zgomot asemanator cu scartiitul parchetului

15-06-2009
msiscj
Nu este medic/terapeut
msiscj
Buna ziua.
Domnul doctor, Va rog sa ma ajutati cu un sfat: cum ar trebui sa procedez cit m. corect in urmatoarea situatie: de aproximativ 2-3 sapt. am sesizat ca in timpul mersului apare in regiunea genunchilor un zgomot asemanator cu "scirtiitul parchetului" care nu este permanent, dar frecvent. Ulterior am remarcat ca acest zgomot apare si in momentul in care efectuez genoflecsiuni sau cind ma asez. Banuiesc ca cel mai util ar fi sa fac repede un RMN si cu acel rezultat sa merg la un ortoped sau cum ar trebui sa procedez? La ce afectiune sa ma gindesc? Este f. grava aceasta simptomatologie? Banuiesc ca e ceva legat de productia insuficienta al lchid. sinovial. Am inceput sa urmez trat. cu Artrostop, dar nu vad nici o ameliorare.
Din APP: - din 2007 artroza la nivelul deg.IV articulatia metacarpofalang. MBS sting, pt care am facut investigatii si desi toate au fost in limite normale s-a pus totusi Dg de poliartrita reumatoida. Articulatia respectiva uneori se tumefia si din cauza algiei miscarile erau limitate la nivelul inelarului stg, apoi tumefactia remitea, dar niciodata complet. Am urmat trat. antireumatic initial cu Sulfadelazine + Prednison, apoi cu Metrotrexat + Medrol, insa la ambele am renuntat din cauza efectelr adverse de geneza gastrica- gastrita ulceroasa. RMN la nivelul minii stg: importanta colectie lichidiana la nivelul artic. metacarpofalang. deget IV. Inflamatia sinovialei articulatiilor interfalangiene proximale degetele II- V.
Momentan nu mai urmez nici un tratament medicamentos, probabil ma voi axa pe reflexoterapie, acupunctura si homeopatie;
- din 1 mai 2009 prezint o miozita la nivelul mm. sternocleidomastoidian stg cu us implicare si a mm. trapez: limitarea miscarilor de lateralizare a capului in reg. cervicala cu dureri accentuate in partea post. cervicala, pt. care am urmat trat. cu antiinflamatoare per/os si unguent Diclofenac local, crema Artrofit - sare de basna, Clorzoxazon, dar durerea a cedat f. greu si nu complet, pt ca dupa o perioada relativ libera sa reapara RMN cervical pune in evidenta: volum crescut al mm. sternocleidomastoidian dr.
Domnul doctor, ce parere aveti?
Si inca o intrebare: dupa cite stiu RMN este o metoda de examinare neinvaziva, dar totusi cit de des pot fi efectuate. Personal am facut deja 2 RMN-uri la interval de 5 luni, oare este nociv daca mai fac inca unul acum sau ar trebui sa fac o pauza?
P.S. de aproximativ 1, 5 ani frecventez sala fitness, acum am fost nevoita sa intrerup practicarea sportului.
Multumesc pt timpul acordat. Astept raspunsul d-voasta.
34 comentarii 12 Înainte ›
0
15-06-2009, ora 22:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
- RMN-ul este costisitor dar complet inutil in cazul D-voastra; ce v-ar putea aduce in plus RMN-ul fata de ceea ce deja stiti, respectiv prezenta unei poliartrite?
- poliartrita de care suferiti, fie ea de tip reumatoid (seropozitiva) sau nu (seronegativa) este o boala foarte serioasa, ce necesita tratament de fond, sustinut, pentru tot restul vietii.
- abandonarea tratamentului de fond va duce la distructii articulare ireversibile. Cand veti constientiza aceasta problema va fi deja tarziu, ajungand in stadiul caruciorului rulant sau al cavalcadei interventiilor chirurgicale (fiecare sold, umar, genunchi si cot trebuie schimbat, picioarele operate, mainile operate, coloana cervicala operata etc). Aveti deplina libertate de a va gestiona propria sanatate, puteti s-o distrugeti linistit renuntand la tratament, numai ca trebuie s-o faceti in deplina cunostinta de cauza. Este oare cazul???
- nu neg utilitatea unor tratamente paralele precum cele mentionate de D-voastra, cu singura conditie sa fie efectuate in paralel cu tratamentul de fond, de genul Metothrexat-ului.
Puteti citi informatiile de pe acest site, apropos de poliartrita reumatoida (la capitolul de Boli de pe forum...)
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-06-2009, ora 23:03
msiscj
Nu este medic/terapeut
msiscj
Multumesc pt raspunsul promt.
Am intrerupt tratam cu Metotrexat pt ca am prezentat efcte advese gastrice: vomitam, stare permanenta de greata...- in final n-am avut de ales.
Si apoi ar mai fi un lucru important: personal fiind medic n-am prea inteles cum pe baza unei tumefieri articulare si cu toate analizele normale poti pune un dg.atit de serios ca poliartita reumatoida si sa recomanzi un tratament atit de toxic. Personal nu prea cred ca este poliartrita reumat.
Totusi m-ar interesa care este pozitia d-ra pt: cum ar trebui sa procedez cit m. corect in urmatoarea situatie: de aproximativ 2-3 sapt. am sesizat ca in timpul mersului apare in regiunea genunchilor un zgomot asemanator cu "scirtiitul parchetului" care nu este permanent, dar frecvent. Ulterior am remarcat ca acest zgomot apare si in momentul in care efectuez genoflecsiuni sau cind ma asez. Banuiesc ca cel mai util ar fi sa fac repede un RMN si cu acel rezultat sa merg la un ortoped sau cum ar trebui sa procedez? La ce afectiune sa ma gindesc? Este f. grava aceasta simptomatologie? Banuiesc ca e ceva legat de productia insuficienta al lchid. sinovial. Am inceput sa urmez trat. cu Artrostop, dar nu vad nici o ameliorare.
Multumesc.
0
15-06-2009, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg,
Va voi raspunde din nou punctual:
- toate simptomele mentionate de D-voastra sunt tipice in poliartrita (reumatoida sau nu). Nu este vorba despre productia de lichid sinovial ci de sinovita tipica proliferativa. Diagnosticul de pune pe baza criteriilor ARA, deci nu prea incape indoiala...
- RMN-ul este complet inutil in cazul D-voastra, el fiind mai degraba util in patologia coloanei vertebrale, cerebrala etc. Credeti-ma, in experienta mea franceza de peste 3 ani in clinici renumite, nu am vazut vreodata o prescriptie de RMN in poliartrita.
- inteleg ca va este comod psihologic sa negati prezenta poliartritei. Credeti-ma insa, este infinit preferabil sa adoptati tratamentul de fond in absenta factorului reumatoid decat sa lasati articulatiile sa se degradeze in absenta tratamentului. Este conduita "gold-standard" in tarile civilizate (occidentale), respectiv a considera orice poliartrita drept una reumatoida timp de multe luni. Uneori analizele se pozitiveaza dupa circa 3-4 ani.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-07-2009, ora 17:40
clara_carmen
Nu este medic/terapeut
clara_carmen
Buna ziua am si eu o intrebare.Eu am poliartita reumatoida pot beneficia de ajutor social daca nu am lucrat pana acuma cu carte de munca si acuma stau de 4 ani acasa din cauza boli pt ca sunt zile care abia ma deplasez mi-a spus si mie o doamna asistenta ca pot beneficia de un ajutor mentionez ca nu am decat 32 de ani.Va multumesc
0
04-07-2009, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna...trebuie sa va adresati autoritatilor locale.sau Comisiei de Stat pentru persoane cu Handicap.Cu deosebita stima,.
Dr. Marius Uscatu.
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-08-2009, ora 16:05
eddyalyn
Nu este medic/terapeut
eddyalyn
buna ziua Domnule Doctor am o problema am 17 ani practic rugby de performanta sunt si la lotul national dar am o problema cu inaltimea am fost la doctor mi-am facut ecografie la mana stanga iar doctorul mi-a spus ca mai am ceva cartilaj de crestere sunt aproape cel mai mic din echipa asta dezavantajeaza acel domn doctor la inceput imi promisese ca imi da niste exercitii fizice si tratament dar nu mi-a dat ajutatima va rog din suflet va multumesc
0
15-09-2009, ora 10:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu trebuie nicicum sa fortati cresterea si nici stoparea ei. Nu trebuie sa apelati cumva la vreun fel de medicamente (anabolizante). Lasati natura sa-si vada de treaba, veti creste atat cat va fi necesar, nu avem nimic de facut in acest sens.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-02-2010, ora 15:37
andrei_onita
Nu este medic/terapeut
andrei_onita
am un copil de 10 ani, care face fotbal si de cate ori vine acasa il dor calcaiele, care poate fii cauza, are si platfus se poatte din aceasta cauza.
0
07-02-2010, ora 15:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre maladia Sever (o soteocondroza de crestere, ce apare la nivel calcanean ppsterior la baietii de 9-12 ani, mai ales la cei sportivi), care apare tipic la aceasta varsta.
Pana la consultul ortopedic trebuie sa opreasca imediat orice forma de sport. Daca se confirma, tratamentul este acelasi, respectiv repausul sportiv absolut pe o perioada de 2-24 luni.
Consultati un ortoped pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 17:14
andrei_onita
Nu este medic/terapeut
andrei_onita
va multumesc frumos
0
07-02-2010, ora 23:28
eddyalyn
Nu este medic/terapeut
eddyalyn
domnule doctor va multumesc pentru raspuns dar tot am o nedumerire.cum explicati ca 2 prieteni de ai mei au fost la un doctor de specialitate ca a dnv (ortopedie) le-au dat un anumit tratament si unul dintre ei cam intrun an a luat 8 cm la 17 ani. iar celalalt nu l-am intrebat dar sunt amandoi foarte inalti si erau de inaltime ca mine. nu stiu eu totusi cred ca nu trebuie sa lasi totul de la sine e ca si cum trece timpul pe langa tine.e ca si cum spun timpul trece si le rezolva pe toate dar el doar trece.
0
07-02-2010, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sigur, exista hormonii de crestere, insa nu v-as sfatui sa apelati la ei...si, din cate stiu, sunt total proscrisi in lumea sportului...chiar daca, inca de pe vremea campionilor olimpici est-germani, chinezi sau rusi, se foloseau pe scara larga...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-02-2010, ora 15:24
eddyalyn
Nu este medic/terapeut
eddyalyn
sa fim seriosi parerea mea sa iesi un campion iti trebuie steroizi sa fac o mica paranteza la rugby colegii mei de la lot mai ales cei dupa gramada knd ne luptam acolo eu dupa 15 minute gafai iar ei abia se incalzesc.si vb ce cei care stiu sigur ca baga cel putin un steriod.da la varsta de 17 18 ani provoaca mari probleme metabolismu dereglari hormonale etc.dar in lumea rugbyului la nivel mondial se iau 80 de minute nu rezisti cu nici un supliment alimentar si daca rezisti poate sa faci exces si sa fie la inceput un supliment dupa 2 sapt deja numai are efect. si credeti ca acesti prieteni ai mei cu acei hormoni au luat atat de mult? bine nu e de mirare de ce rusii in anii 50 stapaneau lumea sportului doar ei lau inventat
0
08-02-2010, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum aveti dreptul sa ma contraziceti, asa aveti dreptul sa dispuneti cum doriti de corpul D-voastra, inclusiv sa va "transformati" cu acesti steroizi anabolizanti.
Parerea mea este ca nu merita sa va distrugeti organismul, insa poate conteaza prea putin parerea mea in randul "sportivilor".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 12:54
eddyalyn
Nu este medic/terapeut
eddyalyn
dnule doctor eu ma gandeam tot asa la cv de genu la niste hormoni sa pot sa iau in inaltime si in masa nu stiu dnv ati prescris la cnv un tratament si a avut rezultate cu acesti hormoni
0
09-02-2010, ora 13:22
andrei_onita
Nu este medic/terapeut
andrei_onita
buna ziua! v-am mai scris in legatura cu copilul meu de 10 ani care il dor calcaiele.am fost la medic si i-a facut film si la diagnosticat cu calcanea si a spus sa nu faca timp de o luna nici un fel de sport, dar nu mi-a dat nici un fel de tratament si nici o explicatie.va rog imi puteti da dv vreo explicatie ca nu mai stiu ce sa fac caci pe copil il dor calcaiele. va multumesc!
0
09-02-2010, ora 14:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru "eddyalyn": hormonii la care va referiti sunt faimosii anabolizanti, care au omorat sau distrus vietile atator sportivi. Altceva nu exista. Aveti dreptul de a opta: sa va distrugeti sau ramaneti normal.
Pentru "andrei_onita": asa cum va precizam mai sus, este vorba despre o tulburare de crestere, maladia Sever (osteocondroza calcaneana posterioara). Tratata corect, adica repaus sportiv total intre 3 si 12 luni, nu lasa nici un fel de sechele. Nerespectarea repausului sportiv strict poate genera consecinte grave.
Este singura solutie cunoscuta, iar daca nu reusiti sa convingeti copilul exista si solutia imobilizarii gipsate pentru 6-12 saptamani, dar ar fi pacat sa lipseasca de la scoala.
Prin urmare, evitarea totala si absoluta a oricarui sport pe timpul cat durerile calcaneene persista, fie ca inseamna 2 luni sau 2 ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 23:33
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Buna ziua!
Sunt sportiv de performanta din Bacau.Practic tenis de camp si intr-o zi la un antrenament m-am incalzit putin vreo 5-10 minute apoi am inceput sa joc bat mingea.Dupa un timp am inceput sa joc pe puncte si cand la o minge m-a prins pe picior gresit si cand sa schimb directia am simtit o durere in zona lombara in partea dreapta.Nu m-am oprit si am continuat sa joc dar durerea devenea tot mai tare.
A doua zi m-a dus iarasi la antrenament si de data asta m-am incalzit foarte bine si la fel cand sa schimb directia foarte repede m-a luat din nou durerea.In seara aceea m-am dat cu FastumGel si mi-a trecut ceva timp.Dar dupa cateva ore iarasi am inceput sa simt durerea dar de data asta nu a fost atunci cand joc tenis ci pur simplu cand merg normal ma doare si parca mi se blocheaza piciorul.
Si nu stiu ce am??Nu stiu cum sa scap de durere??Culmea e ca atunci cand fac streching in zona lombara nu ma doare deloc.Doar atunci cand merg normal sau cand alerg in fata sau in spate ma doare.
Imi puteti da o explicatie sau daca ati mai intalnit cazuri de genul acesta, va rog frumos!
Va multumesc!
0
09-02-2010, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
D-voastra descrieti o suferinta de tip radicular (hernie de disc). Poate exista si o cauza traumatica (spondilo-listezis).
Este necesar un consult la un neurochirurg bine familiarizat cu problematica coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 23:58
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Buna seara!
Nu ppoate fi vorba de o intindere sau o contractura pentru in momentul de fata eu nu mai simt aceeasi durere ci doar ma jeneaza putin deoarece astazi am stat in casa la orizontala mai mereu si nu m-am dus nici la scoala si nu am sa ma duc nici maine pt ca mie frica nu cumva sa ma ia durerea din nou.
Am cautat pe internet sa vad ce inseamna spondilo-listezis si din cate am citit m-am cam speriat si nu cred ca am o alunecare inspre in fata a unei vertebre in raport cu vertebra subiacenta.
Probabil incerc sa gandesc pozitiv!
0
10-02-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Realmente nu este nevoie sa va speriati!
Este suficient un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2010, ora 00:09
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Multumesc frumos! Am inteles.Maine am sa ma duc sa consult un neurochirurg!
0
11-02-2010, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-02-2010, ora 22:17
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Buna seara!
Am consultat un ortoped tamar de vreo 40 de ani si am facut o radiografie nu am avut nimic la oase sau la articulatiile vertebrelor si mi-a zis ca am intindere de ligamente.Mi-a spus sa stau 3 saptamani pe banca fara sa fac vreun efort fizic dar dupa 12 zile sa ma duc la kinetoterapie.
Eu am aproape 17 ani si doctorul ortoped a spus ca nu are foarte mare experienta in medicina sportivilor.Mie mi s-a parut cam mult 3 saptamani.Imi mai spusese sa iau DICLOFENAC pastile si sa fac masaj cu FastumGel.Acuma in momentul de fata ma simt foarte bine dar doctorulm mi-a spus ca dupa cateva zile o sa ma simt mai bine dar in locul respectiv o sa am niste "descarcari electrice" care inseamna ca nu s-a vondecat complect ligamentul.
Dar m-am duc acasa si m-am gandit mai mult si am zis ca am 17 ani si duc o viata cam sanatoasa si am puterea sa ma refac mai repede!
Imi puteti da vreun sfat ce sa fac sau ce parere aveti ??
0
11-02-2010, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este teribil de greu sa ne pronuntam, si asta din motive de ordin deontologic.eu va sfatuiam sa mergeti la neurochirurg din simplul motiv ca in Romania de patologia coloanei vertebrale se ocupa, in 99% dintre cazuri, medicul neurochirurg, prin urmare experienta este mai mare pe aceasta patologie.
De obicei o problema lombara necomplicata (fara fractura sau listezis) necesita nu 3 saptamani, ci vreo 6.
Sportul de performanta nu prea inseamna "viata sanatoasa", ci o simpla suprasolicitare a organismului, de cele mai multe ori urmata de probleme osteo-articulare la varste tinere...Chiar daca este vorba despre profesionism sau amatorism, sportivul de performanta trebuie sa fie instruit si pregatit asupra acestor consecinte asupra sanatatii sale...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-02-2010, ora 22:36
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Sunt constient de aceste lucruri ca imi suprasolicit organismul.Am mai avut si alte accidentari de exemplu in 2007 la sfarshitul lunii iunie am facut o leziune musculara exact sub posteriorul drept si a trebuit 2 saptamani de fizio-terapie si dupa un an tot la sfarsitul lunii iunie am facut o recidiva si iarasi am facut fizio-terapie timp de 2 saptamani.Am mai avut 2 entorse pe fiecare glezna dintre care la o glezna a trebuit sa-mi pun ghips timp de 5 zile.Si am avut si alte accidentari dar asta este dupa un an si jumatate in care nu am avut nicio problema musculara sau osoasa.
0
11-02-2010, ora 23:11
tenis23
Nu este medic/terapeut
tenis23
Buna seara!
Ma scuzati ca va deranjez din nou dar din intamplare v-am vazut un comentariu de mai sus spunand ca conteaza prea putin parerea dumneavostra in randul sportivilor.
Nu este adevarat orice parere de la oricare medic conteaza pentru orice sportiv fie el de rugby, fotbal, tenis de camp, etc.Noi sportivii tot timpul ne gandim cum sa evoluam pe zi ce trece, cum sa ne perfectionam, ce trebuie sa facem ca sa ajungem acolo si unii dintre noi uitam de sanatate, ca acel medicament ne poate face rau mai tarziu si chiar sa murim.
Eu sincer sa fiu pe cuvantul meu de onoare ca doar o data in viata mea luat ceva pe gura ca sa-mi dea energie ca pur si simplu nu mai puteam.Si acel lucru era un RedBull care este interzis sportivilor si ce am simtit in meciul acela era ca inima imi batea foarte tare nu stiam ce-i cu mine???
Am zis ca nu o sa mai beau sau sa iau pastile care imi forteaza organismul.Am mai luat niste vitamine de forma Kruker(cred ca asa se scrie) erau 100 de pastile si se lau o data pe zi.
0
11-02-2010, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este minunat ca ati inteles efectul nefast al dopajului.
Eu nu am nimic impotriva sportului sau sportivilor. Singura problema este ca, atunci cand se incepe sportul de performanta in copilarie, nu se aduc la cunostinta parintilor sau copiilor efectele profund nefaste ale sportului de performanta, pentru a judeca si a opta in deplina cunostinta de cauza.
Eu va doresc succes maxim, minimum de accidente si maximum de satisfactii!!
Cu stima,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2010, ora 17:57
roda
Nu este medic/terapeut
roda
Buna ziua d-nule doctor Marius Uscatu,
Ma numesc Rodica Buta, am 46 de ani si de citiva ani am probleme cu picioarele, mai bine zis cu talpile. Am fost, pe rind la, reumatolog, ortoped, chirurg, neurolog, am facut analize, am facut si un RMN la coloana dar nimeni nu a gasit cauza problemelor mele. Fiecare medic in parte mi-a spus ca din punctul lui de vedere nu am nimic si nici unul nu a stiut unde sa ma mai indrume.Va descriu simtomele poate ma puteti ajuta dvs.Durerea cea mai puternica este la piciorul drept chiar sub ultimile doua degete(la radacina lor), daca mi se intimpla sa calc pe o pietricica cu zona dureroasa simt ca si cum m-ar curenta din picior pina in creier.Durerea este aproape tot timpul, de multe ori chiar si noaptea.Talpile imi sunt fierbinti tot timpul, si foarte des mi se si umfla picioarele.Mai rar durerea se transmite si la calciie.Multumesc pentru timpul acordat, si astept raspunsul d-voastra.
0
10-03-2010, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Durerile descrise de D-voastra (metatarsalgii) au cateva zeci de cauze, de la unele intrinsec mecanice ( ce tin de arhitectura si biomecanica antepiciorului) si pana la unele vasculare (arteriopatie obliteranta), metabolice (diabet), reumatologice (poliartrita reumatoida sau nu), neurochirurgicale (hernie de disc). etc.
Problema nu sta in analize, investigatii, RMN-uri sau altceva, ci mult mai simplu, intr-o consultatie specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Genunchi care „trosnesc” - un posibil semn de osteoartrită
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • De ce trosnesc articulațiile? (cauzele posibile ale zgomotelor articulare)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •