pt. dl. dr. Flueraru

13-12-2008
foica
Nu este medic/terapeut
foica
buna ziua
am un baiat de 7 ani, care a facut o faringita acuta, fiindui prescris Enhancin 625,
a inceput tratamentul miercuri seara, dar inca are febra, , azi fiind sambata dimineata, singura diferenta fiind ca ieri si azi s-a marit intervalul in care devine febril, daca la inceput facea febra la 3-4 ore de la administrarea de antitermic, acum face cam la 6-8 ore, inainte febra era de 38, 8, subbrat, acum e de 37, 8 -38
este normal sa-l tina asa mult febra?
este oare tratamentul bun?
va multumesc
1 comentarii
0
17-12-2008, ora 09:46
illa
Nu este medic/terapeut
illa
pt. dl. dr.flueraru
buna ziua!
o problema nerezolvata de cinci luni, operata deja de dev. de sept si hipertrofie cornete. toate bune cu operatia in sine, respir bine pe nas, dar problema a ramas. singura "chestie" inflamata dupa tot felul de analize si tomografii (care au iesit f.bune) este: "tesut limfoid de nazofaringe cu proces inflamator cronic, in parte acoperit de epiteliu pavimentos metaplazic hipercheratozic, usor displazic." am intrebat medicul ce inseamna, dar nu am primit un raspuns pe intelesul meu si nici vreun tratament, semn ca probabil nu e grav, dar atata timp cat nu ma simt bine, mi se pare ca ceva e in neregula. mai precis, de cinci luni eu simt ca ceva ma inteapa in amigdale ( nu este durere si nici puroi sau febra) si tot ceva "ma tine" cand inghit chiar si in sec in zona din spatele nasului undeva. parca as avea niste oase mici care se tot plimba. faringele este iritat mai tot timpul si simt nevoia "sa trag" flegmele sau mucozitatile ca sa le inghit si ma "poticnesc" in spatele nasului sau la amigdale nu stiu exact pentru ca senzatia e confuza. cert este ca este un disconfort permanent care duce pana la palpitatii la inima, dureri spre umeri, ameteala usoara. va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa mai fac pentru ca analizele de sange, endoscopia la stomac, ecografia de glanda tiroida, tomografiile la cap si gat, exsudatul faringian, toate sunt bune.
cu multumiri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.