Condiloame... nici nu stiu cu ce sa ma dau. Ajutati-ma!

03-01-2010
Kitty_30
Nu este medic/terapeut
Kitty_30
Am scris la subiectul Condiloame pe uretra si am asteptat cu nerabdare un raspuns. Am fost si la un medic ginecolog care mi-a spus ca nu am condiloame si mi-a dat Aciclovir. Medicul urolog spune ca am condiloame si mi-a dat Wartec. Nici nu stiu cu ce sa ma dau. Am vizualizat multe imagini pe net, dar nu prea imi dau seama ce am eu.
5 comentarii
0
04-01-2010, ora 17:14
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
mergi si la un dermatolog bun sa-ti vezi ce parere are. Eu ti-am raspuns la celalalt subiect. Daca e vorba de HPV, faci tratamentul corect. Aciclovir-ul pe care ti l-a dat ginecologul e pentru herpes, deci asta crede ca ai. Daca vrei sa faci putina lumina in situatia asta, poti apela la analize. Din sange aflii daca e herpes, iar pentru HPV trebuie sa faci genotiparea HPV (recoltarea se face ca la Papanicolau), o analiza care costa 250-500 lei, in functie de laboratorul unde o faci.
0
05-01-2010, ora 15:33
Kitty_30
Nu este medic/terapeut
Kitty_30
Va multumesc mult pt sfaturi. Am fost deja la 2 medici ginecologi in Bucuresti si amandoi au spus ca acestea sunt condiloame, nu herpes. Nu am facut inca nici o analiza, dar eu sper sa fac acea analiza HPV saptamana viitoare. Insa nu mi-a dat nici unul nimic pt cresterea imunitatii. Trebuie doar sa ma dau cu Wartec si sa iau Urinex si Vesicare.Este necesar sa merg si la dermatolog? In Pitesti nu prea am la cine.
0
05-01-2010, ora 19:42
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
dermatologul are si el experienta in astfel de boli, mai ales ca e zona lui, mai mult decat a ginecologului. De aceea, ma gandesc ca un bun profesionist ar putea sa te diagnosticheze corect (eu am crezut ca am condiloame dar ginecoloaga a spus cu fermitate ca nu asta e, iar dermatoloaga, dupa ce s-a uitat cu atentie, a confirmat ca nu sunt de la HPV). Daca vrei, iti pot recomanda 2 doctorite pe dermatologie in Bucuresti, ma gandesc ca nu esti foarte departe, poti veni si pleca cu trenul in aceeasi zi.
0
07-01-2010, ora 21:14
Kitty_30
Nu este medic/terapeut
Kitty_30
Dati-mi va rog numele celor doua doctorite si unde as putea sa le gasesc. Poate au cabinete particulare si le pot contacta mai usor. La Bucuresti pot ajunge destul de repede, dar macar sa ma duc la un profesionist.
0
08-01-2010, ora 10:26
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
dr Rozalia Olsavszky, o gasesti la Clinica de dermatologie Colentina si la 2 cabinete particulare (http://www.dermestet.ro/contact.php)
si dr Alexandrescu Simona, la MedCenter
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  •