psoriazis - recomadari... exista sanse de vindecare?

26-06-2011
marianamirela
Nu este medic/terapeut
marianamirela
Tratament local si tratament general pentru psoriazis palmo-plantar, recomandari pentru regimul igieno-dietetic.
Exista sanse de vindecare?
6 comentarii
0
26-06-2011, ora 22:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU..
spunea si un medic, la aceeasi intrebare.
...exista DOAR ameliorare...
TOTUSI cineva se "lauda" cu vindecarea,
am rugat..sa detalieze...si NIMIC.
Poate sunteti norocoasa...si acea persoana care s-a vindecat, sa va si scrie...?!?

Numai bine,
0
27-06-2011, ora 09:03
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Psoriazisul este o boala cronica (chiar daca nu mai aveti leziuni pe piele tot aveti boala). Tratamentele existente (inclusiv terapiile biolagice) amelioreaza sau fac ca leziunile sa dispara dar nu vindeca boala.
Pentru psoriazisul palmo-plantar exista, in functie de severitate, tratamente locale (corticoizi, derivati de vitamina D, combinatii ale acestora, etc) sau sistemice (metotrexat). Un medic dermatolog v-ar putea da detalii suplimentare.
Numai bine,
0
05-07-2011, ora 18:44
claudia 14
Nu este medic/terapeut
claudia 14
buna ziua si eu ma confrunt cu psoriazis de scalp il am de vreo 3 ani am fost la medic dermatolog mi-a recomandat diprosalic solutie si advantan cat timp ma-m facut mi-a disparut. la 3 sapt mi-a aparut inapoi. va rog daca este alt tratament sa-mi recomandati. va multumesc!
0
06-07-2011, ora 08:15
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Puteti incerca Xamiol 1 aplic/zi pe leziuni seara. Important este sa nu il intrerupeti brusc dupa ce leziunile au disparut.
Numai bine,
0
06-07-2011, ora 11:51
claudia 14
Nu este medic/terapeut
claudia 14
multumesc mult
0
12-07-2011, ora 18:49
ana-roxana
Nu este medic/terapeut
ana-roxana
buna ziua!sunt aici pentru sotul meu care sufera de psoriazis de scalp.vreau sa stiu din ce cauza cand ii pica sau isi rupe acea"matreata "de cele mai multe ori ii curge sange?e normal?a fost la medic, a urmat un regim mai strict si a baut spiruluina.multa medicatie nu ia dat.
prea multe informatii in legatura cu tratamentul lui nu am deoarece nu am fost cu el in acea perioada.acum se spala cu un sampon din comert dar e de musetel.dar nu are nici un rezultat.as vrea sa stiu mai multe desprea aceasta boala ca sa stiu cum il pot ajuta.am auzit de la o colega de servici ca ar fi folosituare untura de viezure.se face greu rost de ea si nici nu prea se gaseste.
el deja a renuntat sa incerce tratament, sa resemnat cu gandul k o va avrea toata viata.
am mai auzit un mit sai spun asa cica ar fi probleme la conceperea unu copil, e adevarat?va rog sa imi trim rasp pe e-mail -*

va multumesc enorm de mult

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •