psoriazisul si nizoralul?

02-05-2007
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
de curand am fost diacnosticata cu psoriazis care a incepunt sa apara si pe scalp, ca sa mai potolesc cojile ma spal cu nizoral sampon dar mancarimea continua. cu ce sa ma spal ca sa nu mai am coji si mancarime.
am deja 10 zile de cand ma dau dimineata si seara cu DIPOSALIC dar nu am observat nici o imbunatatire, ba parca mi-au mai aparut cateva pete.
cu ce sa mai incerc ?
nu stiu ce sa fac mai ales ca in octombrie am si nunta si umerii si spatele sunt plini de pete rosiatice.
astept raspuns
multumesc
3 comentarii
0
03-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Daca diagnosicul de psoriazis este cert poti incerca sa tratezi leziunile de pe scalp cu Calomel. Nizoralul nu are nici o eficienta in aceasta boala. Nu am inteles, Diprosalic ai folosit si pentru scalp sau doar pentru leziunile de pe spate si umeri?
0
03-05-2007, ora 00:00
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
diprosalic am folosit doar pe corp, pentru scalp am folosit nizoral dar fara rezultate. o sa incerc si calomel, ce este? sampon sau crema?
o alta crema pt corp care sa dea ceva rezultate? nu ma mai suport asa
astept raspuns
multumesc
0
04-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Ok, acum am inteles. Daca leziunile de pe scalp sunt tot de psoriazis poti incepe cu Diprosalic lotiune, Calomelul este ceva mai greu de folosit. Pentru leziunile de pe corp exista si alte variante (Daivobet, Daivonex) dar indicatia de tratament trebuie sa ti-o dea dermatologul dupa ce vede cum au evoluat leziunile sub terapia de pana acum. Daca asa cum spui aspectul nu s-a ameliorat dupa 10 zile de tratament cu Diprosalic mergi la un control, in acest interval ar fi trebuit sa se vada ceva imbunatatiri (nu disparitie totala, acest lucru poate sa dureze mai mult).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •