Psoriazisul este genetic?

08-07-2007
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
am psuriarsis de cind am 14 ani, am facut tratament cu cortizon, dupa care am incercat si cu produse naturiste (gel, crema si ulei pe baza de plante)tratamentul a fost bun dar a durat pe o perioada de citeva luni.sint o persoana foarte emotiva, pun totul la suflet.cum am o problema cum imi reapare. am uitat sa va spun ca este o mostenire de la bunica mea, si ea are.copilul meu s-ar putea sa ma mosteneasca?
de doua saptamini incerc sa tin un regim alimentar (sa mai slabesc)cu speranta ca si asa s-ar putea sa mai amelirez psuriarsisul.am uitat sa va spun ca am pe toat corpul(din loc in loc).va rog sa ma ajutati, ce sa mai incerc?
24 comentarii
0
20-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Copilul tau poate mosteni... sau poate sa nu mosteneasca, mai degraba vor mostenii nepotii tai (boala asta cam sare o generatie... si la mine tot de la bunici am mostenit). Boala pe care o ai tu "psuriasis" defapt se numeste PSORIASIS iar in prezent nu prea exista leac (adica leac de genul am facut injectia, am luat pastila si gata imi trece). Este o boala de piele care poate fi tinuta sub control prin dieta si relaxare. Relaxarea depinde de tine iar la dieta nu conteaza atat sa slabesti cat conteaza sa te feresti de anumite alimente. Cauta pe net... gasisem odata o lista cu tot ce trebuie sa mananci si ce nu trebuie sa manaci.
Ce am retinut eu din lista aia :

NU trebuie : tutun, alcool, cafea, rosii, carne grasa, muraturi, mancare picanta, ardei, vinete, ciocolata, cacao, mere, bors... tot ce este fermentat...

Trebuie : carne de peste (mai ales somon), ulei de masline... si nu mai tin minte. Dupa cum vezi sunt mai multe interzise.
0
20-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Fi atent cu doctorii astia de-ti dau tot felul de creme... eu pana la urma am acceptat crema pt. ca incepuse sa-mi apara pe fata, dar imi dau cat pot de rar cu ea... cica o crema buna naturala ar fi rostopasca (este o planta) pisata amestecata cu untura (pt. a o face ca o alifie...) !

In ceea ce priveste dieta. la psoriasis conteaza mai mult ce nu trebuie sa mananci decat ceea ce trebuie sa mananci ! asa ca concentreaza-te mai mult pe cele pe care nu trebuie sa le consumi !... rosiile (ca poate asta te-a mirat) sunt printre cele mai agresive !
0
21-08-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
am gasit pentru psoriasis, crema de sinziene, e destul de bunacrustele mi-au disparut. Cind uit sa ma dau, imi reapare.
0
21-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Uita-te pe la ingredientele cremei (compozitia) sa vezi daca zice ceva de cortizoni... ca astia fac bine pe moment dar agraveaza pe termen lung. Crema suna a crema naturala... dar ce mai e natural in ziua de azi.

Apropo de boala : cica ar fi veche din vremea grecilor antici... si chiar mai veche zic unii oameni de stiinta (cica ar putea sa fi avut stramosul tau de pe vremea lui Decebal si sa nu se fi manifestat la nimeni pt. 2000 de ani iar apoi sa reapara). E o ciudatenia... eu cred ca genetica ne va salva (sau ne va face mai rau). Timpul si stiinta le va rezolva pe toate !
0
21-08-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
crema contine ulei de floarea soarelui, rasina, ulei volatil de lavanda, ceara de albine, si sanziene.
0
21-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
E buna daca are doar asa ceva (cred). poate imi iau si eu. ii zice intr-un fel (adica vreo firma ceva) sau doar cer doar "crema de sanziene" ?
0
21-08-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
PE CAPAC SCRIE unguent natural de sinziene.
0
21-08-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
e numai 2, 50 o cutie de 20 g
0
15-09-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
mi-a iesit psuriarsis pe fata. e o problema daca mi-le acopar cu fond de ten ?
0
15-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Psoriazisul este sensibil la astfel de cosmetice... chiar daca acoperi cu fond de ten, cojile acelea tot se vor rupe si vor cadea cu tot cu fond de ten. Eu imi dau cu Dermovate acum (se gaseste la farmacii si costa cam 8RON). Nu prea-i naturala dar o folosesc doar pt. fata... pe cele de pe scalp si pe cele care pot fi ascunse cu haine le las asa. Pe corp mi-au mai disparut dar pe scalp nu-mi mai dispar de cand eram mic !
0
15-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Cu dermovate imi dau vreo trei zile (o data pe zi) si apoi tine cam 4-5 zile.
0
15-09-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
pentru scalp a aparut la plafar un produs, un sampon pentru asa ceva. contine :rezorcina, acid salicilic si alantoina. incearcal Cosmin ai incercat crema de care ti-am spus?
0
15-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Cica nu avea (era o farmacie mai mica)... o sa caut cand incepe facultatea (la Bucuresti) ! O sa caut atunci si sampon si crema. Sper ca in viitorul apropiat sa se gaseasca un leac pentru psoriazis (imi venise odata ideea cum ca s-ar putea sa existe dar nu-l dau pe piata pt. ca ar afecta industria farmaceutica care isi scoate cei mai multi bani din medicamente pt. boli incurabile sau greu de tratat cu diete stricte) :((
0
15-09-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
daca ai drum prin cluj, ai putea gasii si aici. nu este tot timpu. la ce facultate esti?
0
15-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
La Spiru Haret, Drept anul 3... gasisem si o reteta cu un ceai din mai multe plante, am cotrobait toate plafarurile. Pana la urma am gasit toate plantele (erau vreo 7-8... nu mai stiu). Am baut o luna din el si nu s-a cunoscut nimic...
0
15-09-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
nu este suficient o luna de zile e nevoie de mai multe luni.
ai adresa de messenger ? daca vrei sa mai discutam despre aceasta boala?
0
21-09-2007, ora 00:00
madman29ro
Nu este medic/terapeut
madman29ro
domnilor daca va tine buzunarul ca pe mine nu ma tine, va recomand cu cea mai mare incredere clinica psoremis
0
21-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Sti pe cineva care a scapat de psoriazis la Psoremis ? Cam cat costa ?
0
23-09-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
domnule, madman29ro, cam la ce pret este un tratamemt, la clinica de care ai spus. am incercat sa intru pe adresa care ai spus dar nu am reusit. poti sa repeti din nou adresa. te rog.
eu incerc cu crema de sinziene.
0
27-09-2007, ora 00:00
madman29ro
Nu este medic/terapeut
madman29ro
cu ajutorul tratamentului de la clinica psoremiss poti scapa de psoriazis cam 6 luni dar cu orice tratament nu veti reusi sa vindecati definitiv psoriazisul
0
27-09-2007, ora 00:00
madman29ro
Nu este medic/terapeut
madman29ro
referitor la adresa clinicii ea este WWW.PSOREMISS.RO numar de telefon pentru cea din bucuresti este (021)3017696.
ca sa-ti spun despre costul tratamentului in 2003 cand am urmat eu tratamentul, in primul rand cand veneai pentru prima oara achitai costul consultatiei 500000 lei vechi. la urmatoarele consultatii nu mai plateai aceasta taxa, plateai doar costul tratamentului care pentru o cutie cu crema de zi, una pentru crema de noapte si un sampon pentru zona capului foarte bun, pretul era in jur de 2500000lei vechi.poate nu imi amintesc exact preturile ca nu mai am chitantele.
0
04-10-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
am psuriarsis, si fac tratament pt tiroida, cu EUTHYROX, imi afecteaza cu ceva boala pe care o am?
0
07-11-2007, ora 00:00
tiu
Nu este medic/terapeut
tiu
SFAT, AJUTOR
AM PSORIARSIS, SI TREBUIE SA FAC TRATAMENT CU NOVOTHYRAL PT GUSA MICRONODULARA. S-AR PUTEA SA IMI AFECTEZE BOALA DE PIELE PE CARE O AM?
0
03-11-2011, ora 13:18
scarlei
Nu este medic/terapeut
scarlei
Buna! Din pacate sunt si eu una din numeroasele persoane cu psoriazisul.
Am incercat o gramada de tratamente: am inceput cu analize pentru a vedea daca nu cumva am vreo afectiune interne, dupa care creme, injectii, tratamente naturiste..
Va pot spune ca Dermovatul ma ajuta cat de cat pentru scalp iar pentru restul corpului folosesc doua creme de la clinica Psoremiss.
Pe mine m-au ajutat dar nu va pot garanta ca si in cazul vostru va avea acelasi efect.
Cremele le folosesc in mod constant, daca fac pauze mai mari de stiu eu; o luna doua.imi reapar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •