pt. domnul dr. Akram Salem

07-01-2009
simplecute21
Nu este medic/terapeut
simplecute21
Buna ziua. Numele meu este A. G., am 21 de ani si sunt din Arad.

Domnule doctor Akram Salem, apreciez (citind in mod constant) raspunsurile dumneavoastra pentru intrebarile adresate de cititori. Putini sunt cei care fac un bine, in ziua de azi, cu promptitudine, si neinteresat. As dori sa va adresez o nelamurire pe care o am in legatura cu mine insami, si care ma ingrijoreaza de ceva timp.
Mi-am inceput viata sexuala in urma cu aprox. 1 an, cu logodnicul meu, un barbat sanatos si interesat de sanatatea proprie (isi face in mod constant - la aprox. 6 luni, in Italia, tara de origine, analizele, pentru a vedea daca totul este ok). Nu am avut nici o problema pana in luna decembrie, a anului trecut, cand un amic binevoitor, cu care am discutat cate ceva despre situatia mea, mi-a sugerat sa fac urmatoarele analize: Chlamydia, Herpes genital, VDRL si HIV. Mentionez ca nu am avut nici un fel de simptom, care ar fi putut sugera faptul ca as suferi de vreo infectie de genul, iar logodnicul meu este singurul barbat cu care am intretinut relatii sexuale (am facut o singura data sex anal, cu un barbat, care mi-a provocat dureri si sange, inainte de a-l cunoaste pe domnul meu).

Ideea este urmatoarea: VDRL si HIV au fost efectuate in Arad, si mi-au iesit negative, iar la un laborator din Bucuresti au fost efectuate Anti-Chlamydia Th.IgG, ELISA-clt, NOVATEC si Anti-Chlamydia Th.IgM, ELISA-clt, NOVATEC, care, de asemenea au iesit negative.

Spre stupoarea mea, pentru Anti-Herpes IgG 1/2, CHEMI-clt, DIASORIN rezultatele au fost negative, dar, undeva, in afara intervalului biologic de referinta, a reiesit ca am fost pozitiva. Pentru Anti-Herpes IgM 1/2, CHEMI-clt, DIASORIN, rezultatele sunt complet negative.

Marturisesc ca sunt foarte ingrijorata, in conditiile in care nu prea stiu multe lucruri despre interpretarea rezultatelor acestor analize. As dori sa va rog a-mi explica ce inseamna faptul ca am fost candva pozitiva (repet, eu nu simt nici o problema, doar sufar de cistita uneori, iar viata sexuala cu iubitul meu decurge perfect - fara a putea avea orgasm vaginal, ceea ce imi ridica intrebari, daca este sau nu o cauza a faptului ca am fost pozitiva in trecut...). As dori sa stiu daca, in cazul contactului sexual (oral, normal sau anal) neprotejat, voi transmite acest virus, pe care l-am avut candva; daca el exista inca acolo, chiar daca eu nu simt nimic; si, in ce masura va afecta, sau nu o eventuala sarcina.

Si daca este cazul sa repet analizele, lucru pe care eu il doresc.

Va multumesc anticipat, si sper sa nu va fi dat prea multe batai de cap...(se poate vorbi in particular despre aceasta problema, sau putem discuta via telefon, e-mail, etc?)

Cu apreciere,

A. G.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.