psoriazis al scalpului

170 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
16-05-2010, ora 13:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Nicolca:
Vorbiti cu cineva care vine la Iasi sa va cumpere sampoanele!
0
16-05-2010, ora 19:16
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Multumesc d-l doctor
Am sa am deplasez eu la Iasi in cautarea leacurilor
Mi-am imaginat ca si Iasul sufera de aceeasi afectiune ca si Vasluiul.
Multumesc pentru indicatiile dvs.
0
03-06-2010, ora 08:04
andrandra
Nu este medic/terapeut
andrandra
Buna ziua!
De cativa ani am foarte mari probleme cu parul, in sensul ca se ingrasa foarte repede, ma spal zilnic la cap, si am incercat foarte multe sampoane. De 2 zile am inceput sa am si mancarimi si matreata. Cu ce as putea sa ma spal?
0
06-06-2010, ora 16:20
Armin
Nu este medic/terapeut
Armin
Buna ziua, am 25 de ani si am fost diagnosticat cu dermatita seboreica, am aceasta boala de 2 luni am fost la dermatolog si mi-a prescris ketoconazol (comprimate) odata pe zi timp de 20 de zile(am facut reactii adverse dupa a 6-a pastila) bioderma node k de 2 ori pe saptamana si cicabio lotiune de 2 ori pe zi si aerius 1 pastila seara pt. prurit, nu a dat nici un rezultat sa mai agravat un pic am mai multe pete rosii am fost la control si mi sa spus sa nu mai iau ketoconazol si cicabio si sa ma dau de 2 ori pe zi cu fucidin crema. Crema da rezultate bune pe perioade scurte peste noapte (in somn) ma umplu iar de scaume albe-galbui iar daca le dau jos secreta un lichid lipicios( fara sa curga sange) si roseata reapare. Mi se unge parul foarte repede trebuie sa ma spal pe cap odata la 2 zile imi puteti recomanda un tratament mai eficient va rog? PS: in zonele afectate de pe scalp nu imi pica parul.
0
16-06-2010, ora 20:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexandra si Armin:
Incercati tratamentul recomandat pentru arrianaa.
0
17-06-2010, ora 14:49
loga
Nu este medic/terapeut
loga
Buna ziua,
As dori sa stiu cum se pune diagnosticul pentru aceasta boala-psoriazis.
Eu am fost de curand la dermatolog deoarece am matreata si mi se ingrasa parul fff repede, cade destul de mult, si am o zona mica-1 cm max cu cojite, ca un fel de exfoliere a scalpului, cojite mari, daca le iau ramane pielea rosie. Doctorita s-a uitat o secunda la mine si mi-a dat vit.B6 si niste solutii-una din ele:elocom (care am citit prospectul, dansa nu a pomenit nimic de boala asta), si inca o solutie preparata la farmacie dupa reteta ei -acid salicilic si rezn...(nu inteleg scrisul).
Diagnosticul este corect? Am folosit de 2 ori solutiile respective, zona cu cojite nu mai este, in schimb matreata nu a disparut...Trebuia sa folosesc Elocom doar pe zona exfoliata si nu pe tot scalpul?
0
17-06-2010, ora 22:56
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna seara, tuturor
Am cautat samponul Stieprox si samponul Mediket Ictamo.ca pe vreo floare de colt.
Unde am intrebat, mi s-au aruncat priviri de om nestiutor. M-am dus in Iasi sa caut negasitul. A fost o adevarata calatorie, in goana dupa farmacii. Am gasit multe priviri de nestiutor, multe raspunsuri negative.pana cand am gasit minunatul sampon Mediket Ictamo cu termenul de valabilitate gata expirat. Pretul lui nu m-a incurajat sa risc astfel ca mi-am continuat calatoria. Si am mers eu ce am mers pana cand spre noapte, cand nu mai aveam cu ce ma intoarce acasa, am gasit o farmacie care il avea.
L-am cumparat fara sa pun intrebari. Dar sticla are 75 de grame. Nu am avut cum sa cumpar mai multe sticle pentru ca nu stiu cum va merge si ma ingrozeste gandul ca va trebui sa calatoresc lunar cu speranta ca il voi gasi. Intrebarea mea este: Daca il comand de pe net am siguranta ca mi se livreaza produsul original? Merita riscul? In general pentru medicamente intreb, daca cele livrate de pe net sunt la fel ca cele din farmacii. Multumesc pentru sfat si pentru ascultare d-le doctor.
De vreo luna, cam de cand au inceput zilele calduroase, mi-au iesit pe frunte niste cosuri, sa le zic. Sunt dureroase, mai mici sau mai mari, colecteaza si se sparg, dar nu se usuca si daca aparent trece unul apar altele. Eu de cand ma stiu nu am avut cosuri pe fata. Uneori poate 1, 2..dar treceau repede. Avand o artilerie de creme, solutii, acasa, am incercat de toate cu speranta ca voi scapa de ele. Mai mult decat sa astept si sa sper, mai este vreo varianta de a scapa de ele.? Ma simt anapoda, ca o fetita la pubertate la cei 30 de anisori ai mei. Nu folosesc fond de ten pentru ca imi da impresia ca sunt un mascat dus cu uratul de Anul Nou. Eu astept raspunsul dvs ca pe o vindecare. Multumesc anticipat.
A mai aparut vreo crema noua pentru psoriazisul vulgar? Am 2 leziuni pe corp care nu mai raspund la Elocom crema, unguent. Sunt 2 ani de acum de cand le am. Au inceput sa se mareasca.ajutor.
0
18-06-2010, ora 18:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Ioga:
Diagnosticul de psoriazis se pune clinic si se confirma prin biopsie a pielii.
Daca nu sunt leziuni la nivelul corpului este mai dificil sa afirmi ca cineva are psoriazis!
0
18-06-2010, ora 18:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Nicolca:
Pentru cosuri ar trebui sa faceti o ecografie de ovare pentru a depista eventuale chisturi.
Pentru psoriazis, in afara de Dermovate nu exista un corticoid mai puternic.
0
18-06-2010, ora 18:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru andrandra:
Incercati si dvs Stieprox de la Stieffel.
0
19-06-2010, ora 14:46
loga
Nu este medic/terapeut
loga
Deci sa inteleg ca nu am psoriazis?Nu am nici o leziune pe corp.
Am parul f gras si matreata, sa folosesc si eu samponul Stieprox recomandat de d-voastra mai sus?
0
27-06-2010, ora 16:49
nicoleta212
Nu este medic/terapeut
nicoleta212
Buna ziua! Am psoriazis al scalpului, care apare periodic si il tratez cu sampon Kertyol de la Ducray sau T-Gel Fort de la Neutrogena si unguent pe baza de propolis. Dupa diferite incercari am observat ca acesta este tratamentul care il tine sub control, iar dupa o perioada dispare.
Pot sa imi vopsesc parul? Nu l-am vopsit niciodata pana acum si din acest motiv nu stiu daca exista contraindicatii in aceasta privinta.
De asemenea am mai auzit ca ar fi indicat sa tund parul scurt. Este necesar acest lucru?
Va multumesc!
0
27-06-2010, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ioga:
Da.
0
27-06-2010, ora 18:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru nicoleta212:
Puteti sa va vopsiti parul.
Nu este necesar sa-l tundeti scurt.
0
27-06-2010, ora 18:34
loga
Nu este medic/terapeut
loga
Va multumesc pentru raspuns
0
05-07-2010, ora 14:06
Armin
Nu este medic/terapeut
Armin
Va multumesc din suflet domn doctoc pt tratament dupa 10 zile nu mai am nici urma de dermatita seboreica! A fost foarte eficient tratamentul recomandat!
0
07-07-2010, ora 11:29
roxyrory
Nu este medic/terapeut
roxyrory
Am fost depistata cu psoriazis vulgar in zona scalpului. Folosesc Elocom pentru ca imi dispare crusta care se formeaza cel mai repede cu acesta, dar dupa o perioada scurta mancarimile reapar. De cateva luni mi-au aparut niste cojite si in urechi si desi s-au curatat dupa ce am folosit crema daivonex, au reaparut. Asa ca tind sa cred ca ma confrunt tot cu psoriazis. Dar pe o pleoapa, pe o portiune mica, am pielea ca si cum ar fi creata si am o mancarime usoara si nu trece. Ce imi recomandati? Credeti ca este tot psoriazis?
0
08-07-2010, ora 18:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu cred ca aveti psoriazis, ci tot dermatita seboreica!
0
08-07-2010, ora 21:10
fanuioana
Nu este medic/terapeut
fanuioana
Buna, da-mi te rog mail-ul tau, Iti pot da mai multe detali.Cineva din familia mea tine "psoriazisul"sub control. -*



(*modificat de administrator)
0
25-08-2010, ora 14:04
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Buna ziua Dr. Dorin Mihalache.As dori sa va intreb ceva ce ma chinuie de mult timp.La 13 ani mi-a aparut pe scalp o scoarta iar daca o dadeam jos imi ramanea o pata rosie care ma manca, iar daca continuam sa ma scarpin ma ustura si era umed locul.Nu am bagat-o in seama iar dupa un an s-au facut multe si tot asa..De la 15 ani ma tot duc la doctori dermatologi si fiecare imi spune altceva si imi dau alt tratament.Acum am 21 de ani si am incercat aproape toate solutiile pe care le-ati mentionat mai sus la alte persoane care au scris.Dupa fiecare tratament imi trecea dar cand ma opream aparea si parca si mai mult.Am fost si in Germania la un medic foarte bun care mi-a dar sampon Crino Cordes si Elocom.Tin sa mentionez ca am doar pe scalp si acum de vreo 2 luni putin si in urechea dreapta.Dintre toate tratamentele folosesc in acest moment Elocom pt.ca mi s-a parut cel mai eficient.Dupa a doua aplicare mi se desprinde scoarta si treptat dispar si petele rosii.O sapt.ma fac si doua nu, si asa o mai atenuez cat de cat.Acum intrebarea mea e: se poate extinde?si e bine sa raman la Elocom sa continui cum fac si acum?nu afecteaza cu nimic?si dupa cate v-am spus..nici un doctor nu mi-a spus sigur daca e psoriazis sau dermatita seboreica..asa ca nu stiu dar incerc sa fac sa nu mai apara ca de disparut definitiv am auzit ca nu exista tratament.Va rog sa imi raspundeti.Va multumesc din suflet!
0
02-09-2010, ora 18:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nici medicul german nu v-a spus ce este ?
In principiu puteti folosi Elocom pe perioade lungi de timp, fara efecte adverse.
0
02-09-2010, ora 19:06
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
@Adina89, simptomele acestea isi au deseori radacina intr-o eroare a regimului alimentar.


http://www.emcb.ro/article.php?story=20050712163128112
Aici poti vedea ce patologie diversa ofera o alimentatie pentru care NU suntem adaptati. O adevarata mina de aur pentru medicina asa zis "moderna".

Aici am scris mai pe larg, vezi ultimul mesaj.
http://forum.romedic.ro/prod/BOLI_DE_PIELE_02466.html

Sau desigur, pe blogul din profilul meu, acolo am tradus cateva articole valoroase.
0
03-09-2010, ora 10:06
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Doctorul din Gemania mi-a dat Elocom sub o denumire germana...cand mi s-a terminat nu am stiut ce sa fac si am mers cu codul la farmacie si mi-a dat tot aceasi solutie dar sub alta denumire...doctorul de acolo zicea ca e dermatica seboreica cu psoriazis impreuna...nu stiu...sunt asa intre ele.dar eu cred ca e mai mult dermatita seboreica pentru ca pe coate genunchi etc nu am..iar in ureche m-am dat cu putin flocinolon de cateva zile si deja mi-a trecut..probabil nu era ceva legat de dermatita.Va multumesc domnule doctor.Deocamdata o sa continui cu Elocom si am sa am grija si la alimente.
0
03-09-2010, ora 10:09
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Germount multumesc frumos.Si eu am auzit ca alimentele conteaza mult dar nu am stiut cum sa le depistez..crede-ma as face orice sa stiu ca mai dispare din cand in cand..si daca apare nu e problema numai sa nu mai fie asa de puternica...am sa ma uit pe siteurile care mi le-ai dat si am sa tin cont de ele.Daca mai stii ceva sa imi mai spui ca ma uit pe aces site in fiecare zi sa vad daca mai sunt raspunsuri noi ca sincer daca ma iau dupa doctori, adica sa merg la controale sunt scarbita ca toti acelasi lucru imi spun dar pana acuma nici unul de alimentatie...multumesc!
0
04-10-2010, ora 02:07
claudia3866
Nu este medic/terapeut
claudia3866
buna ziua
in urma cu 3 luni miau aparut niste coji pe scalp, am mers la un medic dermatolog in strainatate si mia spus ca este vb despre psoriazis al scalpului
mia indicat ELOCOM solutie timp de 10 zile dupa de 2 ori pe saptamana timp de 60 de zile, si sampon TARMED.am terminat tratamentul insa dupa iarasi miau aparut aceste coji si sau intins pe 40% din suprafata scalpului.
credeti ca acest tratament este acelasi cu*DIPROSALIC solutie si SELEGEL SAMPON*indicatiile date de dumneavoastra sunt asemanatoare cu ceea ce am facut eu.
ce ma sfatuiti?
va multumesc
0
10-10-2010, ora 10:20
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Claudia eu ma lupt cu asa ceva de 9 ani...asa ca si tine.Am fost in strainatate..mi-au dat Elocom si sampon.M-am facut dar dupa ce am intrerupt dupa vreo 1 sapt iar imi apare si se tot extinde.Diprosalic nu e tot una cu Elocom.Eu am incercat..mirosul intradevar e la fel dar Elocomul contine inca un produs care nu il are Diprosalicul.Eu m-am facut cu Diprosalic si mi-a trecut mult mai greu decat Elocomul.De sampon nu prea stiu dar de solutii sunt absolut sigura.Daca te duci la farmacie si intrebi vei vedea ca iti va spune ca nu este acelasi produs.Din pacate nu exista un tratament concret sa scapam de aceasta boala dar il mai remediem cu Elocomul si speram ca odata va veni si un tratament pt.noi.Eu sunt obisnuita cu ea in cap si e o rutina sa ma dau cu Elocom.Nu afecteaza cu nimic te poti da linistita..macar nu te mai mananca capul si nu ai stare dispozitie nasola.Incearca sa reduci si din mancare...ma refer la lactate in special, cereale, dulciuri, carne, grasimi..uitate mai sus a scris germont un regim alimentar care e destul de bun dupa parerea mea.Defapt psoriazisul nu se ia dar iti vine din interior si trebuie sa depistezi care anume aliment iti provoaca acesta boala.Te pup, sa ai o zi buna si multa sanatate:*
0
11-10-2010, ora 16:54
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Buna ziua,

Bogdan, 28 de ani:
Am ajuns la capatul puterii. Mancarimea (indeosebi in spatele capului) este exasperanta iar par de abia mai am.
Este posibil sa fie ceva mai mult de o dermatita seboreica cum mi-au spus 2 medici de la CMU fara a se uita la scalpul meu mai mult de 4 secunde adunat.
Aseara imi venea sa plang, atat de rau ma manca capul si nu am inchis un ochi toata noaptea.
De asemenea, daca ar fi fost semne de Alopecia, as fi inteles sa fie pe frunte si in crestet, dar parul meu dispare proportional de pe tot scalpul. Este incredibil de rar si tare am impresia ca se datoreaza unor bacterii, ciuperci sau altor cauze care fara o analiza amanuntita for face ca intr-un final sa imi pierd tot parul si mancarimea sa nu dispara.
Este posibil sa fie mai multe cauze printre care si vreo boala de piele sau ceva ce am luat de la pisica.
Am aceste mancarimi cam de cand am luat pisica, poate fi doar o coincidenta sau poate chiar are legatura.
Stimate domnule doctor recomandati-mi si mie un doctor in Bucuresti care sa se poata uita la scalpul meu mai mult de 2 secunde cum fac cei de la CMU si sa poata sa imi faca o analiza completa a scalpului, gen biopsie sau orice altceva care sa spuna absolut totul despre ce umbla pe pielea capului meu si sa imi dea si mie o solutie.
Ce ar trebui sa contina niste analize complete ale scalpului?
Va multumesc si sper sa nu ocoliti problema mea.
0
13-10-2010, ora 21:53
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Buna Bobok.Logic ca e ceva mai mult de o dermatita seboreica.Asta am crezut ca am si eu dar mancarimile si chinul m-au pus pe ganduri.Si intr-un final am psoriazis:( in fine..tu iei acum ceva tratament?sau astepti sa mergi la un doctor?daca nu iei nimic e normal sa ai asa mancarimi si sa iti pice parul.Dute repede la doctor, fa-ti control, analize daca trebuie sa nu fie ceva mai grav.Nu stiu sa iti spun un doctor bun ca nu sunt din Bucuresti si nici nu sunt doctor sa iti dau mai multe date dar e clar ca trebuie sa mergi urgent la doctor.Griji de u si multa sanatate.
0
15-10-2010, ora 11:42
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Buna,
Tu zici ca "Si intr-un final am psoriazis". Cine ti-a pus diagnosticul asta?
Din cate am inteles de la domnul doctor de pe acest site, atat timp cat nu exista leziuni, nu se poate considera psoriazis.
Multumesc si astept si alte pareri.
0
15-10-2010, ora 14:39
claudia3866
Nu este medic/terapeut
claudia3866
buna adina
mersi ptr raspuns
voi merge in continuare cu ELOCOM, insa mi se pare incorect si lipsit de logica sa nu fie ceva care sa rez situatia asta, ok ne adaptam ca nu avem ce face insa cum a spus si BOBOK, mergi la un dermatolog si nu se uita mai mult de 2 sec la tine/pt ce platesti tu vizita aia?luna asta voi merge din nou la acel medic sa vedem ce imi spune, daca da rezultate am sa va transmit.iti admir optimismul adina si iti multumesc inca o data ptr mesaj.o zi buna.pup
Adaugă un comentariu / răspuns
170 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •