psoriazis vulgar

25-08-2009
cristinaflorina
Nu este medic/terapeut
cristinaflorina
in urma cu un an am mers la dermatolog pentru ca pe abdomen aveam leziune ca o eruptie si care era si usor albicioasa si aveam si mancarime si pe scalp prurit plus coji.am fost diagnosticata cu psoriazis. trebuie sa recunosc ca nu stiam cam nimik despre aceasta afectiune asa ca m am speriat destul de rau cand doamna doctor m a intrebat dk cineva din familie a mai avut psoriazis sau diabet si mai ales cand mi a spus ca este o boala cronica.mai exact in noiembrie 2008 mi sa pus diagnosticul dar fara un examen mai elaborat in acest sens, deci la simpla consultatie , adik aveam acete eruptii pe abdomen dar nu foarte extinse, pe pielea capului plus unghiile.eu as fi ddorit sa aprofundez ca sa fiu sigura ca asta este, doamna doctor m a asigurat ca despre asta este vorba. tin sa precizez ca la sfarsitul lui iunie 2008 am fost operata de hernie lombosacrala, si inaite de interventie si dupa am urmat tratament pe baza de cortizon, pentru ca durerile au persistat. pe 2 ianuarie 2009 am fost din nou operata, fiind o recidiva hernie, a fost un stres continuu credeti ma, durerile, faptul ca automat am renuntat la viata cotidiana pe care o aveam.am divagat prea mult de la subiect si imi cer scuze, este prima dat cand scriu pe forum oricum si am simtit "nevoia" sa explic toate acestea sper sa fiu si inteleasa pt. ca prin continut este ddestul de subiectiv..., dar citind tocmai printre randuri sper ca veti intelege. pentru psoriazis mi sa prescris unguent Psorcutan de pus numai pe leziuni + Eucerin 20 % ureea, shampon Kerium antipelicula intensiv microexfoliant si gel de dus Proxera pentru piele uscata..am urmat si urmez inca acest tratament am avut o perioada de ameliorare, cand acestea au disparut, dar acum au reaparut si sunt pe trei sferturi din suprafata corpului. am si foarte multe alunite cam pe tot corpul si mai ales pe fata mi au aparut foarte multe in ultimi 2 ani, una dintre ele a fost zgariata si de ceva timp simt o durere ca si cum ar fi un furung plus prurit mentionez ca aceasta este in interiorul pieli doar privita cu atentie se vede ca este o alunita cand a fost zgariata a sangerat, sunt forte ingrijorata, sigur o sa merg la dermatolog, dar as dori sa stiu si parerile dumneavoastra, vizavi de cele doua probleme relatate. Multumesc
4 comentarii
0
25-08-2009, ora 09:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, cu astfele de tratamente paleative nu se face nimic de durata la aceasta boala, lucru dovedit de toti pacientii.
Exista tratamente eficiente in homeopatie la aceasta boala si care trateaza cauza bolii si nu simptomele ei Nu trebuie sa va speriati de numele acestei boli caci este vindecabila sau cel putin se poate tine in frau si fara creme si medicamente chimice.
Consultati de aceea un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica si o sa vedeti cat de diferita este abordarea si tratamentul bolii in homeopatie.
La baza bolii acesteia sunt cauze sufletesti des legate de lipsa de incredere in sine si probleme in contactul cu lumea exterioara.
0
26-08-2009, ora 18:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Doamna, sa stiti ca homeopatii cunoscuti de scarface STIU cauza psoriazisului, CUNOSC tratamentul acestei boli, insa il tin in mare secret pentru a nu il afla si noi dermatologii !!!
Chiar ma gandeam sa trimit pe toti cei bolnavi de psoriazis, adica intre 1 si 3 la suta din populatia lumii, sa fie vindecati de homeopatii cunoscuti de acest domn, insa nu am idee unde se ascund acestia, pentru ca scarface tine la secret locul si il spune, numai in particular, fiecarui pacient in parte!
Pana aflati tratamentul minune al lui scarface pentru psoriazis, ar fi bine sa ajungeti mai repede la dermatolog pentru a lamuri problema cu alunita, deoarece aceasta nu sufera amanare!
0
26-08-2009, ora 20:22
cristinaflorina
Nu este medic/terapeut
cristinaflorina
buna seara, va multumesc domnule doctor...o sa imi fac urgent o programare la un cabinet de dermatologie. multumesc si domnului scarface, pentru parerea exprimata si pentru sfat, daca am postat mesajul este normal ca toti ceilalti daca doresc sa imi raspunda si sa isi spuna punctul lor de vedere, in functie de experienta personala sau poate sunt suferinzi de aceasi afectiune nu strica o parere in plus, sunt constienta de faptul ca oricum trebiue sa consult medic dermatolog si chiar o sa discut si despre o eventuala consultatie homeopata, multumesc
0
25-03-2010, ora 11:00
d3nisa23
Nu este medic/terapeut
d3nisa23
buna..si eu sufar de psoriazis de multi ani..mia aparut tot pe scalp, la coate si pe corp dar in dimensiuni mici.folosesc unguent dermovate de cativa ani.imi dispar vreo doua zile dar apoi iar apar..trebuie tinut un regim, de evitat multe alimente..dar oricum nu cred ca o sa imi dispara complet vreodata
In legatura cu alunitele..am vrut sami scot si eu una..am fost la dermatolog dar ma trimis la un medic chirurg..oare dc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •