pt. d-na dr. Alina

09-01-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Va rog sa-mi spuneti daca este normal ca dupa 2 zile de tratament cu tobrex si corneregel sa apara o senzatie de usturime in unghiul interior al ochiului ( ochiul este foarte putin rosu spre nas dar nu lacrimeaza ) si uneori in sacul conjuctival, imediat dupa administrarea tobrex-ului ! Usturimea revine sporadic si intre aplicatiile picaturilor. Am fost la control a doua zi dupa consultatie, cand mi s-a spus ca inca se mai vede zgarietura, dar atunci nu aveam aceasta usturime ! Problema este ca medicul respectiv vine la noi in oras abia marti si eu nu stiu daca sa continui tratamentul sau sa-l intrerup ! Daca-l continui s-ar putea sa se accentueze senzatia de usturime, iar daca-l intrerup s-ar putea sa-mi apara alte complicatii si sa-mi faca mai rau ! Nu stiu daca s-a epitelizat corneea in astea 3 zile de tratament ! La altcineva nu ma pot duce pentru ca nu stie cum aratam cand mi s-a intamplat incidentul si nici nu ar fi corect fata de primul medic sa fac asa ceva !
Va multumesc !
2 comentarii
0
10-01-2009, ora 11:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Sugestia mea: foloseste in loc de Tobrex, Nettacin, 1picatura de 5 ori pe zi, te sfatuiesc sa pui in amandoi ochii, timp de 7 zile;Daca eroziunea nu a fost foarte intinsa, probabil, corneea s-a epitelizat; pentru a combate inflamatia( roseata descrisa de tine), ar fi bine sa pui in ochiul cu eroziune, la aproximativ 5 minute, 1 picatura de Indocollyre, de cinci ori pe zi, timp de 7 zile; Continua sa pui in ochiul afectat, Corneregel, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 5 ori pe zi, la 5 minute dupa Indocollyre, timp de 7 zile;Ar fi bine sa folosesti un sampon pentru bebelusi" No Tears", dimineata si seara, pentru igiena locala a pleoapelor si fetei; numai bine
0
10-01-2009, ora 21:14
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Va multumesc foarte mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.