Cum se face radiofrecventa?

08-11-2011
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
Am facut azi radiofrecventa pt hipertrofie de cornete, mi-a bagat in nas vata imbibata cu anestezic, dupa aceea mi-a facut injectie in cornete si m-a apucat o durere si un huruit puternic in ceafa, in urechi, spre ochi (este normal asta ?????) m-am speriat rau, dupa un sfert de ora zgomotul ciudat, huruiala s-a dus, nu m-a mai durut capul, eram ametita, sedata, molesita, doctorul mi-a bagat in nas aparatul pt radiofrecventa, de cate 2 ori in fiecare nara si in 2-3 minute cred, a terminat. mi-a curs sange si dupa. Asa de repede se face o radiofrecventa? Se baga sonda aia in nas cateva secunde si gata?
14 comentarii
0
08-11-2011, ora 17:14
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
Mi-a dat sa iau zitromax, omeprazol si sa ma spal cu apa cu sare.Tot imi curge sange si am nasul infundat.
Cad pot simti vreo schimbare?
E posibil sa creasca din nou cornetele? Mi s-a spus ca este rinita alergica hipertrofica. Toata viata am tot luat antialergice, sprayuri nazale, etc, dar fara nici un fel de efect.
0
08-11-2011, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. reactia de durere si huruit in ceafa a put sa fie de la xilina care a ajuns in circuitul sangvin si a crescut tensiunea arteriala.
2. Aparatul de radiofrecventa este acelas pentru foarte multe specialitati si pentru multe operatii, pensa care se foloseste la el..este acea care face diferenta.+ diferenta poate face Mana si ochiul chirurgului !
Personal folosesc o pensa bipolara ( ca o furculita cu 2 ace ( dinti), ( electrozi ) ( Cum arata acea pensa? cate ace avea 1 sau 2 )
la pensa bipolara ( cu 2 electrozi).. in momentul iesirii din cornet.. se actioneaza cateva secunde si se cauterizeaza vasele sangvine. aces fapt evita sangerarea.
posibil sa facut actiune cu radiofrecventa cu o pensa monopolara, cu un singur electrod, in acest caz.. rezultatul nu este pe moment si o sa dureze cam 3 saptamani pana la vinedecare
e bine sa mergeti periodic la control pentru anemizare a cornetelor nazale..
0
08-11-2011, ora 23:18
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
Va multumesc pt raspuns. Asa e, avea o pensa monopolara, un bat cu un singur capat pe care tot il imuia intr-o sticluta cu un lichid.
Nu mi-a spus de anemizare... In ce consta si de cate ori va trebui sa o fac?
In legatura cu Zitromaxul, mi-a dat o schema:in prima saptamana 3 pastile:marti, miercuri si joi, in a doua saptamana alte 3 pastile marti, miercuri si joi. Cum e bine sa iau Zitromaxul?
0
09-11-2011, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare medic are viziunea lui, Gandirea clinica si metoda de tratament proprie.
tratamentul acesta este specific pentru o rinita asociata si cu sinuzita cronica
0
09-11-2011, ora 11:23
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
am amigdalele pline cu cripte si cu puncte albe, dar nu mi-a facut criptoliza
ce este anemizarea cornetelor nazale?
0
09-11-2011, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
s epoate face si radiofrecventa pe amigdale.. la 1 luna dupa ce se vindeca nasul
anemizarea este administrarea unui medicament vazoconstrictor pe un pasament lasat in nas 10 minute.. pentru amicsora cornetele in volum
0
09-11-2011, ora 13:35
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
Un alt doctor imi daduse sa fac tomografie la nas si sa ma spal cu apa de mare, dar am fost la altul care m-a operat fara nici o tomografie, si care mi-a spus ca tusea poate fi din cauza refluxului si mi-a dat omeprazol.Cum sa fac cu tusea cronica si expectoratia pe care o am de ani de zile? Am senzatia ca mi se scurg mucii in gat si expectorez.. Dvs ce spuneti? Mai are rost sa fac tomografia daca m-am operat deja?
IMUNOGLOBULINA E TOTAL -180 iar valoarea normala este mai mica de 120.
0
09-11-2011, ora 13:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
tomografia se face in cazuri grave cand nu se poate pune un diagnostic prin consult sau radiografie SAF
0
09-11-2011, ora 13:47
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
IMUNOGLOBULINA E TOTAL mi-a iesit mare 180 iar valoarea normala este mai mica de 120. Are vreo legatura cu rinita alergica?
0
09-11-2011, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.medcenter.ro/pentru-tine/ghidul-sanatatii-tale/dictionar-de-analize-medicale/i/ig-e-total/
0
09-11-2011, ora 14:32
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
va multumesc pt raspunsuri.
Sunteti cel mai bun doctor otorinolaringolog.
0
09-11-2011, ora 21:00
ana40
Nu este medic/terapeut
ana40
Nu am avut niciodata miros. Lipsa mirosului de la ce poate fi?
0
17-11-2013, ora 13:38
lilienache7@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lilienache7@yahoo.com
Buna ziua.Am si eu o intrebare pentru domnul doctor, M'am operat in septembrie la Bucuresti la o clinica renumita, la un doctor foarte cunoscut.Criptoliza cu laser se numeste operatia, toate bune si frumoase.dupa ani de suferinta in care nu reuseam sa inteleg ce problema am am descoperit ca am o amigdalita cronica criptica si am hotarat sa fac operatia si asa am reusit sa am si eu o viata normala.Din pacate dupa doua luni de la operatie au reaparut aceleasi probleme de dinainte.SUNT DISPERATA SI INGROZITA, numai inteleg nimic, , daca am fost operata de ce au reaparut aceleasi probleme.daca stie cineva si poate sa ma ajute cu un sfat, ce ar trebui sa fac.Tin sa precizez ca aceste probleme imi afecteaza foarte mult viata de zi cu zi.Va rog ajutati'ma cu un sfat, sunt disperata ca nu stiu ce sa fac.Multumesc anticipat.
0
17-11-2013, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am i teles care sunt problemele?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •