psihodementa

11-07-2014
razvan_alexandru14
Nu este medic/terapeut
razvan_alexandru14
buna. ma numesc Alex, am o problema urgenta si nu stiu la cine sa apelez. strabunica, 90 si ceva ani, cu probleme grave. vaduva de 23 ani. locuieste intr-un sat. e parte din familie si nu vrem ideea de azil. de 8 ani incoace se comporta foarte rar, nu accepta nici un ajutor din partea familiei, mama mea( adica nepoata ei), si cu fratele meu locuiesc in aceeasi casa. de 3 ani nu o mai pute tine sub control, iasa pe strada, vorbeste la tot satul ca ne batem joc de ea, incearca sa treaca casa pe vecini. consuma foarte mult alcool, ce il aduc vecinii. ieri am avut parte de un episod iesit din comun, a iesit pe strada la un vecin(fost puscarias, ca si-a omorat nevasta), la rugat sa vina sa ameninte pe mama mea, si pe alta vecina, sa o ajute sa ii scoata afara pe mama mea si pe fratele meu. a fost politia si nu a rezolvat nimic din motiv ca, casa e si pe numele ei si nu au nici un drept. eu sunt plecat din tara, dar incerc sa rezolv situatia. din punct de vedere legal nu are cum sa vanda casa pt ca pe acte e pe ea si pe sotul ei ce a murit de multa vreme, are o fata, pe bunica mea, ce are drept din casa. ndar cum a vorbit cu vecini, fiecare incearca sa ramana cu casa si ii dau ei dreptate. Nu imi doresc averea ei doar sa fie ajutata, ceea ce refuza. nu mi se pare bine la varsta ei sa consume alcool in cantitati mari, nici sa umble prin caldura. am incercat sa o duc la un psiholog dar a refuzat, spunand ca vrem sa o ducem la azil si sa ramanem cu casa. va cer o parere, la cine sa apelez sa ma ajute cat de urgent, si pe cale legala
2 comentarii
0
12-07-2014, ora 12:37
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
mpai... daca femeia vrea ca ei sa plece din casa ei, poate asta ar trebui sa faca. vad ca toate iesirile ei tin de persoanele care locuiesc in casa ei, fara voia ei. hai sa fim seriosi, nu va ganditi s-o declarati nebuna ca sa ramaneti cu casa?... eu chiar cred ca in spatele acestor "intentii bune" e si un sambure de interes.
0
18-07-2014, ora 13:55
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Eu sunt de parere ca strabunica ar trebui sa fie consultata de un medic psihiatru. Acesta va va recomanda ce aveti de facut. Foarte sigur are nevoie si de o evaluare psihologica pentru a se stabili un psihodiagnostic.
Va doresc numai bine!
Psiholog Liviu Stefan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: