pt. dr. Marius Uscatu

15-06-2009
msiscj
Nu este medic/terapeut
msiscj
Multumesc pt raspunsul promt.
Am intrerupt tratam cu Metotrexat pt ca am prezentat efcte advese gastrice: vomitam, stare permanenta de greata...- in final n-am avut de ales.
Si apoi ar mai fi un lucru important: personal fiind medic n-am prea inteles cum pe baza unei tumefieri articulare si cu toate analizele normale poti pune un dg.atit de serios ca poliartita reumatoida si sa recomanzi un tratament atit de toxic. Personal nu prea cred ca este poliartrita reumat.
Totusi m-ar interesa care este pozitia d-ra pt: cum ar trebui sa procedez cit m. corect in urmatoarea situatie: de aproximativ 2-3 sapt. am sesizat ca in timpul mersului apare in regiunea genunchilor un zgomot asemanator cu "scirtiitul parchetului" care nu este permanent, dar frecvent. Ulterior am remarcat ca acest zgomot apare si in momentul in care efectuez genoflecsiuni sau cind ma asez. Banuiesc ca cel mai util ar fi sa fac repede un RMN si cu acel rezultat sa merg la un ortoped sau cum ar trebui sa procedez? La ce afectiune sa ma gindesc? Este f. grava aceasta simptomatologie? Banuiesc ca e ceva legat de productia insuficienta al lchid. sinovial. Am inceput sa urmez trat. cu Artrostop, dar nu vad nici o ameliorare.
Multumesc.
1 comentarii
0
15-06-2009, ora 23:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg,
Va voi raspunde din nou punctual:
- toate simptomele mentionate de D-voastra sunt tipice in poliartrita (reumatoida sau nu). Nu este vorba despre productia de lichid sinovial ci de sinovita tipica proliferativa. Diagnosticul de pune pe baza criteriilor ARA, deci nu prea incape indoiala...
- RMN-ul este complet inutil in cazul D-voastra, el fiind mai degraba util in patologia coloanei vertebrale, cerebrala etc. Credeti-ma, in experienta mea franceza de peste 3 ani in clinici renumite, nu am vazut vreodata o prescriptie de RMN in poliartrita.
- inteleg ca va este comod psihologic sa negati prezenta poliartritei. Credeti-ma insa, este infinit preferabil sa adoptati tratamentul de fond in absenta factorului reumatoid decat sa lasati articulatiile sa se degradeze in absenta tratamentului. Este conduita "gold-standard" in tarile civilizate (occidentale), respectiv a considera orice poliartrita drept una reumatoida timp de multe luni. Uneori analizele se pozitiveaza dupa circa 3-4 ani.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.