pseudoartroza post fractura

03-05-2010
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
buna ziua! dupa o fractura de maleola peroniera cu minima deplasare, pentru care am stat in ghips doar 3 saptamani, situatia s-a complicat si am ajuns cu diagnosticul de pseudoartroza postfractura; mi s-a recomandat actonel pentru o perioada de o luna, si fizioterapie;
intrebarea mea este care ar fi sansele de recuperare, si daca se recomanda fizioterapia in acest caz? ce se mai poate face in continuare?
multumesc
4 comentarii
0
03-05-2010, ora 23:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia trebuie judecata in functiem de situatia radiologica actuala. O fractura a maleolei fibulare este, de obicei, mai deplasata decat pare, si anume este vorba despre o deplasare rotationala.
Aceasta deplasare poate fi sursa pseudartrozei, cu implicatii dramatica asupra stabilitatii gleznei.
Nu cred ca se pune problema recuperarii si oricum fizioterapia este total inutila.
Problema esentiala este atitutdinea terapeutica actuala, respectiv daca se impune o interventie chirurgicala corectoare.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2010, ora 09:03
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
va multumesc f mult pentru raspunsul dumneavoastra!
domnule doctor, as putea sa imi fac o programare la dumneavoastra? imi puteti lasa un ner de telefon unde sa va caut?
0
04-05-2010, ora 10:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu nu vreau deloc sa va determin sa veniti la mine in consultatie.
Daca totusi vreti s-o faceti, aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau fotografia mea.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2010, ora 11:59
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.