pt.Mr. Nick sau celor care ma pot ajuta.

08-08-2015
Mousse 65
Nu este medic/terapeut
Mousse 65
Buna ziua. Acum 11 ani am avut o aritmie ventriculara severa, mai ales noaptea, intre 10 si 25 aritmii pe minut, am primit medicatie cu betablocante si altele din aceasta fam. dar nu a mers bine, aritmiile au continuat. Cu timpul am dezvoltat o panica, mai ales inainte de culcare, stiind ca incep aritmiile.Am ajuns sa am insomnii, cel mai mult 4 zile.Am ajunns la psiholog si am primit carbamazepina 600, rivotril 0, 5, precum si sfatul de a ma culca inainte de ora 22.La inceput am respectat sfaturile madicului si am scapat de aritmie, mi-a revenit somnul la normal.In timp mi-a redus carbamazepina retard la 300 si rivotril la 0, 5. A fost ok.Din nefericire nu am mai respectat orele de somn care mi-au fost indicate, culcandu-ma pe la ora 12, 1, chiar si la 2, 30.Au inceput problemele cu somnul mai ales cand ma culcam f.tarziu, asa ca eu cresteam doza de cabamazepina la 450, rar la 600 si adormeam.In ultimii 3 ani m-am culcat mereu tarziu, avand cateodata probleme cu somnul.In ultimele 6 luni m-am culcat dupa ora 1, 2 dimineata si ma trezeam pe la 9, 10 insa eram foarte obosit.Am crescut rivotrilul la 1 si am putut sa dorm mai bine vre-o o luna dupa care am revenit la 0, 5, din pacate tot cu regim de culcare dezordonat, am insomnii de 5 zile.Am primit seroqel 25 mg, dar am avut somn o zi da 2 nu.Am renuntat la el dupa o saptamana si acum iau de 2 zile mirtazapina, am baut 2 zile ceai de sunatoare.Medicamentul ma agita, am dormit 5 ore.Ce sa fac, multumesc.
2 comentarii
0
08-08-2015, ora 18:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Reduceti la jumatate mirtazapina pana cand mergeti la control si atunci cereti schimbarea ei cu alt antidepresiv ! De asemenea in loc de Seroquel cereti Solian sau Zyprexa, tot asa in doza mica, 25-50 mg din primul sau 1-2 mg din al doilea ! Rivotrilul trebuie inlocuit cu unul din aceste doua neuroleptice, pe care il tolerati mai bine !

Sanatate !
0
08-08-2015, ora 19:05
Mousse 65
Nu este medic/terapeut
Mousse 65
multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul