psoriazis al scalpului

18-03-2007
iral
Nu este medic/terapeut
iral
as dori sa imi recomandati ceva pt psoriazisul care apare pe scalp.am incercat mai multe produse care nu au dat rezultat.astept un raspuns.va multumesc
170 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
18-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Enumera ce produse ai folosit, cine ti-a pus diagnosticul de psoriazis al scalpului si daca ai psoriazis si pe restul corpului.
0
18-03-2007, ora 00:00
iral
Nu este medic/terapeut
iral
in urma cu vreo 3 ani aveam eruptii si pe corp in zona genunchilor si a coatelor insa acum nu mai am pe corp deloc.diagnosticul mi-a fost pus de medicul dermatolog pediatric.am folosit cormax solutie si ketodar sampon.mentionez ca in famile bunicul meu prezinta de-asemenea aceasta boala, el avand psoriazis pe corp.astept raspuns.va multumesc
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca sa te speli cu KERTIOL de la Ducray, o data la doua zile, iar pe cap, aplica de doua ori pe zi, dimineata si seara, BELOSALIC solutie, pana iti trece roseata, apoi mai trimite-mi un mail.
0
19-03-2007, ora 00:00
iral
Nu este medic/terapeut
iral
va multumesc pt raspuns.o sa urmez tratamentul si o sa va contactez dupa ce il termin.la revedere
0
28-06-2008, ora 00:00
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
Buna ziua
Daca se poate sa ma sfatuiti in legatura cu ceva ..am si eu o problema la pielea scalpului
in zona cefei si putin deasupra fruntii, un medic dermatolog mia etichetat boala ca fiind psoriazis al pielii scalpului..de mai bine de 2 ani ma confrunt cu ea, am urmat diverse tratamente dar nu au dat roade
o sa va enumar cateva dintre produsele ce leam folosit, elocom lotiune capilara cu sampon ducray kertiol, apoi cu sampon ducray kelual,
iar acum ultima data am folosit elocom, urmat de dermovate (solutie cutanata), acestea din urma cu nizoral sampon (o data la 2 zile)..dar tot fara rezultat, deocamdata
as vrea sa pot face cumva sa scap de aceasta boala, deoarece e foarte sacaitoare
Va multumesc!
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu ce inseamna "fara rezultat" referitor la tratamentul pe care l-ati urmat! Nu au disparut roseata si scumele sau boala a recidivat dupa intreruperea tratamentului?
0
29-06-2008, ora 00:00
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
Nu au disparut roseata si scumele.
0
30-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa va spalati pe cap, din 2 in 2 zile, cu Selegel sampon sau Stieprox sampon si sa aplicati dimineata si seara Diprosalic solutie, timp de 10 zile.
0
30-06-2008, ora 00:00
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
Multumesc
0
23-03-2009, ora 12:15
iulia1986
Nu este medic/terapeut
iulia1986
Buna ziua!Am si eu psoriazis pe scalp si in urechi, foarte neplacut, cu cat ma uit mai mult in jur imi dau seama ca tot mai multa lume are aceasta bola.Am 23 de ani si am boala de la aproximativ 3 ani:(...am facut o gamada de tratamente am fost la o gramada de medici in toata tara, fac un tratament se amelioreaza dar in scurt timp reapare.Am fost si la vestita clinica psoremis care este specializata in tratarea psoriazisului am urmat tratamentul, am folosit si diprosalic, elosalic, elocom si sampoane si multe alte tratamente si nimic.M-am obisnuit cu boala dar acuma am observat pe corp cateva pete rosii care incep sa faca crusta!!si culmea petele care imi apar nu sunt in zona incheieturilor sunt pe abdomen, san.Puteti sa imi recomandati ceva?
0
23-03-2009, ora 12:15
iulia1986
Nu este medic/terapeut
iulia1986
Buna ziua!Am si eu psoriazis pe scalp si in urechi, foarte neplacut, cu cat ma uit mai mult in jur imi dau seama ca tot mai multa lume are aceasta bola.Am 23 de ani si am boala de la aproximativ 3 ani:(...am facut o gamada de tratamente am fost la o gramada de medici in toata tara, fac un tratament se amelioreaza dar in scurt timp reapare.Am fost si la vestita clinica psoremis care este specializata in tratarea psoriazisului am urmat tratamentul, am folosit si diprosalic, elosalic, elocom si sampoane si multe alte tratamente si nimic.M-am obisnuit cu boala dar acuma am observat pe corp cateva pete rosii care incep sa faca crusta!!si culmea petele care imi apar nu sunt in zona incheieturilor sunt pe abdomen, san.Puteti sa imi recomandati ceva?
0
23-03-2009, ora 17:36
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
pentru cei care se confrunta cu psoriazis pe scalp..am incercat ogramada de tipuri de sampon in special de la marca Ducray, plus nizoral, plus diverse creme si lotiuni pentru pielea scalpului si tratamente costisitoare luni intregi la dermatologi de specialitate, si rezultat zero (in cazul meu..probabil la altii merge)...

recent am aflat de o metoda care in cazul meu a dat rezultate, constand in reducerea pzorizisului pe scalp in locurile afectate cu mai bine de 50 % in timp relativ scurt
otzet de mere imbibat in niste vata si masat zonele afectate..iar dupa cateva minuteaplicat tot p acele zone, dermovate crema..plus folosirea unui sampon FAVISAN antiseboreic care este maxim 10 lei noi

nu garantez, defapt nici nu sunt in masura..dar vreau sa spun ca la mine a dat rezultate foarte bune
0
27-03-2009, ora 20:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Rezultatele se datoreaza cremei Dermovate, nu otetului de mere, insa sunt de scurta durata. La intreruperea tratamentului problemele vor reapare.
0
19-04-2009, ora 20:10
adriana 013
Nu este medic/terapeut
adriana 013
buna seara...si eu am din pacate psoriazis vulgar..de vreo 30 de ani...am incercat fel si fel de tratamente care au dat rezultate temporale doar...acum parca se agraveaza...si nu mai stiu ce sa fac adevarul este ca neglijez boala...nu o mai tratez regulat pt ca m am saturat de ea...si imi urasc propria piele.as vrea ceva tratamente pe baza de plante.. ceaiuri sau ceva de genul acesta...si sampon pt scalp dar citesc pe aici ca mai nici unul nu este bun nu mai vreau creme si solutii cu aplicari zilnice.va rog sa imi dati un sfat.ma pot sau nu ajuta produsele naturiste...macar sa tin boala in frau pt ca inteleg ca se poate doar ameliora.nu trata definitiv. va multumesc.
0
21-04-2009, ora 18:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca doriti tratamente cu plante, sunt destui "vindecatori" care vand asemenea "ceaiuri" !
Daca doriti sa fiti integrata intr-un program national de tratament biologic al psoriazisului, apelati la un dermatolog.
Din ce localitate sunteti?
0
21-04-2009, ora 20:34
adriana 013
Nu este medic/terapeut
adriana 013
am fost la mai multi dermatologi...nu in ultimul timp desigur.nu stiu nimic despre programul national de tratament..sunt din localitatea lupeni jud hd...dar aproape pe tot parcursul anului sunt in ungaria unde nu am mers la medic.din motive financiare. as dorii sa stiu mai multe despre tratamentul la care v ati referit mai sus.va multumesc
0
22-04-2009, ora 17:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentele biologice se adreseaza unei verigi din lantul care provoaca inflamatia si care este prezent in multe boli, cum ar fi poliartrita reumatoida, spondilita ankilopoetica, boala Chron, psoriazisul, etc.
Aceasta veriga se numeste TNF alfa (tumor necrozis alpha).
Medicamentele sunt fie anticorpi antiTNFalfa fie antigene ce blocheaza competitiv receptorii pentru TNFalfa.
Costurile tratamentelor sunt foarte mari, de aceea trebuie sa fiti luati in evidenta unui medic dermatolog (in cazul in care sunteti asigurat), pentru a va intocmi un dosar ce va fi aprobat de o comisie aflata pe langa CNAS.
0
22-04-2009, ora 20:24
adriana 013
Nu este medic/terapeut
adriana 013
multumesc mult pt lamuriri
0
11-05-2009, ora 16:10
my84buterfly
Nu este medic/terapeut
my84buterfly
buna ziua nu ma confrunt cu psoriazis insa vreau sa stiu dak bolile de piele se pot transmite de la animale la oameni?
0
12-05-2009, ora 20:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Unele, precum ciupercile, da!
Mai aveti in vedere gripa porcina, gripa aviara, etc.
0
06-07-2009, ora 23:06
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
buna seara,
am si eu o problema a scalpului
dupa ce am nascut cam la o luna, mi-a aparut pe scalp ceva
in pricipiu am crezut ca e vorba despre matreata dar nu dispare
cand incerc sa racai putin aceastamatreata zona devine rosie
si reapare, dupa vopsire ma ustura locul in care am acesta matreata.
va rog din suflet sa ma ajutati
imi cade parul f rau.
am folosit phyto capsule si fiole si lotiune forte impotriva caderii parului
va multumesc!
0
06-07-2009, ora 23:06
michaelatns
Nu este medic/terapeut
michaelatns
buna seara,
am si eu o problema a scalpului
dupa ce am nascut cam la o luna, mi-a aparut pe scalp ceva
in pricipiu am crezut ca e vorba despre matreata dar nu dispare
cand incerc sa racai putin aceastamatreata zona devine rosie
si reapare, dupa vopsire ma ustura locul in care am acesta matreata.
va rog din suflet sa ma ajutati
imi cade parul f rau.
am folosit phyto capsule si fiole si lotiune forte impotriva caderii parului
va multumesc!
0
07-07-2009, ora 16:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca aveti nevoie de un examen dermatologic mai complex.
0
11-07-2009, ora 23:57
popic
Nu este medic/terapeut
popic
Buna seara domnule doctor,
Am si eu o problema, de mai multi ani imi apar pe talpile picioarele un fel de bubite mici pline cu lichid grupate cate cinci, sase, in momentul aparitiei dor, apoi dupa cateva zile lichidul dispare se coloreaza in rosu maroniu, dupa alte cateva zile pielea se exfoliaza si raman unele semne care dispar in timp, am facut tratament prescris de medicii de specialitate de la noi din oras cu unguente pe baza de antibiotice, hidrocortizon, nizoral, insa nu cedeaza, acum mai nou mi-au aparut si pe plame si pe picioare, tot am dat vina pe dergenti, substante pentru facut curatenie, atenololul pe care il iau de vreo 12 ani pentru o cardiopatie ischemica, insa de vreo trei luni am si niste dureri ingrozitoare care incep din ceafa si merg pe umeri si sub brate, pe coloana in jos, pot spune ca odata cu aparitia acestor dureri cumplite a aparut si eruptia de pe palme si degete, am fost la neurolog si mi s-a spus ca totul este OK, analizele de sange sun bune, am fost si la BFT, am facut tratament cu Tador si Movalis injectabil, insa nu reusesc sa scap nici de dureri si nici de problemele legate de piele.
Va ro frumos sa ma ajutati.
Va multumesc frumos!
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati
0
19-07-2009, ora 15:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi vorba despre un psoriazis palmoplantar, iar Atenololul este un element agravant al bolii. La anumite persoane predispuse psoriazisul poate afecta si articulatiile.
Aveti nevoie de un examen reumatologic.
0
03-08-2009, ora 18:46
Diana1994
Nu este medic/terapeut
Diana1994
Buna seara!
Am si eu o problema a scalpului, mi se usuca pielea din loc in loc apoi se desfac bucati de matreata mai mari si se intind pe par. Am folosit un unguent (nu mai stiu cum se numeste) mi-a disparut si dupa un timp iar mi-a aparut. Acum folosesc alt unguent Pimafucin.
Va rog sa imi spuneti despre ce este vorba.
0
04-08-2009, ora 18:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este vorba despre o dermatita seboreica. Mergeti la un dermatolog pentru un tratament.
0
05-08-2009, ora 12:56
Diana1994
Nu este medic/terapeut
Diana1994
multumesc
0
18-08-2009, ora 10:26
LARION
Nu este medic/terapeut
LARION
Buna ziua,
In urma cu multi ani (20 ani) am avut pe pielea scalpului coji groase care se intindeau, un medic mi-a recomandat sa folosesc locacorten care a dat rezultate inca de la primele aplicari.
Dupa ce am nascut la cateva luni aceste coji mi-au reaparut, dar atunci cand am mers la farmacie sa cumpar acest medicament ( locacorten)am aflat ca nu se mai comercializeaza. Ce sa fac pentru ca am incercat si alte produse fara nici un rezultat!
Va multumesc!
0
18-08-2009, ora 21:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Samponul Mediket ictamo poate inlocui vechiul Locacorten.
Adaugă un comentariu / răspuns
170 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •