imunitatea generala
0
31-01-2012, ora 12:56
iliegeorgeta
Nu este medic/terapeut
iliegeorgeta
Buna ziua, cam de vre-o doua saptamani am o raguseala dimineata si ma doare in piept, am fost la medicul de familie si mi-a dat Augumentin, mi-a spus ca am o laringita, problema este ca nu mi-a trecut de la antibiotic, imi simnt in continuare gatul uscat, raguseala persista dar, doar dimineata, pe parcursul zilei vocea isi revine, Am avut in urma cu doua saptamani si stari de voma, poate sa fie de la refluxul gastric?am tinut si regim alimentar, nu am mincat acru, condimentat, nu am baut acidulat, am pus si vitamina A uleioasa in nas, am luat si homeovox, nu mai stiu ce sa mai fac.va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi
0
31-01-2012, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. medicul de familie.. NU are de unde sa stie daca e laringita sau NU..
nu are cu ce si cum sa vada laringele
numia un medic ORL.. poatesa.ti puna diagnosticul de laringita
2 antibioticul crec ca a facut mai mult rau decat bine fiindca cred ca este vorba de o problema gastrica
3 vocea este ragusita dimineata fiindca ai refluxul in somn
Tre sa treci pe un regim strict fara acru, acidulate, citrice
sa faci inhalatii si gargara cat mai des posibil, aromoterapie
consult la gastrologie si orl
0
31-01-2012, ora 13:50
iliegeorgeta
Nu este medic/terapeut
iliegeorgeta
Multumesc frumos D-le doctor, am sa merg la ORL si la gastrologie.
0
14-02-2012, ora 09:54
marculescu d
Nu este medic/terapeut
marculescu d
domnule dr.am 54 de ani.respiratie usor infundata de multi anii.
acum mai bine de un an senzatia de obiect in gat.s-a accentuat in timp pana cand a aparut respiratia greoaie.senzatie puternica de lipsa de aer/.dupa un examen orl mi s-a facut un tratament cu antibiotic.dar am mai facut dupa aceea un drum la un prof.dr orl.diagnostic de reflux gastric.[am avut si o raguseala asociata cu expectoratii ce se rupeau foarte greu, curate sticloase].dopa un tratament cu antiacide senzatia in gat a disparut dar respiratia ingreunata a continuat.dupa un timp am inceput sa simt usoare usturimi in nas si o presiune in nas de parca as fi primit o lovitura in nas.de doua saptamani insa acest simptom s-a accentuat cu puternice usturimi pe nara stanga cu dureri de cap puternice, cu ochi in presiune mai ales stangul si dureri spre ureche.am fost la control si mi s-a dat un tratament cu aerius.modafen, spray nazal biorinil.dupa o saptamana a mai cedat usturimea in nas dar la urechea stanga in spatele lobului a aparut o umflatura chiar langa mandibula.amdureri de cap si ameteli.va rog sa comenati aceasta simtomatologie fiind ingrijorat de aparitia acestei tumefactii pe fondul rinitei.mentionez ca senzatia de lipsa de aer este mai usoara dar am dureri de cap destul de serioase.multumesc!
0
14-02-2012, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi 2 probleme separate
1 care tin ede neurologie si dereglari de circulatie cerebrala
2 care tine de ORL
trebuie facut o radiografie SAF... de vazut starea sinusurilor
si o Ecografie la acea formatiune
un consult ORL.. endoscopic a cavitatii nazale si ami cu seama a rinofaringelui
0
22-02-2012, ora 18:03
marculescu d
Nu este medic/terapeut
marculescu d
dle.doctor in sfarsit am facut o radiografie SAF ca sa pot raspunde cerintelor dvs.raspunsul este :reducere omogena a transparentei SAF, iar diagnostic pus la a treia consultatie[cam mult ] este rinosinuzita acuta.mi s-a prescris 10 zile de augumentin de 1gr. diclofenac 1zisi unpreparat de pus picaturi in nas.Acum mie mi s-a parut ca este nevoie inca sa va cer parerea deoarece am sesizat o oarecare indiferenta pe care nu o mai explic ca nu are rost.despre umflatura de langa ureche nu va spun nimic pentru ca s-a retras.doar ca respir greu, pe nara stanga simt usturime pana pe gat aproape sdica in spatele palatinului.urechi putin sub presiune mai ales pe partea stanga si o oarecare sensibilitate in in zona unde ar fi trebuit sa am dinti dar am proteza.cap difuz vedere afectata si uneori ameteli.la inspiratie pe nara stanga simt aerul ca un fir rece si intepator.Va rog sa analizati si recomandati.am tot studiat aici alte afectiuni si cred ca puteti sa reccomandati !ceea ce m-a facut sa insist este starea prelungita si lipsa de reactie a medicului la care sm fost.oarecum acum 10 zile situatia parea afi mai rea ca acum.dar parca simtomele merg in cerc.va multumesc pentru ceea ce faceti aici online pentru mai ales romanii care au nevoie de ajutor nefiind in tara.din severin sanatate pentru toti.
0
22-02-2012, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in organism toate organele sunt legate intre ele si multe din simptome sunt influentate de problemele de la distanta
ca exemplu.. senzatia de usturime in nas si rinofaringe.. poate fi legata de o problema gastrica
in acest caz se imune si un regim strict alimentar
durerea si umflatura de langa ureche.. poate fi legata de o problema dentara ( posibil sub lucrare pe ace parte)
aici se impune o radiografie la radacina dintilor oe acea parte
din punc de vedere ORL
la tratamentul administrat
puteti face inhalatii, aromoterapie, spalaturi nazale...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •