Operatie cornete cu laser

17-06-2009
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
d-le doctor, deoarece deviatia de sept nu era majora, medicul a considerat indicat sa fac doar interventia de micsorare de cornete cu laser. La cateva ore dupa interventie, mi s-a infundat ingrozitor nasul, mult mai rau decat era inainte. Mi s-a recomandat o alifie TANIM, dar nicun rezultat..voi reusi sa respir normal in viitorul apropiat? Si inca ceva, va rog, aceasta rinita cronica hipertrofica sa fie cauzata oare de aceasta deviatie de sept care nu este majora si care nu necesita operatie dp pararea medicului? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs, deoarece chiar nu mai pot respira deloc.
8 comentarii
0
17-06-2009, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e normal ca mucoasa nazala sa aiba o reactie inflamatorie dupa un traumatizm!!!!

Trebue sa mergeti periodic la medicul care va operat.. sa faca anemizari a mucoasei!
pentru a evita sinechii intranazale!
0
18-06-2009, ora 13:32
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Va multumesc mult pt raspuns..urmeaza sa merg peste o saptamana la control..Cu nara stanga, cu care respiram si inainte destul de bine, e in regula..in schimb nara dreapta e continuu foarte infundata..uitandu-ma am observat ca nu exista nici macar acum dp interventie acel spatiu in cornet prin care sa treaca aerul, spre deosebire de nara stanga unde exista acest spatiu, chiar prea mare as zice...de ce oare? Va rog mult sa imi raspunde ca sunt foarte ingrijorata..multumesc din suflet!
0
19-06-2009, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa puneti olint inparte dreapta.. pana nu se desfunda bine.. si curatati bine nasul.
daca nu se desfunda nici asa.. tre sa mergeti mai repede la comntrol!
0
21-06-2009, ora 00:06
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
va multumesc mult.imi curat nasul de multe ori pe zi, si totusi nu respir bine pe acea nara...la control voi merge miercuri, pana atunci ma chinuiesc cu alifie. E nevoie oare de o a2a interventie la nara respectiva sau ce mai pot face ca sa respir normal? Chiar mi-am pierdut orice speranta pt ca mi se infunda si urechea dreapta din aceasta cauza.
0
21-06-2009, ora 10:25
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
astazi m-am trezit cu o usturime mare in nara stanga, iar dreapta infundata din nou..va rog, ajuntati-ma cu un sfat..pt k la control tb sa merg de abia miercuri si nu stiu ce sa mai fac.multumesc
0
21-06-2009, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vit A uleioasa.. administrata in nas cate 5 pic la 6 ore.. o sa diminueze senzatia de arsura!
0
22-06-2009, ora 13:04
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
va multumesc...si in nara dreapta, cea vesnic infundata? Va rog frumos...de ce nu se desfunda si aceasta deloc?
0
11-01-2010, ora 02:35
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
brianna me te rog mult sa -mi spui daca te-a ajutat laserul acu dupa 6 luni.eu am facut coblatie in Sua o poti vedea pe internet ytube.dar e o minciuna...m-a ajutat 4 luni si atit sint ca inainte.acum sint la 15 luni de la coblatie si sint ca inainte.porcarie.si am si arsusi in nas.cin nu e umiditate...in aer mor de arsuri si congestie ca inainte.as vrea sa incerc si eu laser.dar inainte nu am avut arsuri cel putin.numai congestie.coblatia mi-a adus si arsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •